REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrolne badania lekarskie

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przed porodem była na zwolnieniu lekarskim (związanym z ciążą) dłużej niż 30 dni. Po urlopie macierzyńskim chciałaby udać się na urlop wypoczynkowy, a następnie na urlop wychowawczy. Czy w związku z niezdolnością do pracy dłuższą niż 30 dni (przed porodem) należy skierować pracownicę na badania kontrolne zanim uda się na urlop wypoczynkowy?

Podróż z pupilem

Zaplanowałeś wyjazd wakacyjny ze swoim zwierzakiem? Sprawdź zasady przewożenia swojego czworonożnego przyjaciela w różnych środkach lokomocji. W niektórych przypadkach będziesz musiał zrezygnować ze wspólnych wojaży – bowiem nie każdy przewoźnik zezwala na podróż ze zwierzakiem.

Urlop wypoczynkowy a komórka

Wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy muszą odbierać telefony od pracodawcy w czasie urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może ich zmusić do zabrania ze sobą telefonu komórkowego?

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Dzieci bezpieczniejsze w sieci

Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie podpisało do tej pory jedenaście firm i instytucji - Telekomunikacja Polska, PTK Centertel, Wirtualna Polska, Fundacja Orange, Interia.pl, Fundacja Dzieci Niczyje (Helpline.org.pl), Kidprotect.pl, NASK (Dyżurnet.pl), Polskie Badania Internetu (PBI), ArcaBit oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) zrzeszająca 151 firm.

Wynagrodzenie urlopowe pracownika

Wynagrodzenie urlopowe pracownika zatrudnionego na część etatu liczy się jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika. Najważniejsze jest, aby prawidłowo ustalić wymiar urlopu.

Obliczanie urlopu pracownika samorządowego

Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony.

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

REKLAMA

Obliczanie urlopu pracownika samorządowego

Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony.

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje równolegle u dwóch pracodawców

Pracownica w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. pracowała w naszym zakładzie na pełny etat. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 czerwca br. zmieniliśmy jej wymiar etatu na 2/3. Pracownica podjęła wówczas dodatkowo pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. Czy mamy obowiązek udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy w takim samym terminie, w jakim będzie korzystała z urlopu u swojego drugiego pracodawcy? Pracownica ma jeszcze 5 dni zaległego urlopu z zeszłego roku. Jak jej go udzielić po zmianie wymiaru etatu?

Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne?

Zmiana terminu urlopu z powodu choroby

Mogą nam się zdarzyć sytuacje, szczególnie jeżeli urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem, że w trakcie jego trwania zachorujemy i nie będziemy mogli się tym urlopem cieszyć. Czy w takim wypadku urlop nam przepada?

Strażnik graniczny, zasady uposażenia i awansowania

Czy przepisy nakazują wprost mianowanie funkcjonariusza Straży Granicznej na wyższe stanowisko służbowe w momencie uzyskania przez niego wymaganych kwalifikacji? Czy też decyzja o awansowaniu funkcjonariusza zależy jeszcze od innych czynników. Dowiedz się więcej na temat statusu strażnika granicznego 

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę z końcem kwietnia br. w związku z przejściem na emeryturę. Otrzymała wówczas od swojego pracodawcy ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy za wszystkie 26 dni, jakie jej się należały w br. Takie uprawnienie przysługiwało jej bowiem na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u poprzedniego pracodawcy. Od 4 maja br. zatrudniliśmy tę osobę w naszym zakładzie. Czy przysługuje jej u nas urlop wypoczynkowy, skoro w tym roku nie wykorzystała w naturze żadnego dnia urlopu wypoczynkowego?

Obliczanie wysokości urlopu proporcjonalnego na przełomie miesięcy

Jak poprawnie obliczyć pracownikowi urlop, gdy przepracował 1 miesiąc kalendarzowy (zatrudniony był np. 8 maja, a zwolniony na własne żądanie 8 czerwca). Pracownik nie przepracował 10 lat.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Zmienne składniki wynagrodzenia a urlop

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Wiadomo, że osoba na urlopie otrzyma takie samo wynagrodzenia jakie otrzymałaby, gdyby pracowała. A co w sytuacji, gdy nasze wynagrodzenie to nie tylko wypłata zasadnicza?

