reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Wymiar kary za korupcję w wymiarze sprawiedliwości

Wymiar kary za korupcję w wymiarze sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków przekupstwa – pozwolić na surowe karanie sprawców.

W myśl przygotowywanych zmian prokuratorom i sędziom, którym udowodniono przyjęcie korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wykonanie czynności służbowej, groziłaby kara co najmniej trzech lat więzienia.

Konsekwencją takiego rozwiązania, w przypadku korupcji prokuratorów i sędziów, będzie zasada bezwzględnego orzekania kary pozbawienia wolności, a nie w zawieszeniu.

- Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. - Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu – zapowiada Minister.

Po zakończeniu prac w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt trafi do konsultacji międzyresortowych, zostanie także przedstawiony w środowisku prawniczym.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wymiar kary za korupcję w wymiarze sprawiedliwości. /fot Fotolia
Wymiar kary za korupcję w wymiarze sprawiedliwości. /fot Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama