REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firma notująca straty budzi podejrzenia organów podatkowych

Gorsza koniunktura, utrata klientów albo przeinwestowanie może spowodować, że dochodowa działalność gospodarcza zacznie przynosić straty. Wykazywanie i rozliczanie straty, choć jest przywilejem podatnika, może ściągnąć na niego zainteresowanie kontroli skarbowej.

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Zastosowanie faksymile w działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców oraz członków zarządu wykonując swoje obowiązki wykorzystuje narzędzie jakim jest faksymile, czyli pieczęć zastępująca odręczny podpis. Faksymile używana osobiście lub powierzona zaufanemu pracownikowi, służy zazwyczaj do „podpisywania” pism o mniejszym znaczeniu, korespondencji seryjnej, ale niekiedy również umów cywilnoprawnych, czy też innych dokumentów urzędowych.

Adres do korespondencji prowadzącego działalność w domu

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną na adres domowy otrzymuje dużą ilość listów poleconych dotyczących jego firmy. Czy taki przedsiębiorca mógłby uniknąć niedogodności przyjmowania korespondencji firmowej i podać inny adres do odbioru pism urzędowych?

REKLAMA

Kiedy przychody z działalności wykonywanej osobiście można rozliczyć w PIT jak działalność gospodarczą

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 22 maja 2014 r. stwierdził, iż podatnik uzyskujący przychody z tytułów wymienionych w art. 13 pkt 2–8 ustawy o PIT (działalność wykonywana osobiście) może dla celów podatku dochodowego zaliczyć te przychody do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że uzyskuje je w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, i jednocześnie nie zachodzą łącznie przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy PIT.

Kwartalna forma wpłacania zaliczek na PIT

Obecnie około 6 proc. przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT w systemie kwartalnym. Dzięki zastosowaniu kwartalnego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy mają lepszą płynność i mniej obowiązków.

Nowe prawo działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje kolejny plan zmian w prawie, który ma ułatwić prowadzenie przedsiębiorstw. Do opinii rządu zostały przekazane trzy projekty ustaw: prawo działalności gospodarczej, nowelizacji kodeksu pracy oraz ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych.

5Why - prosty sposób zdiagnozowania przyczyny problemu

Jeśli przyjąć, że problemy w firmie to norma, to ich rozwiązywanie powinno być rutyną. Czy zawsze tak jest? Niestety nie. Wyjątkowo często traktujemy problemy jak zdarzenia nadzwyczajne, a stawiając im czoła reagujemy spontanicznie. Takie zachowanie niesie za sobą zagrożenia, że rozwiązywane problemy powrócą. Dlaczego? Bo często, mimo woli, zamiast je rozwiązywać, jedynie je obchodzimy. Dlaczego? Ponieważ działając spontanicznie, bezwiednie, nastawiamy się na usunięcie negatywnych skutków problemu, nie wnikając w jego istotę. Dlaczego? Bo jak zwykle, sprawy pilne mają pierwszeństwo nad sprawami ważnymi i te ostatnie są wypierane z naszej listy spraw do załatwienia. Dlaczego? Ponieważ nie mamy wypracowanego systemu rozwiązywania problemów i właściwej kultury ich rozwiązywania. Dlaczego? …

REKLAMA

Oskładkowanie zleceń i znalezienie dodatkowych środków na emerytury priorytetem rządu

Rząd przedstawił swoje plany na resztę kadencji. Sejm pracuje nad ustawą, zakładającą oskładkowanie umów zleceń. W planach rządu jest także wzrost zastosowania umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego.

Pracowniczy program emerytalny

Z punktu widzenia zasad wynagradzania w firmie pracowniczy program emerytalny (PPE) jest dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Natomiast kluczową kwestią dla konstrukcji PPE jest fakt, iż jest to świadczenie, które może, ale nie musi być zaoferowane pracownikom przez pracodawcę prowadzącego program.

Tworzenie biznesu utrudnia niska inflacja i niewielkie ożywienie gospodarki

Tylko nieznaczne przyspieszenie w gospodarce oraz utrzymująca niska inflacja utrudniają tworzenie budżetu na 2015 rok – podkreśla minister finansów. W przyjętym w środę projekcie budżetu rząd obniżył prognozę wzrostu PKB z 3,8 proc. do 3,4 proc., głównie przez wyhamowanie w gospodarkach strefy euro oraz rosyjskie embargo. To obniży wpływy do budżetu. Za to wydatki będą rosnąć, m.in. w związku ze zmianami w uldze prorodzinnej, w waloryzacji rent i emerytur czy zwiększonymi wydatkami na obronność.

Korzystanie z referencji w prowadzeniu działalności gospodarczej

Kontrahenci często udzielają przedsiębiorcom pisemnych referencji dotyczących prowadzonej przez nich działalności. Czasem można narazić się jednak na naruszenie praw autorskich poprzez wykorzystywanie cudzej renomy firmy. Jakie są granice prawne korzystania z pisemnych referencji?

Podatki w Chinach – koszty legalnego zatrudnienia

Wiele osób mieszkających i pracujących w Chinach nie jest w pełni legalnie zatrudnionych, dlatego też nie mają styczności z chińskim systemem podatkowym. Jednak coraz więcej zachodnich firm otwiera swoje przedstawicielstwa bądź firmy córki w Chinach, a liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców stale wzrasta. Będąc legalnie zatrudnionym w Chinach podlegamy pod chiński system podatkowy.

Zawieszenie działalności sezonowej przez przedsiębiorcę

Koniec wakacji to również dla wielu przedsiębiorców zakończenie działalności sezonowej. Jeżeli jednak w następnych sezonach przedsiębiorca zdecyduje się na kontynuację działalności, powinien zastanowić się nad jej zawieszeniem. Jakie są skutki takiego działania?

Kiedy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów

Odsetki od kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w celu utrzymania i poprawy płynności finansowej firmy, jeżeli zostały zapłacone i nie zwiększają kosztów inwestycji, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Górne granice stawek podatku od nieruchomości w 2015 roku a zarządzanie kosztami w firmie

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych (w tym podatku od nieruchomości) w danym roku są wyznaczane przez Ministra Finansów w corocznie publikowanym obwieszczeniu. Zmiana wysokości górnych granic stawek zależy od inflacji (a dokładniej wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych) w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. ( art. 20 ust. 1 Ustawy).

Rozwiązanie umowy z operatorem telefonicznym - kruczki w umowach

Operatorzy telefoniczni robią wszystko, aby utrudnić rozwiązanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Przedstawiamy niechlubne praktyki operatorów.

Asystent podatnika zakładającego firmę - nowa propozycja MF

Resort finansów planuje wprowadzenie nowej instytucji w urzędzie skarbowym, tzn. asystenta dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent taki miałby także pomagać podatnikom już prowadzącym działalność gospodarczą.

Jak usprawnić obieg dokumentów pracowniczych w firmie?

Jednym z najlepszych sposób na optymalizację obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie, w dobie ogólnodostępnego Internetu, jest moduł WWW. Interfejs ten, z uwagi na podobieństwo do klasycznych stron internetowych, jest bardzo intuicyjny, może być dostępny z każdego miejsca oraz oferuje szereg praktycznych możliwości, oszczędzających czas, zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i z punktu widzenia pracownika.

Zgłoszenie aktualizujące NIP-2 a miejsce prowadzenia działalności

Zmiana jak również dodanie dodatkowego miejsca prowadzenia działalności wymaga od podatnika zgłoszenia aktualizującego NIP – 2.

Kwoty przychodu ogłoszone do celów emerytalnych oraz zmniejszania i zawieszania emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał w komunikatach wysokość kwot przychodu ogłoszonych do celów emerytalnych oraz zmniejszania albo zawieszania emerytur i rent.

Przychody ze strony internetowej a podatek

W jaki sposób opodatkować przychód ze strony internetowej? Czy wynagrodzenie otrzymywane przez właścicieli stron internetowych należałoby zakwalifikować do źródła przychodów określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Kapitał przedsiębiorstwa i źródła jego pozyskiwania

Strategia finansowa przedsiębiorstwa powinna być ukierunkowana na pomnażanie jego wartości. Owa wartość zależy głównie od efektywnego wykorzystania posiadanych aktywów oraz od prowadzonej polityki pozyskiwania kapitałów. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa jest maksymalna, gdy zachowana jest optymalna struktura kapitału. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie charakterystyki kapitału. Szczególna uwaga została poświęcona jego źródłom, cechom i funkcjom oraz determinantom struktury kapitałowej.

Minister finansów odpowiada na list otwarty ZPP do premiera

26 sierpnia 2014 r. Jacek Kapica, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów wystosował list do Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w odpowiedzi na bardzo ostry w tonie list otwarty ZPP do premiera Donalda Tuska opublikowany 11 sierpnia bieżącego roku. Minister wskazuje m.in., że "Za każdym przypadkiem unikania opodatkowania musi iść adekwatna reakcja Państwa i za każdym razem będzie ona wiązała się z wyliczeniem należnych podatków od momentu rozpoczęcia nielegalnej działalności."

Jakie obowiązki ma producent i dystrybutor w zakresie bezpieczeństwa produktów?

Podstawowym obowiązkiem producenta i dystrybutora jest wprowadzanie na rynek wyłącznie bezpiecznych produktów. Jakie są obowiązki producentów i dystrybutorów dotyczące bezpieczeństwa produktów?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez obywateli Chin na terytorium RP

Zgodnie z obowiązującymi przepisami również cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, w tym obywatele Chińskiej Republiki Ludowej mogą prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podjęcie takiej działalności regulowane jest m.in. przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 672 ze zm., dalej: „ustawa o swobodzie działalności gospodarczej”) oraz ustawy o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 roku (Dz. U. z 2013 roku poz. 1650, dalej: „ustawa o cudzoziemcach”) a także umowami międzynarodowymi zawartymi pomiędzy Polską a Chinami.

Zezwolenie na ogródek restauracyjny lub piwny

Prowadzący restaurację chętnie wychodzą ze stolikami ze swoich lokali tworząc ogródki restauracyjne i piwne. Stworzenie takiego ogródka wymaga uzyskania zezwolenia. Jakie są warunki uzyskania zezwolenia na ogródek restauracyjny i kto je wydaje?

Korzystne zmiany w prowadzeniu firm

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 17 lipca 2014 roku wskazał, że wydatki poniesione na wkłady niepieniężne wnoszone do spółek jako aport, uznaje się za koszt podatkowy. Moment podatkowy powstanie w chwili realizacji praw wynikających z instrumentów finansowych, na zakup których poniesiono wydatki. Takie zmiany wpłyną korzystnie na prowadzenie firm.

Jak przejść na emeryturę męża?

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jak zatem przejść na emeryturę męża?

Jak złożyć wniosek o przyznanie emerytury?

Postępowanie w sprawie świadczenia emerytalnego wiąże się z wykonaniem szeregu czynności formalnych. Pracodawca ma obowiązek udzielenia w tym zakresie pomocy przyszłemu emerytowi. Jak należy złożyć wniosek o przyznanie emerytury?

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Umowa o współpracę, czyli o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia powinna być zawarta pomiędzy dwoma, niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Dla jej prawidłowości nie powinna być zawierana między pracodawcą a pracownikiem. Jak prawidłowo określić warunki współpracy, aby umowa nie miała znamion stosunku pracy?

Nowe przepisy tylko dwa razy w roku

Nowelizacje przepisów dotyczące działalności gospodarczej powinny wchodzić w życie tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca. Tak przynajmniej deklaruje rząd. Ale też dopuszcza wyjątki od tej zasady.

Informacja o cenach towarów i usług – zmiany od lipca 2014 r.

Od 25 lipca 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług. Zamiarem ustawodawcy było dostosowanie przepisów prawa do zmieniającego się rynku. Dla sprzedawców i usługodawców wprowadzono udogodnienia, jak i zaostrzenia. W jakich kwestiach?

Po co przekształcenie? Czyli o sprzedaży działalności i zapewnieniu sukcesji firmy rodzinnej

Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często w rozmowie o tym, czy nie przekształcić się w spółkę pyta mnie „a po co?”. Faktycznie, pytanie to z punktu widzenia przedsiębiorcy zdaje się być bardzo istotne, o ile nie najistotniejsze.

Sprzedaż premiowa – opodatkowanie cz. I

Sprzedaż premiowa jest najczęściej wykorzystywana w prawie marketingu i reklamy. Nie została jednak zdefiniowana odpowiednio przez ustawodawcę, wobec czego organy podatkowe nie mogą zająć jednolitego stanowiska w zakresie opodatkowania tego rodzaju sprzedaży. Kiedy sprzedaż premiowa jest zatem opodatkowana?

Oszczędzanie na emeryturę z ZUS i OFE

Termin zgłaszania wniosków o pozostanie w OFE minął z końcem lipca tego roku. Na oszczędzanie równocześnie z ZUS i OFE zdecydowało się około 2 mln Polaków. Mimo wszystko wysokość emerytur w małym stopniu będzie zależała od podjętej decyzji ubezpieczonych. Bez dodatkowych oszczędności raczej nie można liczyć na satysfakcjonującą emeryturę.

Jednoczesna emerytura z ZUS i OFE

Na oszczędzanie na emeryturę jednocześnie w ZUS i OFE zdecydowało się co najmniej 2 mln Polaków. Wybór jednocześnie ZUS i OFE będzie miał jednak niewielki wpływ na wysokość emerytury. O wysokości świadczenia zdecydują własne oszczędności.

Wykorzystywanie baz danych osobowych w działalności gospodarczej

Zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, coraz więcej Polaków interesuje się kwestiami w zakresie ochrony danych osobowych. Nic dziwnego, gdyż każda działalność gospodarcza nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z zasobów, zawierających dane osobowe klientów, partnerów czy współpracowników. Gromadzenie danych jeszcze szczególnie istotne w planowaniu działań e-marketingowych, a znajomość prawa w tym zakresie pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Nawet pojedynczy e-mail czy telefon jest, zdaniem Inspektora, daną osobową, która podlega ochronie. Jednak dostęp do tych informacji nie oznacza swobody ich użycia.

Duża licza umów cywilnoprawnych wpływa negatywnie na system emerytalny

Na umowach cywilnoprawnych pracuje dziś ponad 1,5 mln Polaków. Liczba ta z roku na rok jest coraz wyższa. Przyszłe emerytury osób zatrudnionych na podstawie umów-zlecenie i o dzieło mogą być niższe niż minimalne, a to oznacza, że państwo będzie musiało do nich dopłacać. Eksperci ostrzegają, że w konsekwencji system emerytalny może przestać się bilansować.

Ryzyko braku emerytur

Jak wskazała kontrola NIK-u, w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może zabraknąć środków na wypłatę przyszłych emerytur Polaków. Może być to wynik niskiego wskaźnika urodzeń i dużej emigracji oraz znacznego uszczuplenia środków Funduszu na skutek wypłaty emerytur rocznikom z wyżu demograficznego po 1945 roku. Jednocześnie postępuje wydłużenie się życia Polaków.

ZUS czy OFE - co wybrałeś?

ZUS czy OFE, który wariant jest lepszy? Niestety, żadna z opcji nie zagwarantuje nam wysokiej emerytury. Obecnie ok. 20% naszej pensji to składka emerytalna. Wybierając OFE, - ok. 17% będzie trafiać na nasze konto. W przypadku ZUS - pieniądze trafią w ręce obecnych emerytów, a na naszym koncie pozostanie jedynie zapis, który co roku będzie podlegać waloryzacji.

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Kasy fiskalne dla mechaników samochodowych, stacji diagnostycznych, lekarzy, prawników, małej gastronomii, fryzjerów bez względu na poziom osiąganych obrotów - tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwo Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wydatki sfinansowane dotacją mogą być kosztem podatkowym

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która za środki dotacji z urzędu pracy kupi towar lub wyposażenie nie zaliczające się do środków trwałych - może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Mamy pracownika urodzonego 11-08-1955 r. Łączny staż pracy pracownika na dzień 31-03-2014 r. wynosi: 38 lat i 2 m-ce. Pracownik ma też 7 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Gdyby pracownik pracował nadal to mając 60 lat będzie miał okres zatrudnienia wynoszący na dzień 31-08-2015 r - 39 lat i 7 m-cy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w ilości 7 m-cy. Pracownik pracował w warunkach szkodliwych od 02-11-1978 do 31-05-1997 r. czyli 18 lat i 7 m-cy. Do 31-12-1999 r. łączny okres pracy wynosi: 24 lata i 5 m-cy.

Memy w kampaniach reklamowych a prawo autorskie

Memy są bardzo popularną formą wyrazu w Internecie. Przybierają zarówno postać krótkich filmów, obrazków, czy fotografii, które uzupełnia się o tekst. Powstają właściwie po każdym wydarzeniu np. memy z Balotellim po meczu Niemcy - Włochy na Euro 2012, a czasem w sposób zupełnie niezamierzony np. tzw. chytra baba z Radomia.

Jak prowadzić własną kwiaciarnię?

Własny biznes zawsze stanowi poważne wyzwanie, niezależnie od charakteru działalności. Kwiaciarnia to dobry pomysł na własną firmę, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do jej założenia, a przede wszystkim wybierzemy strategiczną lokalizację. Jak właściwie podjąć się prowadzenia własnej kwiaciarni?

Emerytura osób pełniących czynną służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. - wyrok TK

24 lipca 2014 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy stawy o emeryturach i rentach z FUS nie przewidujące dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta

Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

72 procent internautów deklaruje wybór OFE

Większość internautów deklaruje wybór OFE. Zainteresowanie otwartymi funduszami emerytalnymi nie przekłada się jednak na faktycznie złożone deklaracje. Dane ZUS mówią, że do 23 lipca wpłynęło nieco ponad 850 tys. wniosków o wyborze OFE.

REKLAMA