EKUZ karta

Turysto, zanim wyjedziesz z kraju, postaraj się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nic Cię ona nie kosztuje i jest wydawana od ręki w Twoim oddziale NFZ, a może być dodatkowym zabezpieczeniem w razie nagłej choroby lub urazu.

Zmniejszenie etatu a urlop

W dobie kryzysu pracownicy są skłonni pójść na wiele ustępstw, byleby tylko zachować swoje dotychczasowe stanowisko pracy. Często praktyką stosowaną przez pracodawcę jest właśnie zmniejszanie wymiaru czasu pracy.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przed wyjazdem za granicę pamiętaj koniecznie o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej. Cena ubezpieczenia jest niewielka, a koszty, jakie będziesz musiał ponieść w przypadku jej braku bywają kolosalne.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

Polacy podróżujący po krajach członkowskich UE powinni zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Choć w większości tych krajów zlikwidowano kontrole, to nadal musimy okazywać się dokumentem wjeżdżając np. do Anglii czy Irlandii.

W jakich krajach potrzebna jest wiza?

Wymarzyłeś sobie podróż do egzotycznego, mało popularnego państwa? Sprawdź jakie dokumenty będą Ci potrzebne przy przekraczaniu granicy. Zorientuj się także czy musisz wystąpić o wizę.

Jak złożyć wniosek paszportowy?

Wyrabianie nowych dokumentów wiąże się z wieloma wymogami. Należy złożyć odpowiednie dokumenty, wnieść odpowiednie opłaty i uzbroić się w cierpliwość. Niestety, podobnie jest w przypadku składania wniosku o paszport.

Bezpieczna podróż autokarem

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Jak zachować ostrożność podczas podróży?

Wyjeżdżając za granicę, bez względu jaki środek transportu wybraliśmy, musimy zachowywać szczególną ostrożność w trakcie podróży. Niebezpieczeństwo bowiem czyha na każdym kroku…

Bezpieczna podróż samochodem

Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd zagraniczny własnym samochodem, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów już przed podróżą. Drobne niedopatrzenie może zepsuć cały wakacyjny wypad…

Bezpieczna podróż pociągiem

Podróżowanie pociągiem niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego ważne jest, aby przed podróżą zdać sobie z nich sprawę. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony…

Bezpieczna podróż samolotem

Zanim wejdziesz na pokład samolotu, zapoznaj się z przepisami bezpieczeństwa, które obowiązują na jego pokładzie. Unikniesz w ten sposób ewentualnych uwag załogi i niezręcznych sytuacji.

O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wybór atrakcyjnej wycieczki wśród licznych ofert biur podróży to tylko jeden z kroków koniecznych do spędzenia udanych wakacji poza granicami swojego państwa. Ważne jest także przygotowanie się do podróży…

Dekalog podróżnika

Żeby Twoje wakacje były pełne samych pozytywnych wrażeń, bądź przezorny i zastosuj się do naszych wskazówek bezpieczeństwa. Ciesz się słońcem, pięknymi widokami, zamiast wpadać w tarapaty…

Dofinansowanie urlopu

Oczywiste jest, że każdy urlop wiąże się z dodatkowymi, znacznymi wydatkami, szczególnie jeżeli mamy dzieci i zabieramy je ze sobą. Czy możemy w takiej sytuacji liczyć na pomoc od pracodawcy?

Co się dzieje z urlopem po wypowiedzeniu?

Osoba zwalniana z pracy często zastanawia się, co dzieje się z jej urlopem wypoczynkowym, czy może go wykorzystać, czy też należy jej się ekwiwalent pieniężny.

Czy na urlopie można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Czy jednak zawsze?

Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w pierwszym roku pracy, jeżeli ma on co najmniej 9-letni staż urlopowy, ale nieprzekraczający 10 lat

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Pojęcie „urlop przysługujący po przepracowaniu roku” ma w tym przypadku znaczenie do ustalenia, czy ułamkową część pierwszego urlopu pracownika będziemy wyliczać z wymiaru 20, czy 26 dni. Wątpliwości w zakresie naliczania urlopu w pierwszym roku pracy pojawiają się bowiem w przypadku pracowników, którzy posiadają 9-letni lub dłuższy, ale nieprzekraczający 10 lat staż zaliczany do wymiaru urlopu. Czy takim pracownikom należy naliczać urlop w pierwszym roku pracy z 20, czy 26 dni?

Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego należy się każdemu bez wyjątku pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak wiadomo, umowa na zastępstwo jest taką umową.

Czy pracodawca na żądanie pracownicy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym

Nasza pracownica po urlopie macierzyńskim żąda od nas wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Pracownica ta chce od razu zacząć korzystać z urlopu wychowawczego. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić jej ekwiwalent, czy powinniśmy jej udzielić urlopu w naturze?

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop?

Każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu każdego roku. Wynagrodzenie takie powinno być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie otrzymałby pracownik, gdyby świadczył pracę.

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

W naszym zakładzie pracy mamy problem z zasadami ustalania wynagrodzenia urlopowego. Jak powinnam postąpić w przypadku, gdy pracownik np. w lutym 2009 r. (taka sama sytuacja wystąpi również w maju 2009 r.) pracuje po 12 godzin przez 12 dni oraz po 8 godz. przez 2 dni? Razem przepracował w lutym faktycznie 14 dni (160 godz.). Czy aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie pracownika z lutego powinnam podzielić przez 14 dni, czyli tyle, ile dni przepracował w lutym, czy podzielić przez 20 dni, czyli liczbę dni przypadających do przepracowania w lutym?

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, nawet wtedy gdy stosunek pracy został rozwiązany w trybie zwolnienia dyscyplinarnego.

Urlop na zleceniu

Czy osobie pracującej na podstawie umowy zlecenia od 2 lat przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Jak ustalić staż urlopowy pracownika, który w czasie zatrudnienia miał przerwę w nauce

Po ukończeniu liceum pracownik podjął swoją pierwszą pracę w naszej firmie i jednocześnie rozpoczął studia zaoczne. Po roku nauki pracownik przerwał studia i wrócił na nie po 2 latach. Cały czas pracował w naszej firmie. Po 4 latach nauki od jej wznowienia pracownik w tym roku kończy studia. Jak ustalić mu wymiar urlopu wypoczynkowego? Jak zakwalifikować przerwę w nauce - doliczyć ją do okresu studiów, czy zaliczyć jako lata pracy?

Urlop proporcjonalny

Zgodnie z planem urlopów pracownik, który ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą i posiada 5-letni staż pracy, miał wykorzystać urlop wypoczynkowy od 1 lipca do 28 lipca 2009 r. w wymiarze 20 dni. 15 stycznia 2009 r. wypowiedziałem mu umowę o pracę ze skutkiem na 30 kwietnia 2009 r. W jakim wymiarze będę musiał udzielić mu urlopu za bieżący rok i czy okoliczność uzyskania przez tego pracownika tytułu licencjata ma wpływ na wymiar tego urlopu?

Ofiary wypadków drogowych

Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest (niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika

Pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, w roku w którym nabył do niego prawo, musi wykorzystać zaległy urlop do końca marca następnego roku. Co jednak, kiedy pracownik nie ma zamiaru pójść na urlop.

Jeśli sprawca wypadku nie ma OC

Zdarza się, że sprawca wypadku, wyrządzając szkodę na osobie, nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji na ratunek poszkodowanym przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Nauka jazdy z rodzicem

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

Jaki wymiar urlopu przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy.

Urlopy w Norwegii

Kwestie urlopowe w Norwegii reguluje tzw. Ustawa urlopowa, a nie jak w większości krajów Kodeks Pracy. Jaki jest zatem wymiar przysługującego nam w Norwegii urlopu?

REKLAMA