REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do świadczenia przedemerytalnego w 2024 roku?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Ile można dorobić do świadczenia przedemerytalnego w 2024 roku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przekroczenie określonych limitów może skutkować zawieszeniem lub zmniejszeniem wysokości wypłacanego świadczenia przedemerytalnego. Jakie są zatem aktualne progi?

Dorabianie do świadczenia przedemerytalnego. Jakie limity w 2024 r.?

W Monitorze Polskim został opublikowany Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych.

REKLAMA

Ważne

Zgodnie z tymi przepisami od1 marca 2024 r. dopuszczalna kwota przychodu (odpowiadająca 25% przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.)  będzie wynosiła1788,90 zł miesięcznie. Z kolei graniczna kwota przychodu (odpowiadająca 70% przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.) wyniesie 5008,90 zł miesięcznie. Roczna dopuszczalna kwota przychodu od 1 marca 2024 r. to 21 466,80 zł, a roczna graniczna kwota przychodu – 60 106,80 zł.

Dla porównania od 1 marca 2023 r. stawki te wyglądają następująco:

  • dopuszczalna kwota przychodu (odpowiadająca 25% przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.) - 1586,60 zł miesięcznie;
  • graniczna kwota przychodu( odpowiadająca 70% przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.) - 4442,40 zł miesięcznie;
  • roczna dopuszczalna kwota przychodu - 19 039,20 zł;
  • roczna graniczna kwota przychodu - 53 308,80 zł.

Kiedy ZUS zmniejszy wysokość świadczenia przedemerytalnego lub zawiesi jego wypłatę?

Co to oznacza w praktyce?

Otóż przepisy umożliwiają dorabianie do świadczenia przedemerytalnego. Ulegnie ono jednak zawieszeniu, jeżeli przychody będą wyższe niż 70 procent przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei ze zmniejszeniem wysokości świadczeń mamy do czynienia wówczas, gdy przychody są wyższe niż 25% przeciętnego wynagrodzenia (dopuszczalna kwota przychodu), nie przekraczają jednak kwoty 70% przeciętnego wynagrodzenia (graniczna kwota przychodu). Pamiętajmy, iż po zmniejszeniu świadczenie musi być wypłacane w gwarantowanej wysokości.

Powyższe zasady dotyczą przychodów z takich działalności, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby, które dorabiają do świadczenia emerytalnego powinny pamiętać o niezwłocznym poinformowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o osiąganiu przychodu i jego wysokości. Co roku do końca maja należy dostarczyć zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na podstawie zaświadczeń i oświadczeń ZUS dokona odpowiedniego rozliczenia.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA