REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Konsument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak unikać błędów przy wykańczaniu elewacji?


Przy wykańczaniu elewacji łatwo popełnić błędy, które mogą popsuć efekt końcowy. Aby ich uniknąć, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, jak wykończyć elewację i jak osiągnąć zamierzony efekt.

Jak korzystnie kupić nieruchomość rekreacyjną?

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na zakup własnej nieruchomości wypoczynkowej, zlokalizowanej zazwyczaj w jednej z mniejszych miejscowości turystycznych. Impulsem do rozpoczęcia poszukiwań działek pod budowę domku letniskowego są zazwyczaj pierwsze upały i zbliżający się urlop.

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Zgodnie z obiegową opinią Polacy nie dają się łatwo przekonać do nowych rozwiązań w budownictwie. W okolicach większych miast można spotkać wprawdzie coraz więcej domów jednorodzinnych wznoszonych zarówno tzw. metodą kanadyjską, jak tych drewnianych, jednak taki rodzaj zabudowy nadal jest u nas stosunkowo rzadko wybierany.

Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane


Zarówno na inwestorze, jak i wykonawcy spoczywają obowiązki wynikające z umowy o usługi budowlane. Wykonawca zobowiązany jest zarówno oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem, jak i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast inwestor powinien przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowanego, przekazać w uzgodnionym terminie teren budowy, następnie dostarczyć projekt budowlany wykonywany, odebrać obiekt, a także uiścić w terminie wynagrodzenie.

REKLAMA

Istota umowy o usługi budowlane


Umowa o usługi budowlane to wzajemne zobowiązania stron – wykonawcy i inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu, natomiast inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz do przekazania projektu budowlanego, odebrania obiektu budowlanego, zapłacenia wynagrodzenia.

Czy mieszkaniec może domagać się usunięcia reklamy zasłaniającej okna?

Powszechność korzystania przez reklamodawców z tzw. reklamy wielkoformatowej skutkowała, częstym jej umieszczaniem na budynkach mieszkalnych, a w skrajnych przypadkach całkowitym przesłonięciem widoku „z okna” takiego budynku przez płachty, na których takie reklamy są umieszczone.

Od 1 lipca odszkodowanie za spóźniony pociąg

Od 1 lipca PKP będą zmuszone do wypłaty odszkodowań za spóźnione pociągi.

Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?


Zadaniem rzeczoznawcy jest sprawdzenie i uzgodnienie dokumentacji projektowej projektu budowlanego pod względem przepisów i rozporządzeń szczegółowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin: sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pożarowej.

REKLAMA

Od czego zależą różne rodzaje drewna do okien?


Na polskim rynku jest bardzo duży wybór okien drewnianych. Najpopularniejsze są okna sosnowe, okna dębowe i z egzotycznego meranti. Czy rodzaj drewna ma jakiś wpływ na jakość okna? Kupując okno drewniane, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna z jakiego zostało wykonane, będzie to mieć bowiem późniejszy wpływ na wytrzymałość, termoizolacyjność i trwałość zakupionych przez nas okien.

Jak znaleźć fachowca do budowy dachu?

Jak znaleźć odpowiedniego fachowca, który wie jak wykonać dach? To zadanie dla prawdziwych specjalistów, ponieważ dach to jeden z najważniejszych elementów domu. To, jak będzie wykonany dach, będzie miało wpływ nie tylko na komfort naszego mieszkania, ale i na nasze rachunki. Tylko poprawnie wykonany dach zapewni nam bezpieczeństwo i oszczędność.

Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jak je uzyskać?

Odszkodowanie jest jednym z możliwych roszczeń w przypadku zmarnowanego urlopu. Poszkodowani turyści mogą żądać od biura podróży odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Jak dochodzić swoich roszczeń?

Jak w prosty sposób ozdobić dach?

Dach to jeden z elementów domu, który nie tylko chroni nas przed wilgocią ale i zapewnia osłonę cieplną. Jednak czy tylko? Czy dach musi być jednym z nudnych elementów domu? Oczywiście, że nie! Jest wiele sposobów, które łatwo odmienią nasz dach, nadając mu oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Dobrze wykonany stanowi izolację cieplną a także chroni wnętrza budynku przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że „dach” to wiele warstw ochronnych. Jedną z takich warstw jest membrana dachowa.

Klienci pozywają zbiorowo PZU Życie

Niezgodną z prawem definicję zawału serca zarzucają ubezpieczycielowi jego klienci i idą z pozwem zbiorowym do sądu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Senior i usługi: Nie dajmy się złapać na marketingowe chwyty

Jakie zabiegi stosują producenci i sprzedawcy, by skusić nas do zakupu konkretnych produktów? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy codziennych zakupach.

Senior i usługi: Zlecenie usługi

Konsumentem jest każdy z nas, również wtedy gdy zamawia/zleca usługę. Może to być oddanie spodni do pralni albo telewizora do naprawy. Konsumentami jesteśmy także u fryzjera i dentysty.

Senior i usługi: Zakupy z katalogu (na odległość)

Zawarcie umowy nie zawsze odbywa się przy jednoczesnej obecności sprzedawcy i kupującego. Możliwe są także inne formy sprzedaży, jak na przykład zamówienie na podstawie katalogu wysyłkowego, zamówienie złożone drogą mailową lub na formularzu wydrukowanym w reklamie prasowej.

Senior i usługi: Oferty składane przez telefon

Konsumenci są, niestety, narażeni na wiele nieuczciwych praktyk. Jednym z przykładów jest informowanie o rzekomej wygranej: może to być wycieczka albo luksusowy towar czy duża kwota pieniędzy. Do każdej informacji o wygranej należy podchodzić sceptycznie i przede wszystkim przypomnieć sobie, czy aby na pewno zgłaszaliśmy swój udział w jakimś konkursie.

Senior i usługi: Zaliczka i zadatek

Kiedy jednym z warunków umowy jest dokonanie przedpłaty lub wpłaty części ustalonej ceny, konsument powinien mieć pewność, czy ta przedpłata to zaliczka, czy może zadatek. Różnica między zadatkiem i zaliczką jest poważna, zwłaszcza, jeśli chodzi o skutki ewentualnego niedotrzymania warunków umowy.

Senior w sklepie: Oznakowanie żywności

Etykiety produktów spożywczych zawierają bardzo dużo cennych informacji. Zanim produkt wyląduje w koszyku, warto sprawdzić czy przypadkiem nie zawiera zbyt dużo soli, cukru czy tłuszczu.

Senior w sklepie: Oznakowanie wyrobów włókienniczych

Wyroby włókiennicze produkowane są z różnych materiałów (uwaga alergicy!), dlatego trzeba je prać, suszyć i prasować w różny sposób. Instrukcję zawiera etykieta lub wszywka.

Senior w sklepie: Oznakowanie zabawek

Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie dzieci. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na oznakowanie zabawek. Kontrole wykazują, że wiele zabawek nie spełnia przewidzianych przepisami wymagań.

Senior w sklepie: Oznakowanie obuwia

Buty są jednym z najczęściej reklamowanych produktów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, kupując buty należy zwracać uwagę na oznaczenia słowne i piktogramy (czyli oznakowanie obuwia za pomocą symboli). Oznakowania te pomogą wybrać obuwie odpowiednie do naszych potrzeb (jest to szczególnie ważne np. dla alergików, których pewne materiały mogą uczulać). Poza tym oznakowanie wskazuje, w jaki sposób konserwować i czyścić obuwie.

Senior w sklepie: Znaki, które warto zapamiętać

Niejednokrotnie na produktach, w które zaopatrujemy się każdego dnia widnieją charakterystyczne oznaczenia. Warto wiedzieć o czym producent informuje nas zamieszczając ja opakowaniu odpowiedni znak.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?


Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska.

Dom pasywny: ile kosztuje? ile trwa jego budowa?

Dom pasywny (często mylony z budynkiem energooszczędnym) musi być tak zaprojektowany, aby jego zapotrzebowanie na energię było mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok i ma zużywać tylko 1,5 litra oleju opałowego na rok, na 1 m2 powierzchni. W okolicach Złotowa (woj. wielkopolskie) na powierzchni 288 m2 młodzi architekci Emilia Durka-Zielińska i Walenty Durka wybudowali dla siebie dom pasywny, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą jest niższe o 90% od wymagań tradycyjnego domu.

Senior w sklepie: Gwarancja

Gwarancja może być udzielona przez producenta, sprzedawcę albo inny podmiot. Nie ma jednego, obowiązującego wszystkich, terminu trwania gwarancji.

Senior w sklepie: Zwrot towaru bez wad

Zdarza się, że towar, pomimo braku wad przestaje nam się podobać. Czy możemy go wówczas zwrócić do sklepu?

Senior w sklepie: Reklamacje żywności

Zdarza się także, że towar żywnościowy jest po prostu zepsuty. Nawet, jeśli nie jest to bezpośrednio winą sprzedawcy, ale wynika np. z błędów w transporcie, to sprzedawca odpowiada przed konsumentem, bo tylko z nim konsument zawierał umowę.

Senior w sklepie: Niezgodność towaru z umową

Sprzedawca w świetle przepisów odpowiada za niezgodność towaru z umową, a towar jest niezgodny z umową, jeśli podane konsumentowi informacje o towarze są nieprawdziwe, mylące lub towar nie posiada cech, o których zapewniał sprzedawca.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Nieruchomości: ekologiczne rozwiązania deweloperów a ceny nowych domów i mieszkań

Po 2020 roku nowe budynki będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zapotrzebowaniem na energię. Obiekty użyteczności publicznej taki wymóg będzie obowiązywał 2 lata wcześniej. Obecnie, tylko jedna inwestycja mieszkaniowa na dwadzieścia stawia w Polsce na ekologię - mimo, że firmy mają możliwość pozyskiwania dotacji z unijnej kasy na energooszczędne rozwiązania przy budowie nowych nieruchomości. Czy to kwestia cen? Czy nabywcy rynku nieruchomości po prostu nie są eko?

Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Czy warto budować dom samodzielnie? Czy lepiej zatrudnić inwestora zastępczego? Zlecić wykonywanie robót jednej firmie tzw. generalnemu wykonawcy czy kilku - realizującym poszczególne etapy?

Kto może założyć aptekę?

Prowadzenie apteki wymaga uzyskania zezwolenia od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Kto może prowadzić aptekę? Co powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na jej założenie?

Domy skrojone do potrzeb i nieuchwytne kredyty...

Dane Głównego Urzędu Statystycznego za I kw. 2011 przynoszą optymistyczne sygnały. Zwiększyła się ilość rozpoczętych budów, wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę. Rośnie też liczba domów na rynku nieruchomości – i to nie tylko z inicjatywy deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych (w I kw. 2011 ruszyło o 16,6% więcej inwestycji niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). Obecnie gotowych do sprzedaży jest 1700 domów i segmentów. Problem w kredytach. Mimo, że banki stale obniżają marże kredytów hipotecznych z ich dostępnością wciąż nie jest najlepiej.

Czy wiesz kiedy jesteś konsumentem?

Bycie konsumentem to przywilej, z którym łączą się spore uprawnienia. W pewnych sytuacjach konsumenci mogą odstąpić od umowy bez powodu, czy doprowadzić do unieważnienia niekorzystnych postanowień umownych. Przekonaj się kiedy może skorzystać z tych uprawnień.

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

W wielu szpitalach, a przede wszystkim w szpitalach uniwersyteckich, częstą sytuacja jest uczestnictwo studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w leczeniu chorych. W taki sposób uczą się oni zawodu, jest to jednak krępujące dla wielu osób. Czy można się temu sprzeciwić?

Castorama zapłaci karę

Castorama zawarła niedozwolone porozumienie z producentem farb ICI i będzie musiała zapłacić karę. Decyzję UOKiKu potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK karze miejskie wodociągi z Bydgoszczy

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Bydgoszczy naruszała prawa konsumentów i narzucała im niekorzystne warunki umów – uznała Prezes UOKiKu. Obędzie się jednak bez finansowej kary.

Przeprowadzka z mieszkania do domu


Okres wiosenny sprawia, że mamy ochotę zmienić coś w swoim otoczeniu. Najczęściej wtedy właśnie decydujemy się na zamianę mieszkania w bloku na dom. Rozpoczęcie tego procesu pociąga za sobą konieczność także podjęcia decyzji dotyczących losu mieszkania. Czy sprzedać stare mieszkanie? Kiedy będzie na to najlepszy moment? Jaki powinniśmy wziąć kredyt?

Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?


Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jaki naprawdę jest dom modułowy?

Budownictwo modułowe, choć nie jest jeszcze aż tak bardzo powszechne, stale zyskuje na popularności. Polscy inwestorzy, przyzwyczajeni do tradycyjnych metod wznoszenia domów, wolą korzystać z technologii dostępnych na rynku. Niewątpliwa zaletą domów modułowych jest szybkie tempo budowy, ponadto domy modułowe są trwałe i mogą nam służyć przez lata.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

By stworzyć dom prawdziwie energooszczędny, warto zwrócić uwagę na technologię domów pasywnych. Główną rolę odgrywają w nich odpowiednio dobrane okna i drzwi. Skupiając się głównie na parametrach stolarki, zdarza się że nie zwracamy uwagi na ich estetykę. Czy słusznie?

Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a przy tym organem właściwym do rozstrzygania spraw indywidualnych, toczących się w drodze postępowania administracyjnego wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Kierownik budowy jest odpowiedzialny za zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie nią w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA