Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu encyklopedia prawa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące encyklopedia prawa.
Aktualizacja: 14.12.2011
Pracodawca jest stroną stosunku pracy, z którego wynikają jego prawa i obowiązki. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy wypłata wynagrodzenia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Pracownik jest stroną stosunku pracy, z którego wynikają jego prawa, jak również obowiązki. Podstawowym uprawnieniem pracownika jest prawo do terminowego wynagrodzenia. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Jednym z wymaganych przez przepisy prawa postanowieniem umowy o pracę jest wskazanie miejsca wykonywania pracy. Określenie tego miejsca może czasem sprawiać trudności. »
Aktualizacja: 15.12.2011
Organizacyjnym trzonem dialogu społecznego w Polsce jest Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych, zwana skrótowo Komisją Trójstronną. »
Aktualizacja: 15.12.2011
Jest to najważniejszy akt normatywny regulujący sprawy z zakresu prawa pracy. Obecny Kodeks pracy, wielokrotnie nowelizowany, obowiązuje od 1975 roku. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Czas pracy jest uregulowany w Kodeksie pracy. Czasem pracy nazywamy czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. »
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Aktualizacja: 14.12.2011
Każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne miejsce pracy, pozostające w higienicznych warunkach. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Wynagrodzenie akordowej jest uzależnione od wydajności pracy pracownika, od uzyskanego przez niego wyniku pracy oraz ustalonej ceny akordowej. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie pracy oraz w przepisach szczególnych. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w zdaniu poprzednim i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Radę pracowników powołuje się w celu usprawnienia przepływu informacji między pracownikami a pracodawcą. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie. »