REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?
Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją prawa cywilnego. Ma ono na celu pomoc osobie, która nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem albo ma z tym poważne trudności. Wiele osób może się więc zastanawiać czy taki chory człowiek może podjąć się zatrudnienia i zarabiać na podstawie stosunku pracy.

Przyczyny ubezwłasnowolnienia

Unormowania prawne odnośnie ubezwłasnowolnienia znajdują się w przepisach ustaw Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego. Jest to bardzo poważna instytucja i dlatego o jej ewentualnym zastosowaniu może orzec tylko i wyłącznie sąd po przeprowadzeniu stosownego postępowania, w którym przeanalizuje czy ubezwłasnowolnienie jest rzeczywiście potrzebne. Przyczyny jego orzeczenia mogą wynikać z choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii. Dokładnie to określając to prawdziwym powodem jest mocny i negatywny wpływ tych okoliczności na organizm ludzki, który jest na tyle silny, że w sposób przynajmniej znaczny jeśli nie całkowity wpływa na zaburzenie zdolności do kierowania swoim zachowaniem. Jeżeli bowiem jakiś człowiek na przykład ciężko choruje na poważną, ciężką chorobę psychiczną, ale za pomocą skutecznego leczenia jakoś sobie z tym radzi i zachowuje samodzielność, zdolność kierowania swoim postępowaniem to sąd nie może wobec niego orzec ubezwłasnowolnienia.             

REKLAMA

Rodzaje ubezwłasnowolnienia

Są dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia. W tym miejscu warto przytoczyć przepis art. 13 Kodeksu cywilnego, w myśl którego: 

Art. 13 § 1 kc: Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Art. 16 § 1 kc:  Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. 

REKLAMA

Jak więc można dostrzec powyżej możemy wyróżnić ubezwłasnowolnienia całkowite oraz ubezwłasnowolnienie częściowe. Pierwsze z nich jest orzekane w trudniejszych przypadkach kiedy to okoliczności takie jak niedorozwój umysłowy tak bardzo mocno oddziałują na daną osobę, że nie potrafi ona pokierować swoim postępowaniem w życiu. Z kolei w łagodniejszych, choć również poważnych sytuacjach orzeka się ubezwłasnowolnienie częściowe. Jest to uzasadnione tym, że osoba ma duże trudności w samodzielnym prowadzeniu jej spraw i potrzebuje pomocy kogoś drugiego. Dla ubezwłasnowolnionego częściowo sąd ustanawia kuratora, a dla całkowicie ubezwłasnowolnionego opiekuna. 

Ubezwłasnowolnienie częściowe ogranicza zdolność do czynności prawnych takiej osoby a całkowite pozbawia tej zdolności. W związku z tym to opiekun podejmuje czynności prawne (np. zawiera umowy) w imieniu i na rzecz podopiecznego. Ubezwłasnowolniony całkowicie nie może więc samodzielnie wykonywać żadnych czynności prawnych, chyba, że są odnoszą się one tylko do drobnych, bieżących spraw życia codziennego. Osoba częściowo ubezwłasnowolniona ma w tym zakresie trochę samodzielności, ponieważ może sama dokonywać czynności nieprzekraczających spraw zwykłego zarządu. Chodzi tutaj o takie mniej poważne kwestie, które nie mają dużej wartości finansowej. W przypadku działań przekraczających zwykły zarząd musi ona uzyskać zgodę kuratora. 

Niepełnosprawność umysłowa

Wiele osób ubezwłasnowolnionych to osoby, wobec których prawomocnie orzeczono niepełnosprawność umysłową. Obecnie podejmuje się coraz więcej działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest wiele przyczyn takiej polityki, między innymi również i to, że aktywność zawodowa pozytywnie oddziałuje na zdrowie (zarówno fizyczne jak i psychiczne) takiej osoby. Osoba posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności także może pracować jeżeli ma odpowiednio przystosowane stanowisko pracy, a lekarz orzecznik medycyny do pracy w wydanym orzeczeniu zezwoli jej na podjęcie zatrudnienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość pracy osoby ubezwłasnowolnionej

REKLAMA

W świetle powyższego można zastanawiać się czy osoba ubezwłasnowolniona, a zwłaszcza ta całkowicie może wykonywać pracę na podstawie stosunku pracy. Wątpliwości mogą budzić kwestie prawne jak również aspekt odpowiedzialności pracowniczej. 

Odnosząc się do aspektów prawnych należy stwierdzić, że jest możliwość by nawet osoba ubezwłasnowolniona całkowicie podjęła się zatrudnienia i wykonywała pracę na podstawie zawartej umowy o pracę. W takiej sytuacji to jej opiekun podpisuje taką umowę oraz rozporządza jej wynagrodzeniem. W przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego umowę zawierać będzie kurator tej osoby. Co do zasady to ubezwłasnowolniony pracownik będzie zarządzał samodzielnie swoim wynagrodzeniem. W uzasadnionych przypadkach sąd może jednak powierzyć zarząd zarobkami kuratorowi. 

Ważne

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, iż nie zawsze możliwe będzie zatrudnienie osoby ubezwłasnowolnionej. Jeżeli jej stan zdrowia nie będzie pozwalał na wykonywanie obowiązków pracowniczych na danym stanowisku to taka osoba nie będzie mogła podjąć się pracy. Jest to spowodowane między innymi wymogiem odpowiedzialności pracowniczej oraz zasadami bezpieczeństwa pracy. 

Warto również odnieść się do sytuacji, w której dotychczasowy długoletni pracownik w pewnym momencie zostaje prawomocnie ubezwłasnowolniony. Wtedy nierzadko pojawia się pytanie czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę na skutek jego ubezwłasnowolnienia. Odpowiedź na te pytanie zależeć będzie od tego czy przyczyna ubezwłasnowolnienia uniemożliwia takiemu pracownikowi wykonywanie jego dotychczasowej pracy. Jeżeli nie ma na to wpływu to nie można rozwiązać z nim umowy o pracę. Taki pracownik jak najbardziej ma prawo do tego by dalej być zatrudnionym w tym dotychczasowym miejscu pracy. Inaczej jest jednak kiedy przyczyna ubezwłasnowolnienia zaburza zdolność pracownika do wykonywania dotychczasowej pracy. 

Podsumowanie

Tak zatem nawet osoba ubezwłasnowolniona całkowicie w niektórych przypadkach będzie mogła pracować na podstawie umowy o pracę. Aktywność zawodowa pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Jest też korzystna dla jego rodziny oraz całego społeczeństwa. Może też przyczynić się do późniejszej poprawy stanu zdrowia, która skutkować będzie uchyleniem przez sąd takiego ubezwłasnowolnienia. Należy jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku praca osoby ubezwłasnowolnionej jest dopuszczalna. Jeżeli bowiem jej stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie obowiązków pracowniczych albo stwarza niebezpieczeństwo w pracy to wtedy odmowa zatrudnienia jest zasadna. 

Radca prawny dr Kamil Lorek 

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. 1964 Nr 16, poz. 93, tj. Dz. U. 2023 poz. 1610; 
  2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, Dz. U. 2023 poz. 2760;
  3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz. U. 2024 r. poz. 44;
  4. Balwicka – Szczyrba M., Sylwestrzak A.(red.), Kodeks cywilny. Komentarz, 2022;
  5. Kobus – Ostrowska D., Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością. Aspekty ekonomiczne i społeczne, Łódź 2018 r. 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
200 tys. zł na remont, sprzęt, zakup nieruchomości itp.: premie finansowe dla osób ze wsi czy z małych miasteczek. Wnioski do 31 lipca 2025 r.

Do 31 lipca 2025 r. można się ubiegać o 200 tys. zł przypomina prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze można przeznaczyć na wiele celów.

O ile spadną raty kredytów hipotecznych po obniżce stóp procentowych NBP w lipcu 2025 r.

W dniu 2 lipca 2025 r. (ze skutkiem od 3 lipca) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową NBP (stopę referencyjną) do poziomu 5,00%. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 zł na 30 lat spadnie o 85 zł. Połączony efekt dwóch tegorocznych obniżek stóp zmniejszy ratę o 257 zł – z 3 651 zł do 3 394 zł. Z kolei wraz z każdą obniżką rośnie zdolność kredytowa. W przyszłym roku część osób może liczyć na wzrost dostępnej kwoty o ponad 100 000 zł. Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek ocenił, że ok 70 zł mniej w miesięcznej racie kredytu zyskają kredytobiorcy z pożyczką 400 tys. zł na okres 20 lat dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w lipcu.

Komisja Europejska: 90% redukcji gazów cieplarnianych w UE do 2040 r.; pełna neutralność klimatyczna netto do 2050 r.

W dniu 2 lipca 2025 r. Komisja Europejska zaproponowała wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Rewolucja w rozwodach: koniec z orzekaniem o winie i przyznawaniem alimentów z powodu odpowiedzialności drugiego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Ale skorzystają na tym dzieci

W dniu 23 czerwca 2025 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, będąca organem działającym przy Ministrze Sprawiedliwości przyjęła projekt ustawy nowelizującej kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada eliminację orzekania o winie rozkładu pożycia w sprawach o rozwód i separację. Z powyższym, ściśle związana jest również zmiana zasad alimentacji po rozwodzie i separacji – na przyznanie alimentów nie ma już mieć wpływu odpowiedzialność byłego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Na zmianach tych, skorzystać mają przede wszystkim dzieci.

REKLAMA

Najnowszy sondaż partyjny 2025

Najnowszy sondaż partyjny 2025: dla Rzeczpospolitej, WP, Onet. We wszystkich sondażach partyjnych wygrywa PiS. Jakie partie są poniżej progu 5%?

35 stopni Celsjusza - maksymalna temperatura w pracy (w pomieszczeniu). MRPiPS zmienia przepisy BHP. Dlaczego dopiero od 2027 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od grudnia 2024 r. pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MRPiPS chce nowych przepisów dotyczących pracy w czasie wysokich temperatur i nowych obowiązków dla pracodawców. Zmiany mają wejść w życie dopiero od 2027 roku. Pod koniec czerwca 2025 r. ukazała się już trzecia wersja tego projektu - przepisy w dwóch pierwszych wersjach były krytykowane m.in. jako zbyt skomplikowane.

Zmiany dotyczące żłobków: 2 dni wolne w roku, obowiązkowy plac zabaw, Mały ZUS Plus i Aktywny Rodzic

Zmiany dotyczące żłobków obejmują m.in. 2 dni wolne w roku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, obowiązkowy plac zabaw na terenie placówki czy doprecyzowanie przepisów o Małym ZUS Plus i świadczeniu Aktywny Rodzic. Jak nowe przepisy ocenia Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska?

Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

REKLAMA

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

REKLAMA