REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu, policja zapewne zaproponuje Ci przyznanie się do winy i wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Policjanci zaproponują też określoną karę i okres na jaki stracisz prawo jazdy, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze – nic bardziej błędnego.

Praktyka wskazuje, iż sprawcy przestępstwa z art. 178a k.k. najczęściej skazywani są w ramach procedury tzw. skazania bez przeprowadzenia rozprawy, powszechnie nazywanej dobrowolnym poddaniem się karze.

REKLAMA

Policja nakłaniając do poddania się karze, nigdy nie informuje iż postępowanie karne nie musi automatycznie zakończyć się skazaniem. Ponieważ kierujący w stanie nietrzeźwości to najczęściej osoby, które po raz pierwszy w życiu weszły w konflikt z prawem, warto rozważać kwestię warunkowego umorzenia postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kiedy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania?

- Przede wszystkim musisz być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne. Dużo łatwiej będzie Ci uzyskać warunkowe umorzenie,  jeżeli stężenie alkoholu we krwi nie jest znaczne tzn. waha się w okolicach 1 promila. Istotne są również Twoje właściwości i warunki osobiste a także dotychczasowy sposób życia, pozwalający przypuszczać iż pomimo umorzenia postępowania będziesz przestrzegał porządku prawnego. Przy wykazaniu iż wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, pomocne będą takie kwestie jak np. niskie natężenie ruchu w chwili zatrzymania, mało uczęszczana okolica, fakt iż w samochodzie znajdowałeś się sam.

Wnioskując o warunkowe umorzenie postępowania możesz również starać się aby sąd nie orzekł w stosunku do Ciebie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Kodeks karny

Jak i kiedy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

REKLAMA

-Wniosek taki powinieneś złożyć już na etapie postępowania przygotowawczego. Sugerujemy aby sporządzić go w formie pisemnej, bowiem łatwiej jest przedstawić wszelkie okoliczności przemawiające za zastosowaniem wobec Ciebie instytucji warunkowego umorzenia.  Praktyka pokazuje jednak, iż prokuratura niechętnie przychyla się do takiego wniosku, kierując do sądu akt oskarżenia. Dlatego też po otrzymaniu informacji iż w Twojej sprawie przesłany został akt oskarżenia, należy niezwłocznie ponowić wniosek o warunkowe umorzenie, przesyłając go bezpośrednio do sądu.

Nasza rada: do wniosku dołącz dokumenty w postaci zaświadczenia z pracy, uczelni, dokumentację medyczną czy dokumenty potwierdzające fakt, iż jesteś osobą czynnie działającą społecznie.

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca pozostaje osobą niekaraną. Należy pamiętać, że skazanie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na życie osobiste i zawodowe. Dlatego też warunkowe umorzenie jest rozwiązaniem korzystnym szczególnie dla osób którym skazanie za przestępstwo umyślne spowodowałoby niewspółmiernie krzywdzące do stopnia winy konsekwencje w postaci np. utraty pracy.

Co jeśli złożyłem już wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy?

- Wniosek taki można cofnąć. Cofnięty wniosek możesz złożyć również na późniejszym etapie postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA