reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Usługi dla seniorów > Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Pani Jadwiga niedawno przeszła na emeryturę. Wolny czas zamierza spędzać głównie z rodziną, sąsiadami i gronem wypróbowanych przyjaciół, więc nie obawia się braku zajęć.

Odczuwa jednak pewien niepokój związany z kosztami życia – mieszka samotnie, a emerytura jest przecież niższa niż jej dotychczasowa pensja. Tymczasem bank, w którym ma od wielu lat konto oszczędnościowe, przysłał właśnie ofertę wydania karty kredytowej.

Karta kredytowa

Korzystanie z karty kredytowej jest tak naprawdę formą kredytu konsumenckiego.

Za pomocą karty kredytowej można dokonywać zakupów z późniejszym (przesuniętym) terminem płatności. Przy zakupach na kartę kredytową nie jest konieczne posiadanie funduszy na rachunku bankowym. Bank, przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.
Niespłacenie w terminie zadłużenia na karcie kredytowej jest zwykle bardzo kosztowne, dlatego jeśli chcemy korzystać z karty kredytowej, musimy szczególnie pilnować terminów spłaty zadłużenia.

Pani Jadwiga ma już jedną kartę do swojego rachunku i nie bardzo rozumie, dlaczego bank namawia ją na zamówienie drugiej. Po wizycie w banku okazało się, że dotychczasowa karta pani Jadwigi to inny rodzaj karty – karta debetowa.

Karta debetowa

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy, ale kwota transakcji nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie posiadacza karty. Do wypłacania pieniędzy w bankomacie używamy właśnie takiej karty, a nie karty kredytowej, w przypadku której wypłata z bankomatu obciążona jest na ogół wysoką prowizją.

Zobacz również: Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Umowa

Kiedy pani Jadwiga poprosiła w swoim banku o wzór umowy do karty kredytowej, pracownik banku próbował ją namówić do natychmiastowego zawarcia umowy, przekonując, że to świetna okazja. Na szczęście Pani Jadwiga nie uległa presji i postanowiła zapoznać się z warunkami umowy w domu (zwłaszcza, że literki były bardzo małe, a tekstu – dużo).

Jeśli chcemy mieć kartę kredytową, nie musimy korzystać z oferty banku, w którym mamy konto. Warto sprawdzić, czy inne banki nie oferują lepszych warunków: niższego oprocentowania i dłuższych terminów spłaty zadłużenia.

Konsument ma prawo dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanej umowy. Po za tym w przypadku umów o kredyt konsumencki, konsument ma zapewniony czas do namysłu – w ciągu 10 dni od zawarcia umowy, może zmienić zdanie i od umowy odstąpić. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy należy złożyć na piśmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karty kredytowe i debetowe/ Fot. Fotolia
Karty kredytowe i debetowe/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama