REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1000 zł alimentów dla każdego uprawnionego dziecka. Od 1 października 2024 r. Dostaną je również pełnoletni uczniowie. Sprawdź zasady.

dziecko wychowanie alimenty świadczenie alimentacyjne
1000 zł alimentów dla każdego uprawnionego dziecka. Od 1 października 2024 r. Dostaną je również pełnoletni uczniowie. Sprawdź zasady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Samodzielni rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostanie podniesiona. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Nie da się ukryć, że powinno to mieć miejsce już dawno temu. Nikt nie ma chyba wątpliwości co do tego, że koszty utrzymania dziecka w ostatnich latach gwałtownie wzrosły. Tymczasem wysokość świadczenia alimentacyjnego, które z założenia trafia do najbardziej potrzebujących wciąż stała w miejscu i wynosiło ono od 16 lat jedynie 500 zł.
Przypomnijmy, że celem funduszu jest udzielenie wsparcia osobom, które są uprawnione do alimentów, ale z różnych względów nie otrzymują ich od osób zobowiązanych do ich płacenia. Świadczenie mogą jednak otrzymać tylko te osoby, które spełniają warunki określone w ustawie z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1993).

REKLAMA

Kto może starać się o przyznanie świadczenia?

Podstawowym kryterium, które musi być spełnione, by można było starać się o przyznanie świadczenia alimentacyjnego z funduszu, jest kryterium dochodowe. Przysługuje ono tylko w sytuacji, gdy dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1209 zł.
Ponadto, świadczenie to może być pobierane jedynie do ukończenia przez osobę uprawnioną 18 roku życia, a w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia. Analogicznie, jak w przypadku innych świadczeń, wyjątkiem są osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, które mają prawo do świadczenia alimentacyjnego bezterminowo.

Kiedy egzekucję jest bezskuteczna?

Aby otrzymać świadczenie z funduszu alimentacyjnego, nie wystarczy być osobą uprawnioną do alimentów. Do świadczenia tego mają prawo tylko te osoby uprawnione do alimentów od rodzica, w przypadku których egzekucja świadczenia na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd okazała się bezskuteczna. Ma to miejsce w sytuacji, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowania upadłościowego, w toku którego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Jaką wysokość ma świadczenie alimentacyjne?

Zasadą jest, że świadczenie z funduszu przysługuje w wysokości ustalonych alimentów, jednak nie może być wyższe niż 500 zł miesięcznie. Jak już wspomniano, kwota ta nie ulegał zmianie od 16 lat i już od dawna ma ona charakter raczej symboliczny. W ostatnich latach nawet świadczenie 500+, które nie jest przecież w założeniu świadczeniem skierowanym do najbardziej potrzebujących, zmieniło się w 800+. Na szczęście w końcu dostrzeżono potrzebę jej zmiany i toczą się prace nad dostosowaniem wysokości świadczenia alimentacyjnego do obecnych realiów. MRPiPS pracuje nad podwyższeniem kwoty o 500 zł miesięcznie, a więc do wysokości 1000 zł miesięcznie. Zgodnie z zapowiedziami, takie świadczenie miałoby przysługiwać od 1 października 2024 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA