reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania

Jeżeli zostałeś zatrzymany za prowadzenie pod wpływem alkoholu, policja zapewne zaproponuje Ci przyznanie się do winy i wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzania rozprawy. Policjanci zaproponują też określoną karę i okres na jaki stracisz prawo jazdy, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze – nic bardziej błędnego.

Praktyka wskazuje, iż sprawcy przestępstwa z art. 178a k.k. najczęściej skazywani są w ramach procedury tzw. skazania bez przeprowadzenia rozprawy, powszechnie nazywanej dobrowolnym poddaniem się karze.

Policja nakłaniając do poddania się karze, nigdy nie informuje iż postępowanie karne nie musi automatycznie zakończyć się skazaniem. Ponieważ kierujący w stanie nietrzeźwości to najczęściej osoby, które po raz pierwszy w życiu weszły w konflikt z prawem, warto rozważać kwestię warunkowego umorzenia postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kiedy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania?

- Przede wszystkim musisz być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne. Dużo łatwiej będzie Ci uzyskać warunkowe umorzenie,  jeżeli stężenie alkoholu we krwi nie jest znaczne tzn. waha się w okolicach 1 promila. Istotne są również Twoje właściwości i warunki osobiste a także dotychczasowy sposób życia, pozwalający przypuszczać iż pomimo umorzenia postępowania będziesz przestrzegał porządku prawnego. Przy wykazaniu iż wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, pomocne będą takie kwestie jak np. niskie natężenie ruchu w chwili zatrzymania, mało uczęszczana okolica, fakt iż w samochodzie znajdowałeś się sam.

Wnioskując o warunkowe umorzenie postępowania możesz również starać się aby sąd nie orzekł w stosunku do Ciebie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Jak i kiedy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

-Wniosek taki powinieneś złożyć już na etapie postępowania przygotowawczego. Sugerujemy aby sporządzić go w formie pisemnej, bowiem łatwiej jest przedstawić wszelkie okoliczności przemawiające za zastosowaniem wobec Ciebie instytucji warunkowego umorzenia.  Praktyka pokazuje jednak, iż prokuratura niechętnie przychyla się do takiego wniosku, kierując do sądu akt oskarżenia. Dlatego też po otrzymaniu informacji iż w Twojej sprawie przesłany został akt oskarżenia, należy niezwłocznie ponowić wniosek o warunkowe umorzenie, przesyłając go bezpośrednio do sądu.

Nasza rada: do wniosku dołącz dokumenty w postaci zaświadczenia z pracy, uczelni, dokumentację medyczną czy dokumenty potwierdzające fakt, iż jesteś osobą czynnie działającą społecznie.

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca pozostaje osobą niekaraną. Należy pamiętać, że skazanie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na życie osobiste i zawodowe. Dlatego też warunkowe umorzenie jest rozwiązaniem korzystnym szczególnie dla osób którym skazanie za przestępstwo umyślne spowodowałoby niewspółmiernie krzywdzące do stopnia winy konsekwencje w postaci np. utraty pracy.

Co jeśli złożyłem już wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy?

- Wniosek taki można cofnąć. Cofnięty wniosek możesz złożyć również na późniejszym etapie postępowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości a warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama