REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Internet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Jakie obroty trzeba wykazywać w systemie INTRASTAT?

W ramach systemu INTRASTAT w Polsce rejestrowany jest przywóz i wywóz towarów, czyli obrót towarowy między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Kiedy potrzebne są koncesje, zezwolenia, wpis do rejestru działalności regulowanej, licencje i uprawnienia zawodowe

Niestety nie każdą działalność gospodarczą można tak od razu rozpocząć bazując tylko na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Legalne podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia, licencji albo zgody. Czasem trzeba też wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień zawodowych.

Nowe przepisy dotyczące INTRASTAT

Importerzy i eksporterzy towarów z/do krajów UE powinni zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi INTRASTAT obowiązującymi od marca 2010 r.

REKLAMA

Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT

Podmioty importujące lub eksportujące towary pomiędzy krajami UE muszą wypełniać druki deklaracji INTRASTAT. Niestety popełniają przy tym błędy. Prezentujemy wskazówki ekspertów Ministerstwa Finansów, które elementy tych deklaracji rodzą największe problemy.

System INTRASTAT - czyli nie ma ceł ale trzeba informować o obrocie towarowym między krajami UE

Przedsiębiorcy dokonujący importu i eksportu towarów z krajami UE mają obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem systemu INTRASTAT.

Skróty klawiaturowe do GMaila

GMail – jeden z flagowych produktów Google dysponuje bardzo wygodnym interfejsem, dla wielu użytkowników lepszym niż klienci pocztowi typu Outlook Express. Jeśli również korzystamy z gmaila, poprzez przeglądarkę internetową warto poznać kilka skrótów, które przyspieszą poruszanie się po skrzynce, i umożliwią obsługę bez sięgania do myszki.

Eksport skrzynek (MS Outlook)

Jeśli nasza elektroniczna korespondencja ma dla nas jakąś wartość, to powinniśmy zadbać o jej systematyczną archiwizację. Pliki te przydadzą nam się w razie awarii komputera, czy przesiadki na nowszy sprzęt.

REKLAMA

Pozwolenia radiowe

Kwestia uzyskania pozwolenia radiowego została uregulowana w Ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.

Warto szybko budować

Pomimo tego, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane (upb), przyznane pozwoleniem na budowę uprawnienie do rozpoczęcia robót budowlanych przysługuje inwestorowi przez trzy lata od uzyskania przez decyzję przymiotu ostateczności (po tym terminie pozwolenie wygasa), dotychczasowe orzecznictwo sadów administracyjnych przekonuje, że warto budować jak najszybciej.

Czy można obniżyć ryczałt za godziny nadliczbowe

Prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam 6 pracowników pracujących stale poza siedzibą firmy. Czy z uwagi na utrudnioną kontrolę ich czasu pracy mogę zastosować ryczałt za nadgodziny? Jeżeli tak, to gdy zmieni się organizacja pracy i ustalony ryczałt okaże się zbyt wysoki, czy będzie można go obniżyć?

Przyspieszamy system (Windows XP)

Każdy kto chce bez dokupywania sprzętu przyspieszyć system, a nie boi się ingerowania w rejestr systemu może za pomocą tego triku nieco poprawić wydajność swojego XP, i przyspieszyć proces uruchamiania.

Przywracamy ikony na pulpit (Windows XP)

Oto sztuczka, która pozwoli Ci przywrócić znajome ikony. Chodzi o Mój komputer, Kosz czy moje miejsca sieciowe, które po zainstalowaniu Windows XP są widoczne tylko w menu Start.

System zwalnia (Windows XP)

Niestety spowolnienie działania i uruchamiania systemu Windows XP to normalna kolej rzeczy gdy eksploatujemy go już jakiś czas. W tym wypadku można wykonać kilka opisanych niżej kroków.

Wyłączamy przywracanie systemu (Windows XP)

Jeśli chcesz zwiększyć trochę ilość wolnego miejsca na dysku i poprawić wydajność, kosztem bezpieczeństwa danych (wyłączamy przywracanie systemu) to zapraszamy do naszej porady.

Jak wyłączyć podpowiedzi (Windows XP)

Systemy operacyjne są coraz bardziej przyjazne użytkownikom. Tak przynajmniej jest w założeniu ich twórców. Większość z nas jednak nie lubi systemowych podpowiedzi, lub pojawiających się animowanych doradców znanych z pakietu Office. Jeśli należysz do tej grupy skorzystaj z tej porady i usuń je.

Usuwamy Maseengera (Windows XP)

W Polsce stosunkowo niewielki procent użytkowników systemu Windows XP korzysta z programu Windows Messenger. Jest on instalowany wraz z systemem jak IE czy WMP. Jeśłi szczególnie nas irytuje możemy go odinstalować, choć to trochę skomplikowane.

Wyłączamy biblioteki DLL (Windows XP)

Ciąg dalszy porad dotyczących optymalizacji Windowsa XP. Tym razem sposobem na przyspieszenie działania naszego XP możemy być wyłączenie funkcji zarządzania pamięcią. Biblioteki DLL zostają w pamięci jeszcze jakiś czas po wyłączeniu programu, dzięki tej wiedzy korzystając z poniższej porady możemy zwiększyć wydajność systemu.

Jak uruchomić starsze programy w XP (Windows XP)

System Windows XP był pierwszym systemem, z rodziny Windows zupełnie niezależnym od DOS-a. W wyniku tej rewolucji wiele starszych aplikacji stwarza problemy podczas prób ich uruchomienia. Jeśli masz z tym kłopot spróbuj poniższej metody.

Ustawianie wirtualnej pamięci (Windows XP)

Poszukując sposobów na przyspieszenie naszego Windowsa warto spróbować dokonać zmian w ustawieniach pamięci wirtualnej. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na optymalizację.

Szybszy start (Windows XP)

Jeśli minął już jakiś czas od kiedy instalowaliśmy naszego Windowsa, możemy bez wątpienia odczuć, że wydłużył się czas jego uruchamiania. Związane jest to z kilkoma czynnikami, jednym z najistotniejszych jest szereg aplikacji startujących wraz z systemem. Pora im się przyjrzeć i usunąć te z których nie korzystamy.

Szybszy XP (Windows XP)

Jest wiele sposobów na poprawienie wydajności Windows XP. Jednym z nich jest wyłączenie opcji wyszukiwania plików, ukrytej pod ikonami partycji.

Za dużo ikon na pulpicie ( Windows XP)

Instalując dużo aplikacji w systemie Windows szybko zapełnimy nasz pulpit. Efektem będzie spowolniona praca komputera, nie mówiąc już o problemach z odnalezieniem właściwego programu. Jeśli chcesz zachować większość skrótów możesz posegregować je w katalogi.

Udostępnianie napędu CD/DVD (Windows XP/Vista)

Netbooki stały się poważnym konkurentem dla swoich większych braci. Z danych z roku 2009 wynika, że na całym świecie sprzedało się ich ponad 25 milionów. Jednym z mankamentów tak mobilnego sprzętu jest brak napędu optycznego. Co więc jeśli chcemy zainstalować jakiś program z płyty na netbooku ? Możemy kupić zewnętrzny napęd na USB lub podłączyć na chwile inny komputer wyposażony w takie urządzenie.

Slow motion czyli film ze zdjęć ( Windows Movie Maker)

Jeśli chcemy szczególnie atrakcyjnie przedstawić komuś nasze fotografie najlepiej zrobić z nich film, który w przeciwieństwie do prezentacji od momentu uruchomienia będzie działał sam. Z pomocą przychodzi nam znany Windows Movie Maker, który szybko przetworzy zdjęcia na krótki film.

Szybkie przeliczanie jednostek (Word 2003/2007)

Każdy z nas kto miał do czynienia z tekstami angielskimi wie jaki problem stanowią ich jednostki miar i wag. Jeśli musimy taki tekst przetłumaczyć, a nie mamy w głowie wzorów na przeliczanie możemy skorzystać z funkcji Worda.

Formuła i tekst w jednej komórce (Excel 2003/2007)

W pojedynczej komórce arkusza kalkulacyjnego możemy wpisać formułę lub tekst. A co jeśli potrzebujemy ich obu, najlepiej razem. Możemy to zrobić, postępując zgodnie z poniższą instrukcją.

Formatujemy znaki do kolumny arkusza (Excel 2003/2007)

Chyba każdemu kto pracuje z Excelem zdarzyło się, że wpisywany tekst nie mieścił się w komórce arkusza. Możemy co prawda ją rozciągnąć ale nie zawsze spełnia to nasze oczekiwania. Jest na szczęście inny sposób.

Zamiana liter dysków (Windows XP/Vista/ 7)

Jeśli chcemy aby nasze partycje oznaczone były innymi literami niż te, które standardowo dobiera Windows, wystarczy że poświęcimy na zmianę ustawień kilka minut. Przydaję się to gdy podłączamy często kilka urządzeń jak aparat, pendrive lub dysk zewnętrzny.

Jak sprawdzić adres MAC (Windows XP / Vista / 7)

Instalując w domu Wi-Fi musimy uzupełnić system o pewne dane – innymi słowy skonfigurować router. Jedną z najważniejszych informacji jest adres MAC, unikatowy dla każdego użytkownika. Sprawdzić możemy go bardzo łatwo poprzez polecenie uruchom.

Wyłączamy dwukrotne klikanie (Windows XP/ Vista/7)

System Windows przyzwyczaił nas od samego początku do podwójnego klikania. Niestety dzisiaj większość internautów korzysta z komputerów przenośnych, a używając touchpada wygodniej jest klikać raz. Jeśli chcemy możemy dokonać zmian w ustawieniach i skonfigurować tak, aby działał szybko i sprawnie.

Usuwamy równoległy system (Windows XP/Vista/7)

Zdarza się, że mamy zainstalowane na komputerze dwa systemy operacyjne. Często ten drugi instalujemy aby wypróbować nowe rozwiązania (np. Windows 7). Jeśli podejmiemy decyzję jakiego systemu używać, usuwając dla wygody ten drugi nie musimy wcale formatować dysku. Możemy usunąć tylko jeden z nic bez wykonywania zbędnych operacji.

Umowna i sądowa waloryzacja świadczeń pieniężnych

Wzrost cen surowców, materiałów, energii czy robocizny może się często okazać dużym zaskoczeniem dla kontrahenta, niedostosowanego do nowej sytuacji na rynku, szczególnie kiedy spełnienie świadczenia odłożone jest w czasie. Aby uchronić się przed spadkiem siły nabywczej pieniądza spowodowanego inflacją, można załączyć do umowy klauzulę waloryzacyjną. Waloryzacja polega na przeliczeniu oznaczonej kwoty (świadczenia) według określonego kryterium.

Samochód zachętą dla pracownika

Możliwość użytkowania służbowego auta, albo coraz częściej – jego klasa są ważnym czynnikiem, niejednokrotnie decydującym o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Czy motywowanie najlepszych pracowników za pomocą służbowego pojazdu może się opłacać?

Przyszłość polskich emerytów zagrożona

Chyba nie jest nam już obce stwierdzenie, że ZUS ma niedobory. Co roku rząd dopłaca do ZUS miliardy złotych. Wiemy także, że ZUS ratuje się zaciągając kredyty. Co to dla nas oznacza?

Uważaj na cybersquatting

Potencjał, jaki posiadają inwestycje w domeny, nie zawsze wykorzystywany jest zgodnie z prawem oraz w dobrej wierze. Coraz częściej na rejestracji adresów WWW z użyciem nazw popularnych produktów, przedsiębiorstw czy inicjatyw próbują wzbogacić się cyberprzestępcy.

Usprawnienie obsługi klienta w e-commerce

Właściwe obsłużenie klienta, zapewnienie sprawnego call center i szybkiej reakcji na zgłaszane problemy jest kluczem do zatrzymania klienta- bez nich, sfrustrowany, może zwrócić się do naszej konkurencji. Jak zapewnić odpowiedni poziom tych usług?

Odwilż w nastrojach i zakupach przedsiębiorców

Jak wynika z najnowszego badania firm sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,  po raz pierwszy od ubiegłego roku wzrosła liczba optymistów, wśród badanych przedsiębiorców, którzy w tym kwartale oceniali kondycję gospodarczą kraju i własnej firmy.

Jak oszczędzać na emeryturę

Kwestia Indywidualnych Kont Emerytalnych, mimo kilku lat obecności na naszym rynku, wciąż rodzi wiele pytań. Nadal tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym one właściwie są, jakie niosą korzyści i wreszcie - czym różnią się od innych form oszczędzania na emeryturę.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZZA

Formularz ZUS ZZA należy wypełnić w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczonego, który z danego tytułu podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także w przypadku zmiany lub korekty danych osoby ubezpieczonej zgłoszonych na formularzu ZUS ZZA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWPA

Formularz ZUS ZWPA należy wypełnić w celu wyrejestrowania płatnika składek będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wyrejestrowania płatnika składek będącego osobą fizyczną, lub zgłoszenia korekty danych wyrejestrowania płatnika składek.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZUA

Formularz ZUS ZUA wypełnia płatnik składek w celu zgłoszenia osoby z danego tytułu ubezpieczenia do ubezpieczeń lub w celu zgłoszenia zmiany/korekty danych dotyczących osoby ubezpieczonej zgłoszonymi na formularzu ZUS ZUA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZIPA

Formularz ZUS ZIPA należy wypełnić w celu zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej podanych w zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZPA, zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną, podanych w zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZFA, a także zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek – podanych w bloku III wcześniej złożonego dokumentu ZUS ZIPA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZCNA

Formularz ZUS ZCNA przeznaczony jest do zgłoszenia danych o członku rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenia utraty uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny zgłoszonego uprzednio na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA, a także dokonania zmiany/korekty danych dotyczących członka rodziny zgłoszonego na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA.

Składki dla osób rozpoczynających działalność

Powszechnie wiadomo, że osoby rozpoczynające działalność po raz pierwszy, mają prawo do opłacania preferencyjnych składek na ZUS.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZAA

Formularz ZUS ZAA należy wypełnić w celu zawiadomienia o adresie prowadzenia działalności, nowym adresie prowadzenia działalności, likwidacji działalności pod wcześniej wskazanym adresem, lub zmianie lub korekcie adresu prowadzenia działalności.

Czy upadłość firmy w Polsce oznacza jej upadłość w całej UE?

Dnia 21 stycznia 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) po raz kolejny zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie dotyczącej polskiej spółki i zajęcia jej środków finansowych przez niemiecki sąd, po orzeczeniu przez sąd polski jej upadłości.

Parkowanie samochodów służbowych w pobliżu miejsc zamieszkania pracowników

Pracownicy naszej spółki wykorzystują samochody będące jej własnością do celów służbowych. Ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa parkowanych samochodów służbowych w siedzibie spółki, zostały wyznaczone inne miejsca ich parkowania. Miejsca parkowania spółka wyznaczyła na parkingach w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników korzystających z tych samochodów. A w przypadku, gdy było to możliwe, wprost w miejscu zamieszkania pracownika (garaż będący własnością pracownika).

Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Od 4 lat prowadzę zakład kominiarski. 10 września 2009 r. miałem wypadek podczas wykonywania pracy. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłem od 21 września 2009 r. ZUS wypłacił mi zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem za okres od 10 września 2009 r. do 4 lutego br. Od 5 lutego br. lekarz kardiolog wystawił mi zwolnienie lekarskie na 30 dni, które nie ma związku z wypadkiem z września. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed obecnym zwolnieniem byłem na zwolnieniu lekarskim? Czy od 5 lutego br. ZUS liczy nowy okres zasiłkowy?

Jak rozliczać korzystanie przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych

Prezentujemy zasady rozliczania korzystania przez pracownika z samochodu służbowego, które zostały uznane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2010 r. (nr IPPP3/443-957/09-4/SM) za prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów podatkowych.

REKLAMA