REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co można zrobić, aby zwiększyć sprzedaż produktów i usług?

Prowadząc działalność gospodarczą bardzo często zadajesz sobie pytanie: Dlaczego mój produkt nie sprzedaje się tak, jak produkty naszych konkurentów, a jest przecież dużo lepszy?

Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej

Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Czy odliczyć VAT z faktury niezawierającej pełnej nazwy nabywcy

Niepodanie pełnej nazwy nabywcy na fakturze, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tej faktury - o ile inne, wskazane na fakturze dane dotyczące nabywcy jednoznacznie określać będą, kto jest nabywcą.

Jak wystawiać faktury VAT za usługi komputerowe opodatkowane na terytorium państw trzecich

Gdy miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium państw trzecich, to faktury dokumentujące te usługi nie powinny zawierać informacji dotyczących stawki i kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Nie będą musiały także zawierać informacji dotyczących numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.

REKLAMA

Jakie są korzyści przy stosowaniu karty wyników w firmach usługowych?

W celu uzyskania optymalnych korzyści karta wyników musi zostać odpowiednio zastosowana. Dla małych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność zastosowanie kompletnej karty wyników może nie mieć większego sensu – mogą one jednak wykorzystać tylko te jej elementy, które odpowiadają aktualnym potrzebom firmy. Zastosowanie karty wyników dla usług przez przedsiębiorstwa od średniej do dużej wielkości może przynieść im wymierne korzyści.

Na co należy zwrócić uwagę projektując „produkty” firmy w formie usług?

Niby oczywiste jest, że produkty są trochę inne w produkcji, sprzedaży i dostarczeniu do klienta niż usługi. I o ile proces projektowania produktu jest w miarę nieźle poznany i opisany, tak tworzenie nowej usługi jest jeszcze mało znane. Oto wskazówki, które pomogą rozjaśnić tę kwestię.

Jakie korzyści dla przedsiębiorcy przynosi spółka cypryjska

Założenie spółki na Cyprze, jak w każdym innym raju podatkowym, wiąże się z pewnym ryzykiem, ale przedsiębiorca, który ma żyłkę do interesów i ryzykować się nie boi, powinien rozważyć możliwość inwestycji w tym kraju. Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców czerpie zyski z takiej formy prowadzenia działalności, jak spółka cypryjska. Dlaczego? Co sprawia, że Cypr jest atrakcyjnym miejscem?

Jak wpisać osobę zagraniczną do rejestru handlowego

Nabycie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Czech jest równoważne w odniesieniu do osób zagranicznych z koniecznością wpisu do Rejestru handlowego. Co należy zrobić, aby uzyskać wpis?

REKLAMA

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach posiadając status osoby zagranicznej, to posiadasz prawo uzyskania zwrotu podatku VAT. Co zrobić, aby go otrzymać?

Czy można powołać przedstawicielstwo na rynku czeskim

Zastanawiasz się nad utworzeniem przedstawicielstwa osoby zagranicznej w Czechach? Uważaj, ponieważ przepisy czeskie zdecydowanie różnią się od polskich. Przeczytaj jak skutecznie powołać przedstawicielstwo w kraju naszych południowych sąsiadów.

Jak utworzyć oddział osoby zagranicznej w Czechach

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach przez swoją jednostkę organizacyjną (organizační složka), czyli zakładu lub oddziału, przedsiębiorca musi stosować czeskie, a nie polskie, regulacje. Co to za przepisy?

Kiedy przedstawicielstwo polskiej firmy w Czechach jest zakładem

Jeżeli jako przedsiębiorca skorzystałeś z możliwości prowadzenia działalności w Republice Czeskiej jako osoba zagraniczna, to powinieneś dla celów podatkowych ustalić, czy prowadzisz działalność za pośrednictwem zakładu lub oddziału. Jak to zrobić?

Jak tymczasowo świadczyć usługi w Czechach

Zajmujesz się drobną wytwórczością? A może planujesz szybko zarobić sprzedając produkty w Czechach? Jeżeli zamieszkujesz w państwie członkowskim UE i planujesz na krótko otworzyć biznes w Republice Czeskiej, zastanów się. Możesz skorzystać z prawa do tymczasowego świadczenia usług.

Co zrobić, aby firma tymczasowo świadczyła usługi w Czechach

Planując na krótko otworzyć biznes w Republice Czeskiej, zastanów się. Masz prawo do tymczasowego świadczenia usług, ale musisz rozpoczęciu działalności powiadomić właściwe ministerstwo.

Jak założyć spółkę prawa handlowego – firma w Czechach

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej prowadzenia firmy. Jakie możliwości daje czeskie prawo? Przeczytaj.

Jak założyć spółkę jawną – firma w Czechach

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej prowadzenia firmy. Jeżeli planujesz założyć spółkę jawną powinieneś zapoznać się z zasadami jej tworzenia i funkcjonowania. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje.

Jak założyć firmę w Czechach – spółka komandytowa

Zakładanie działalności gospodarczej w Republice Czeskiej może przybrać formę spółki komandytowej. Jakimi prawami rządzi się komandytariusz, a jakimi komplementariusze? Przeczytaj.

Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Najprostszą formą działalności z grupy spółek kapitałowych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy czeskie pozwalają na utworzenie jej nawet przez pięćdziesięciu wspólników. Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach?

Jak rozpocząć działalność w Czechach – spółka akcyjna

Jeżeli podjąłeś decyzję o założeniu firmy w Republice Czeskiej, to kolejnym krokiem będzie wybór formy prawnej działalności gospodarczej. Czy warto zakładać spółkę akcyjną? Przeczytaj.

Czym jest aromarketing

Wzrok, słuch i smak to zmysły powszechnie wykorzystywane przez marketingowców. Do świadomości klienta można jednak dotrzeć w nieco inny sposób – poprzez zapach. Potrzebna jest do tego wiedza o znaczeniu zmysłu powonienia dla człowieka. Zajmuje się tym aromarketing czyli nowoczesne narzędzie marketingowe.

Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Kwestia 0% stawki podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wydaje się być rozstrzygnięta. Dotychczasowe wątpliwości wyjaśniła uchwała NSA w składzie 7 sędziów. Stosowanie stawki będzie ułatwione.

Jakie obowiązki ma sprzedawca internetowy?

E-handel zyskuje na popularności z każdym miesiącem. Zawarcie umowy z konsumentem obciąża sprzedawcę internetowego obowiązkami, z których ten może nie zdawać sobie sprawy. Co musi zrobić e-sprzedawca, gdy dokonamy zakupów?

Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Twoja firma prężnie się rozwija, potrzebujesz wsparcia finansowego? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których bankowcy będą się sztywno trzymać, niezależnie od przeznaczenia kredytu. Stosując się do nich, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pożyczki przynajmniej dwukrotnie!

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Jakie należności może pokryć zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy spotyka się w obrocie stosunkowo często. Czy można je wykorzystać do pokrycia roszczeń wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia? Można. Przeczytaj jak to zrobić.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla firmy w Anglii

Jeżeli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, możesz stanąć przed koniecznością otwarcia rachunku bankowego dla firm. Ten artykuł prezentuje najważniejsze cechy ofert na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze firmowego konta bankowego.

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego umożliwiającego swobodne i wyłączne korzystanie z tego wzoru w działalności gospodarczej, nie gwarantuje, że konkurenci powstrzymają się od jego naśladowania lub nawet nieświadomie wprowadzą do sprzedaży produkt o identycznym wyglądzie zewnętrznym.

Co należy wiedzieć drukując baner reklamowy?

"Chcę mieć baner reklamowy. Poinformować ludzi, o tym co robimy. Działamy i jesteśmy z tego dumni." Jeżeli prowadzisz firmę lub organizację pozarządową – fundację lub stowarzyszenie, powyższe słowa muszą być ci bliskie. Dlatego też zapraszam cię do rozważenia możliwości skorzystania z tej wiecznie młodej formy komunikacji, jaką jest drukowany baner reklamowy.

Jak zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa?

Tajemnicę przedsiębiorstwa stanowią nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Kiedy określona informacja staje się tajemnica przedsiębiorstwa?

Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Jednym z czynników decydujących tym, że dane przedsiębiorstwo osiągnie spektakularny sukces jest posiadanie specjalistycznych informacji, które nie są znane powszechnie. Aby strzec tajemnicy swojej firmy przedsiębiorca powinien podjąć niezbędne działania aby informacje te zostały poufne. Co może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Jak wybrać konto bankowe w brytyjskim banku

Wybór konta bankowego dla małych firm w brytyjskim banku jest ważnym etapem w procesie uruchamiania działalności. Należy rozważyć kilka kluczowych kwestii - takich jak koszty transakcji i pożyczki, jakie bank oferuje i typ relacji jaki chcesz nawiązać z bankiem. Oto kilka sugestii, które pomogą Ci zdecydować, który bank będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Kto nie może być wykonawcą w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może uzyskać podmiot, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. 2010 r., Nr 114, poz. 759) – ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożył ofertę lub zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego. Kto nie kwalifikuje się do uzyskania tego statusu?

Kto może uzyskać status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Status Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może uzyskać podmiot, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. 2010 r., Nr 114, poz. 759) – ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożył ofertę lub zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Jaki załącznik do zbiorczej faktury VAT

Przedsiębiorcy dostarczający jednemu kontrahentowi w ciągu miesiąca wiele różnych towarów mają wątpliwości jak udokumentować te transakcje. Można wystawiać na koniec miesiąca jedną fakturę (zbiorczą), która obejmowałaby dostawę towarów w danym miesiącu. Do faktury takiej dołączyć trzeba dokładną listę dostarczonych towarów.

Dom spokojnej starości – pomysł

Nie da się ukryć, że jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Już prawie nie spotyka się wielopokoleniowych rodzin, gdzie seniorzy byli traktowani z szacunkiem, zajmowali się wnukami i chętnie słuchano ich opowieści.

Dom spokojnej starości – pozwolenia

Dom seniora może prowadzić każda osoba fizyczna na zasadach działalności gospodarczej, po spełnieniu określonych wymogów.

Jak zareklamować dom spokojnej starości

Stosunkowo mała jeszcze konkurencja na rynku powoduje, że szczególna reklama nawet na początku nie będzie potrzebna. Niemniej warto pomyśleć o kilku podstawowych działaniach, które spowodują że potencjalni klienci dowiedzą się o fakcie powstania nowego domu.

Dom spokojnej starości – lokal, lokalizacja

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla domu seniora to nie lada wyzwanie. By dom seniora był przyjazny dla jego mieszkańców, nie powinien przede wszystkim znajdować się w centrum miasta.

Jak poprawić skuteczność kampanii reklamowej

Każda kampania ma jeden cel. Musi przykuć uwagę potencjalnego konsumenta oraz nakłonić go do zakupienia konkretnego produktu czy usługi. Tu najważniejsza jest skuteczność, która przekłada się bezpośrednio na nominały w portfelu. Jak poprowadzić kampanię by przyniosła pożądane efekty?

Fotoradar i samochód firmowy – kto płaci mandat

Za wykroczenia drogowe pracownika nie odpowiada pracodawca. Co więcej, w razie potrzeby, pod groźbą kary grzywny, musi on wskazać winnego.

Firma – wszystko co warto wiedzieć o elemencie identyfikującym przedsiębiorcę

W obrocie gospodarczym funkcjonuje obecnie wiele podmiotów. Oprócz osób fizycznych mamy często do czynienia z innymi podmiotami posiadającymi nazwy, które można uznać za odpowiednik imienia i nazwiska osoby fizycznej. Jeżeli dany podmiot zdecyduje się prowadzić działalność gospodarczą, staje się przedsiębiorcą, czyli podmiotem prowadzącym we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. W takiej sytuacji konieczne jest obranie przez niego firmy.

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy

Zatrudniliśmy pracownika od 1 października br. na umowę na czas określony na 2 miesiące. Pracownik wykonuje pracę na stanowisku palacza. Nie chcieliśmy go zatrudniać na cały sezon grzewczy, bo nie wiemy, czy się sprawdzi. Poza tym nie wiemy dokładnie, do kiedy będziemy potrzebowali tego pracownika. Czy z pracownikiem, którego będziemy zatrudniać tylko podczas sezonu grzewczego, możemy zawrzeć jedynie 2 umowy na czas określony, a trzecia powinna być zawarta na czas nieokreślony?

Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i męczy Cię polski urząd skarbowy, nie załamuj się. Masz możliwość zmiany urzędu, z którym współpracujesz na… cypryjski. Jakie są podstawowe zalety korzystania z takiego rozwiązania?

Czy spółki cypryjskie są przyjazne dla przedsiębiorcy

Inwestowanie w tzw. rajach podatkowych jest związane z ryzykiem chociażby szacowania obrotów czy brakiem możliwości odliczenia VAT. Lokowanie oszczędności za granicą i związane z tym oszczędności podatkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich firm.

Czy przy sprzedaży miejsca parkingowego trzeba zapłacić 7%, czy 22% VAT?

Prawidłowe jest stanowisko, że kupując mieszkanie z miejscem parkingowym powinniśmy zapłacić 7% VAT od całej wartości transakcji. Natomiast jeżeli kupowalibyśmy tylko samo miejsce parkingowe, to stawka VAT powinna wynosić 22%.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Na wniosek płatnika składek ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Zaświadczenie to stwierdza, że płatnik składek nie posiada zadłużenia w ZUS na dzień jego wydania. Nie obejmuje więc okresu następującego po tym dniu.

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Ile można odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego?

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć tylko 60% kwoty VAT określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

REKLAMA