REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?
Czy osoba ubezwłasnowolniona może być pracownikiem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją prawa cywilnego. Ma ono na celu pomoc osobie, która nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem albo ma z tym poważne trudności. Wiele osób może się więc zastanawiać czy taki chory człowiek może podjąć się zatrudnienia i zarabiać na podstawie stosunku pracy.

Przyczyny ubezwłasnowolnienia

Unormowania prawne odnośnie ubezwłasnowolnienia znajdują się w przepisach ustaw Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego. Jest to bardzo poważna instytucja i dlatego o jej ewentualnym zastosowaniu może orzec tylko i wyłącznie sąd po przeprowadzeniu stosownego postępowania, w którym przeanalizuje czy ubezwłasnowolnienie jest rzeczywiście potrzebne. Przyczyny jego orzeczenia mogą wynikać z choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii. Dokładnie to określając to prawdziwym powodem jest mocny i negatywny wpływ tych okoliczności na organizm ludzki, który jest na tyle silny, że w sposób przynajmniej znaczny jeśli nie całkowity wpływa na zaburzenie zdolności do kierowania swoim zachowaniem. Jeżeli bowiem jakiś człowiek na przykład ciężko choruje na poważną, ciężką chorobę psychiczną, ale za pomocą skutecznego leczenia jakoś sobie z tym radzi i zachowuje samodzielność, zdolność kierowania swoim postępowaniem to sąd nie może wobec niego orzec ubezwłasnowolnienia.             

REKLAMA

Rodzaje ubezwłasnowolnienia

Są dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia. W tym miejscu warto przytoczyć przepis art. 13 Kodeksu cywilnego, w myśl którego: 

Art. 13 § 1 kc: Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Art. 16 § 1 kc:  Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. 

REKLAMA

Jak więc można dostrzec powyżej możemy wyróżnić ubezwłasnowolnienia całkowite oraz ubezwłasnowolnienie częściowe. Pierwsze z nich jest orzekane w trudniejszych przypadkach kiedy to okoliczności takie jak niedorozwój umysłowy tak bardzo mocno oddziałują na daną osobę, że nie potrafi ona pokierować swoim postępowaniem w życiu. Z kolei w łagodniejszych, choć również poważnych sytuacjach orzeka się ubezwłasnowolnienie częściowe. Jest to uzasadnione tym, że osoba ma duże trudności w samodzielnym prowadzeniu jej spraw i potrzebuje pomocy kogoś drugiego. Dla ubezwłasnowolnionego częściowo sąd ustanawia kuratora, a dla całkowicie ubezwłasnowolnionego opiekuna. 

Ubezwłasnowolnienie częściowe ogranicza zdolność do czynności prawnych takiej osoby a całkowite pozbawia tej zdolności. W związku z tym to opiekun podejmuje czynności prawne (np. zawiera umowy) w imieniu i na rzecz podopiecznego. Ubezwłasnowolniony całkowicie nie może więc samodzielnie wykonywać żadnych czynności prawnych, chyba, że są odnoszą się one tylko do drobnych, bieżących spraw życia codziennego. Osoba częściowo ubezwłasnowolniona ma w tym zakresie trochę samodzielności, ponieważ może sama dokonywać czynności nieprzekraczających spraw zwykłego zarządu. Chodzi tutaj o takie mniej poważne kwestie, które nie mają dużej wartości finansowej. W przypadku działań przekraczających zwykły zarząd musi ona uzyskać zgodę kuratora. 

Niepełnosprawność umysłowa

Wiele osób ubezwłasnowolnionych to osoby, wobec których prawomocnie orzeczono niepełnosprawność umysłową. Obecnie podejmuje się coraz więcej działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest wiele przyczyn takiej polityki, między innymi również i to, że aktywność zawodowa pozytywnie oddziałuje na zdrowie (zarówno fizyczne jak i psychiczne) takiej osoby. Osoba posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności także może pracować jeżeli ma odpowiednio przystosowane stanowisko pracy, a lekarz orzecznik medycyny do pracy w wydanym orzeczeniu zezwoli jej na podjęcie zatrudnienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość pracy osoby ubezwłasnowolnionej

REKLAMA

W świetle powyższego można zastanawiać się czy osoba ubezwłasnowolniona, a zwłaszcza ta całkowicie może wykonywać pracę na podstawie stosunku pracy. Wątpliwości mogą budzić kwestie prawne jak również aspekt odpowiedzialności pracowniczej. 

Odnosząc się do aspektów prawnych należy stwierdzić, że jest możliwość by nawet osoba ubezwłasnowolniona całkowicie podjęła się zatrudnienia i wykonywała pracę na podstawie zawartej umowy o pracę. W takiej sytuacji to jej opiekun podpisuje taką umowę oraz rozporządza jej wynagrodzeniem. W przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego umowę zawierać będzie kurator tej osoby. Co do zasady to ubezwłasnowolniony pracownik będzie zarządzał samodzielnie swoim wynagrodzeniem. W uzasadnionych przypadkach sąd może jednak powierzyć zarząd zarobkami kuratorowi. 

Ważne

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, iż nie zawsze możliwe będzie zatrudnienie osoby ubezwłasnowolnionej. Jeżeli jej stan zdrowia nie będzie pozwalał na wykonywanie obowiązków pracowniczych na danym stanowisku to taka osoba nie będzie mogła podjąć się pracy. Jest to spowodowane między innymi wymogiem odpowiedzialności pracowniczej oraz zasadami bezpieczeństwa pracy. 

Warto również odnieść się do sytuacji, w której dotychczasowy długoletni pracownik w pewnym momencie zostaje prawomocnie ubezwłasnowolniony. Wtedy nierzadko pojawia się pytanie czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę na skutek jego ubezwłasnowolnienia. Odpowiedź na te pytanie zależeć będzie od tego czy przyczyna ubezwłasnowolnienia uniemożliwia takiemu pracownikowi wykonywanie jego dotychczasowej pracy. Jeżeli nie ma na to wpływu to nie można rozwiązać z nim umowy o pracę. Taki pracownik jak najbardziej ma prawo do tego by dalej być zatrudnionym w tym dotychczasowym miejscu pracy. Inaczej jest jednak kiedy przyczyna ubezwłasnowolnienia zaburza zdolność pracownika do wykonywania dotychczasowej pracy. 

Podsumowanie

Tak zatem nawet osoba ubezwłasnowolniona całkowicie w niektórych przypadkach będzie mogła pracować na podstawie umowy o pracę. Aktywność zawodowa pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Jest też korzystna dla jego rodziny oraz całego społeczeństwa. Może też przyczynić się do późniejszej poprawy stanu zdrowia, która skutkować będzie uchyleniem przez sąd takiego ubezwłasnowolnienia. Należy jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku praca osoby ubezwłasnowolnionej jest dopuszczalna. Jeżeli bowiem jej stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie obowiązków pracowniczych albo stwarza niebezpieczeństwo w pracy to wtedy odmowa zatrudnienia jest zasadna. 

Radca prawny dr Kamil Lorek 

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. 1964 Nr 16, poz. 93, tj. Dz. U. 2023 poz. 1610; 
  2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, Dz. U. 2023 poz. 2760;
  3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz. U. 2024 r. poz. 44;
  4. Balwicka – Szczyrba M., Sylwestrzak A.(red.), Kodeks cywilny. Komentarz, 2022;
  5. Kobus – Ostrowska D., Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością. Aspekty ekonomiczne i społeczne, Łódź 2018 r. 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenie wyznaczonym pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

REKLAMA

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

REKLAMA

660 tys. rolników w tarapatach: Muszą udowodnić, że są aktywnymi gospodarzami

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA