REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alkohol, Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kary i środki karne w przypadku przestępstw skarbowych

Kodeks karny skarbowy tworzy częściowo odrębne regulacje dotyczące odpowiedzialności za naruszenie przepisów w nim zawartych. Pozostaje jednak, odnosząc się do regulacji kodeksu karnego, przy podziale kar za przestępstwa skarbowe na: karę grzywny w stawkach dziennych, karę ograniczenia wolności oraz karę pozbawienia wolności. Co więcej, kodeks ten tworzy własny katalog środków karnych.

Surowe kary za oszustwa w VAT dotkną uczciwych przedsiębiorców?

25 lat więzienia dla tych, którzy wyłudzą VAT na więcej niż 5 mln zł, przewiduje przyjęta przez rząd nowelizacja kodeksu karnego. W przepisach brakuje zdefiniowania okoliczności i przesłanek nałożenia kary, a także powiązania jej wysokości z wielkością uszczuplenia podatkowego oraz stopniem przyczynienia się do powstania uszczuplenia. Kary mogą dotknąć także przedsiębiorców, którzy nie działają w celu wyłudzenia podatku - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Długoletnie więzienie za wyłudzanie VAT

13 września 2016 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, który przewiduje m.in. wprowadzenie do Kodeksu karnego kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT o wartości powyżej 5 mln zł, na podstawie fikcyjnych faktur.

Dlaczego liczba wypadków w Polsce z udziałem pijanych maleje?

W ostatnim roku liczba wypadków, w tym komunikacyjnych, z udziałem pijanych osób maleje. Gdzie można szukać przyczyn tego trendu?

REKLAMA

Odpowiedzialność karna za wyłudzenie VAT

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewidujący w szczególności objęcie czynów zabronionych związanych z wyłudzaniem podatku VAT szczególnymi regulacjami prawa karnego powszechnego komentuje ekspert z Instytutu Studiów Podatkowych.

25 lat więzienia nie tylko za oszustwa w VAT

Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększenie kar za oszustwa w podatku VAT, mogą mieć zastosowanie także dla przedsiębiorców nie działających w celu dokonania wyłudzenia podatku. Maksymalna kara ma wynieść 25 lat więzienia.

Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie po alkoholu skuterem wodnym, żaglówką, rowerem wodnym, czy kajakiem można stracić prawo jazdy? Można, ale to zależy czym konkretnie się pływa.

Ustawa inwigilacyjna zaskarżona przez Naczelną Radę Adwokacką

Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę inwigilacyjną. Adwokatura uważa za niekonstytucyjne jej przepisy dotyczące postępowania tajnych służb z uzyskanymi przez nie materiałami, które zawierają tajemnicę obrończą i adwokacką.

REKLAMA

Zaostrzenie kar przeciw oszustwom podatkowym

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiono rozwiązania, które pozwolą na skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi.

Wymiar kary za korupcję w wymiarze sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków przekupstwa – pozwolić na surowe karanie sprawców.

W jaki sposób środki psychoaktywne wpływają na kierującego?

Alkohol, narkotyki i inne psychoaktywne środki nie są zalecane dla kierujących pojazdami. Choć w przeszłości nielegalnie stosowali je kierowcy Formuły 1, uważane są one za szkodliwe. Dlaczego?

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Alkohol w pracy - konsekwencje

Stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym, czy po spożyciu alkoholu w świetle przepisów Kodeksu pracy stanowi poważne naruszenie dyscypliny pracowniczej i może skutkować nie tylko nałożeniem na pracownika kary porządkowej, lecz także rozwiązaniem stosunku pracy.

Nawet 8 lat pozbawienia wolności za składanie fałszywych zeznań oraz oświadczeń – także w sprawach podatkowych

Od 15 kwietnia 2016 r. zeznawanie nieprawdy lub zatajanie prawdy przy składaniu zeznania, mającego służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy (np. w kontroli podatkowej, czy skarbowej), będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Dotychczas górną granicą kary w tym przypadku były 3 lata pozbawienia wolności.

Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w funkcjonowaniu Systemu Dozoru Elektronicznego. Przywraca stan prawny obowiązujący przed dużą nowelizacją, która miała miejsce 1 lipca 2015 r.

MS chce zmian w systemie dozoru elektronicznego

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w funkcjonowaniu systemu dozoru elektronicznego, które zwiększą liczbę osób, mogących z niego skorzystać.

W jaki sposób można zmiejszyć ryzyko jazdy po wpływem alkoholu?

Czy są metody pozwalające zmniejszyć ryzyko kierowania autem pod wpływem alkoholu? Jak przekonują psycholodzy wszystko zaczyna się w głowie kierowcy,.

Jak skazują polskie sądy?

Jak polskie sądy skazywały na przestrzeżeni ostatnich 68 lat i jak w tym czasie kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce? Powstało pierwsze opracowanie prezentujące dane statystyczne o osobach skazanych obejmujące tak długi okres czasu.

Poszerzenie kompetencji radców prawnych o reprezentowanie klienta w procesie karnym

Od 1 lipca 2015 r. weszła w życie zmiana Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do występowania w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, zrównując tym samym pozycję adwokata i radcy prawnego w postępowaniu karnym. Oznacza to, że adwokaci utracili dotychczasowy monopol na występowanie przed sądami w charakterze obrońcy.

Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Decyzja w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Kiedy można odmówić wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

Dotkliwe kary za finansowanie terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy

Resort sprawiedliwości przygotował projekt, który wprowadza kary za finansowanie grup terrorystycznych, zmowę przy praniu brudnych pieniędzy i zrównanie sankcji za udział w nielegalnych grach hazardowych.

„Piłem – NIE Jadę!” - czas na reakcję

Organizatorzy czwartej odsłony kampanii „Piłem – NIE Jadę!” zwracają uwagę na problem społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Czas, by ludzie zaczęli reagować, gdy widzą jak ktoś chce wsiąść za kierownicę, a jest pod wpływem alkoholu.

Badanie trzeźwości pracownika

Badanie trzeźwości pracownika może odbyć się za żądanie pracodawcy albo pracownika. Nie budzi wątpliwości, że badanie może być wykonane przez Policję czy Straż Miejską. Problemy pojawiają się przy wykonywaniu badania trzeźwości przez pracodawcę.

Sternik nie może być pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie kar dla osób po użyciu alkoholu, a nie jak dotychczas w stanie nietrzeźwości - zakłada nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Czy alkohol podany na spotkaniu biznesowym może być kosztem?

Przedsiębiorcy, którzy negocjują umowy na spotkaniach w restauracjach, mają prawo zaliczać wydatki poniesione podczas tych spotkań do kosztów podatkowych. Dotyczy to także wydatków poniesionych na alkohol. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 483/13).

Nowelizacja prawa karnego i karnego skarbowego

Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło projekt nowelizacji prawa karnego i karnego skarbowego. Projekt przewiduje m.in. kary za finansowanie grup terrorystycznych, zmowę przy praniu pieniędzy i równe sankcje za udział w nielegalnych grach hazardowych w kraju i za granicą.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka

8 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Głównym celem nowej ustawy jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z ochroną pokrzywdzonego i świadka biorących udział w postępowaniu karnym i karno-skarbowym oraz osób im najbliższych oraz wprowadzenie nowych, dotychczas nieprzewidzianych rozwiązań w tym zakresie. Poniżej zostaną omówione najważniejsze z regulacji nowej ustawy.

Dlaczego kobieta wolniej spala alkohol?

Kobieta, która jest czynnym kierowcą, powinna z większą ostrożnością podchodzić do spożywania alkoholu. Płeć piękną wolniej spala alkohol przez co jego podwyższony poziom we krwi utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas niż ma to miejsce u mężczyzn. Jakie inne zagrożenia dla kobiet stanowi nadużywania alkoholu?

Zaostrzone przepisy wobec kierowców - nowelizacja ustawy u Prezydenta

Nowe kary dla pijanych kierowców, odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości czy kara więzienia dla kierowcy, poruszającego się pojazdem mimo orzeczonego wobec niego sądowego zakazu prowadzenia - oto niektóre z nowych kar jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. która trafiła do podpisania przez Prezydenta.

Spada liczba pijanych kierowców - efekt kampanii społecznych?

Coraz mniej pijanych kierowców jeździ po polskich drogach. Tak przynajmniej mówią statystyki Policji. W pewnym stopniu przyczyniły się do tego kampanie społeczne. Jaka jest ich skuteczność?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

Jeżeli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu, policja zapewne zaproponuje Ci przyznanie się do winy i wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Policjanci zaproponują też określoną karę i okres na jaki stracisz prawo jazdy, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze – nic bardziej błędnego.

Jak bronić się przed hejterami - karnoprawna ochrona czci w internecie

Pozorna anonimowość Internetu powoduje, że wypowiedzi wielu użytkowników są dalekie od oględnych. Niektóre internetowe komentarze są do tego stopnia nieprzyjemne, że ich adresaci mogą poczuć się dotknięci i zdecydować się na podjęcie kroków prawnych przeciwko „hejterom”. Ochrona czci może w praktyce odbywać się dwutorowo – na płaszczyźnie prawa cywilnego lub też na płaszczyźnie prawa karnego.

Zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców nie przyniesie rezultatów?

Pomysł z wdrożeniem blokad alkoholowych w pojazdach transportu publicznego może nie przynieść oczekiwanych skutków w postaci mniejszej ilości wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. Potrzebne są bowiem jeszcze inne, bardziej zaawansowane działania.

Konsekwencje karne utrwalania i rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej

Artykuł 191a kodeksu karnego wprowadza dwa typy przestępstw – przestępstwo umyślnego utrwalania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, dokonane poprzez użycie w tym celu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu oraz przestępstwo umyślnego rozpowszechniania wizerunku osoby o wyżej wymienionych cechach bez jej zgody. Oba przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dopalacze – nowa definicja

Nowa definicja dopalaczy oraz nowej substancji psychoaktywnej została sformułowana w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Definicja dopalaczy zostanie rozszerzona, więcej substancji będzie traktowanych jako narkotyki.

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Do podpisu Ministra Finansów został skierowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Wedle zmian od 2015 r. obecność funkcjonariusza celnego podczas czynności wydania z magazynu i zużycia alkoholu etylowego nie będzie obligatoryjna. Ograniczeniu ulegnie również obowiązek informowania właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmioty winiarskie. Jakie zmiany jeszcze wejdą w życie w 2015 r.?

Jak otrzymać koncesję na alkohol?

Prowadzenie sklepu bądź lokalu gastronomicznego wydaje się prawie niemożliwe bez możliwości sprzedaży alkoholi. Przedsiębiorca, który podejmuje się sprzedaży powinien pamiętać o konieczności uzyskania koncesji. Zezwolenie takie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Co należy zrobić, aby uzyskać koncesję na alkohol?

Samoprzylepne banderole na puszki

Resort finansów wprowadził nowy wzór banderoli na puszki zawierające wyroby spirytusowe i winiarskie. Dotychczas sposób oznaczania tak pakowanych wyrobów wskazywał właściwy do spraw znaków akcyzy naczelnik urzędu celnego. Czy samoprzylepne banderole zastąpią dotychczas stosowane?

Sprzedaż alkoholu przez internet - czy możliwa?

Sprzedaż napojów alkoholowych przez internet rozwija się coraz prężniej. Niestety wciąż reguluje ją ustawa sprzed 32 lat, kiedy w Polsce internetu jeszcze nie było. Czy zatem sprzedaż alkoholu w sieci może być legalna?

Resort rolnictwa chce zawieszenia akcyzy na cydr

Minister rolnictwa zwrócił się do resortu finansów o zawieszenie akcyzy nakładanej na cydr oraz perry, czyli lekkie na napoje alkoholowe z jabłek i gruszek. Obecnie jest ona na poziomie akcyzy nakładanej na piwa, a koszt ich produkcji wyższy niż w przypadku browarów. Marek Sawicki namawia również sieci handlowe do zwiększania sprzedaży cydru i perry.

Krajowy Rejestr Karny dostępny online

Od 1 lipca 2014 r. istnieje możliwość złożenia zapytania do Krajowego Rejestru Karnego online. Zaświadczenie o niekaralności można pobrać przez Internet.

Posiadanie narkotyków a własny użytek

Posiadanie narkotyków to przestępstwo uregulowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawodawca wyróżnia zarówno typ kwalifikowany (posiadanie znacznej ilości) jak i uprzywilejowany (posiadanie na własny użytek).

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości

Posiadanie narkotyków w znacznej ilości to – zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – typ kwalifikowany przestępstwa posiadania narkotyków. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Posiadanie narkotyków jako przestępstwo

Posiadanie narkotyków to przestępstwo usankcjonowane na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa penalizuje samo posiadania narkotyków, co nie obejmuje ich zażywania.

Pracownik pod wypływem alkoholu - dozwolone działania pracodawcy

Jak powinien zachować się pracodawca, kiedy zachodzi podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu? Czy pracodawca ma prawo poddania pracownika badaniom alkomatem? O tym poniżej.

Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.

Nowe kary za jazdę autem po pijanemu

Rząd zapowiedział zaostrzenie kar dla kierowców prowadzących auta pod wpływem alkoholu. Jakie są założenia tego planu?

Reforma prawa karnego

Jedną z głównych regulacji wprowadzonych do przyjętego 8 maja 2014 roku przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Reforma prawa karnego dąży do ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Nowelizacja Kodeksu karnego

29 kwietnia (wtorek) Rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi największą od 1997 roku nowelizację Kodeksu karnego. Jak zmienią się przepisy materialne prawa karnego w 2015 roku?

Depenalizacja niektórych przestępstw

Od 9 listopada 2013 r. w życie weszło część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Niektóre przestępstwa stały się wykroczeniami.

REKLAMA