| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jak skazują polskie sądy?

Jak skazują polskie sądy?

Jak polskie sądy skazywały na przestrzeżeni ostatnich 68 lat i jak w tym czasie kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce? Powstało pierwsze opracowanie prezentujące dane statystyczne o osobach skazanych obejmujące tak długi okres czasu.

Publikacja przygotowana przez Wydział Statystycznej Informacji Zarządczej Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich MS została podzielona na trzy części, ze względu na obowiązujące w danym okresie przepisy karne. Część pierwsza obejmuje lata 1946 – 1969, czyli okres obowiązywania Kodeksu karnego z 1932 roku. Część druga zawiera dane od roku 1970 do 31 sierpnia 1998 r., kiedy moc prawną miał Kodeks karny z 1969 roku. Natomiast część trzecia uwzględnia przedział czasowy od 1 września 1998 r. do 2014 r., kiedy obowiązywał Kodeks karny z 1997 roku.

W każdej z trzech części zaprezentowano dane statystyczne dotyczące prawomocnych skazań osób dorosłych według rodzaju orzeczonej kary oraz według kwalifikacji prawnej Kodeksów karnych i ustaw szczególnych. Ponadto pokazano jak na przestrzeni lat kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Najstarsze zbiory będące w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości datowane są na rok 1946 i mimo, że dane te były zbierane od bardzo dawna, a w tym czasie wielokrotnie zmieniała się struktura organizacyjna resortu, to zakres danych był i jest jednolity. Obejmują one liczbę osób skazanych według kwalifikacji prawnej czynu, rodzaju i wymiaru orzeczonej kary, płci i wieku sprawców czynów, miejsca popełnienia przestępstwa w podziale na miasto, wieś, województwo, a także prezentują wiele innych korelacji.

Informacje prezentowane w niniejszej publikacji są jedynie częścią zbieranych, gromadzonych i przetwarzanych danych z tego zakresu. Część z nich jest publikowana na portalu internetowym – Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości http://isws.ms.gov.pl.

Forma elektroniczna publikacji jest dostępna tutaj:

http://isws.ms.gov.pl/pl/baza-statystyczna/publikacje/download,2779,3.html

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj także

Aktualizacja: 04.11.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak skazują polskie sądy? /fot. Fotolia
Jak skazują polskie sądy? /fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »