| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Reforma prawa karnego

Reforma prawa karnego

Jedną z głównych regulacji wprowadzonych do przyjętego 8 maja 2014 roku przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Reforma prawa karnego dąży do ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Kara zawieszona - orzekana w Polsce w ok. 60 proc. wyroków sądowych - nie spełnia bowiem funkcji odstraszającej i wychowawczej. Lepsze skutki przynoszą sankcje wolnościowe, a więc grzywny lub kary ograniczenia wolności. Przyjęto, że kara grzywny lub kara ograniczenia wolności, będą dla sprawcy bardziej odstraszające i dolegliwe, a jednocześnie bardziej proporcjonalne do popełnionego czynu zabronionego, niż sankcja w zawieszeniu.

Zadaj pytanie na: Forum

System kar wolnościowych

Katalog kar wolnościowych pozwoli odwrócić strukturę orzekanych kar tak, aby karą najczęściej orzekaną przez sąd wobec drobnej przestępczości była grzywna lub kara ograniczenia wolności. Wobec tzw. średniej przestępczości będzie można orzekać kary wolnościowe, izolacyjne lub mieszane, natomiast wobec przestępczości zawodowej, ciężkiej – stosować surowsze niż dotychczas represje prawnokarne (podniesienie górnej granicy kary pozbawienia wolności do lat 20).

System karny w Polsce

Funkcjonowanie systemu karnego musi ulec gruntownej naprawie. Polska, pomimo stopniowego spadku przestępczości i niewielkiego jej poziomu na tle niektórych krajów europejskich, znajduje się na czele niechlubnej statystyki dotyczącej liczby osób znajdujących się w więzieniach. Na 100 tys. mieszkańców mamy 217 osadzonych, a więc znacznie więcej niż w innych krajach europejskich. Zreformowany Kodeks karny zapewni sądom i prokuraturze szeroki zestaw instrumentów pozwalających odpowiednio kształtować represje karne w zależności od stopnia niebezpieczeństwa sprawcy i jego prognozy kryminologicznej.

Jest to największa od 1997 r. nowelizacja przepisów prawa karnego. W ciągu ponad 15 lat, jakie upłynęły od wejścia w życie tej ustawy, dokonano aż 63 nowelizacji.

Reforma prawa karnego ma wejść w życie w lipcu 2015 roku.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reforma prawa karnego ma wejść w życie w lipcu 2015 roku./ Fot. Fotolia
Reforma prawa karnego ma wejść w życie w lipcu 2015 roku./ Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »