REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komornik, Egzekucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady finansowania systemu egzekucji sądowej - wielkie zmiany

Nowe zasady finansowania systemu egzekucji sądowej uregulowane zostały w projekcie ustawy o kosztach komorniczych. Ustawa ta ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o komornikach sądowych i egzekucji.

Jak napisać skargę na czynności komornika?

Skargę na czynności komornika może złożyć zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Pismo to powinno odpowiadać określonym wymogom formalnym. Za skargę na czynności komornika wnosi się opłatę stałą w wysokości 100 zł.

Wniosek o wyłączenie komornika

Jednym z uprawnień stron w postępowaniu egzekucyjnym jest możliwość wyłączenia komornika. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek.  Poza komornikiem wyłączyć można także zastępców komornika, asesora, a także aplikanta komorniczego.

W jakich godzinach komornik ma prawo wykonywać czynności urzędowe?

Komornik może wykonywać czynności urzędowe nawet w godzinach nocnych. Do drzwi komornik może zapukać nie tylko w dni robocze, ale również w święta.

REKLAMA

Wielkie zmiany dla komorników

Niedługo wszyscy komornicy będą musieli mieć wyższe wykształcenie prawnicze. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przywrócić zaufanie do zawodu komornika.

Zmiany w zawodzie komornika

Zwiększony nadzór prezesów sądów nad działalnością komorniczą, obowiązek nagrywania wszystkich czynności egzekucyjnych, prowadzenie spraw głównie w swoim rewirze – to tylko niektóre zmiany w zawodzie komornika proponowane przez resort sprawiedliwości.

Komornik odpowie za wyrządzone szkody

Komornik musi mieć podpisaną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody. Szkody te mogą powstać podczas wykonywania przez komornika czynności egzekucyjnych.

Komornicy pomagają ofiarom przemocy ekonomicznej

Okazuje się, że ofiarami przemocy ekonomicznej są głównie kobiety. Chociażby niepłacenie alimentów jest przemocą ekonomiczną. Komornicy postanowili pomóc osobom w takiej sytuacji.

REKLAMA

Ile komornik potrąci z emerytury?

W 2017 roku świadczeniobiorcy dostaną 75 % renty lub emerytury. Wyjątek stanowić będą roszczenia alimentacyjne.

Egzamin na aplikację komorniczą – zasady

W aktualnym stanie prawnym, aby wykonywać zawód komornika należy ukończyć studia prawnicze, a następnie dostać się na aplikację komorniczą i zdać pozytywnie egzamin końcowy. Jeszcze do niedawna komornik nie musiał mieć nawet wykształcenia wyższego. Nadal wielu komorników wykonuje zawód bez ukończonych studiów prawniczych.

Czy komornik ma prawo przeszukać dłużnika?

Komornik może zająć zarówno ruchomości, jak i nieruchomości dłużnika. W tym celu ma prawo wejść do mieszkania dłużnika, czy też do prowadzonej przez niego firmy. Ale czy ma prawo przeszukać rzeczy osobiste dłużnika?

Projekt ustawy przeciw nadużyciom komorniczym

Projekt ustawy przeciw nadużyciom komorniczym trafił do konsultacji społecznych. Projekt ma na celu zwiększenie prestiżu zawodu komornika oraz zapobiega nadużyciom w egzekucji komorniczej.

Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zwiększeniem skuteczności pobierania zaległych świadczeń alimentacyjnych. Nowelizacja kodeksu karnego pozwoli na skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Projekt przewiduje nawet pozbawienie wolności za uchylania się od płacenia alimentów.

Elektroniczne postępowanie komornicze

E-licytacje i elektroniczne zajęcie rachunku bankowego to nowe narzędzia, które mogą wykorzystywać komornicy do ściągania długów. Zmiany mają ułatwić egzekucję wierzytelności.

Jeden dłużnik – jeden komornik?

Dłużnicy w stosunku do których prowadzona jest egzekucja komornicza nieraz spotykają się z sytuacją, w której egzekucja przeciwko nim prowadzona jest równolegle przez kilku komorników działających na rzecz różnych wierzycieli.

Problem z egzekucją nieruchomości rolnych

Z dniem 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw. Ustawa ta zasadniczo znowelizowała przepisy ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej jako „Ustawa”), a nowela ta wprowadziła wątpliwości praktyczne w kwestii obrotu ziemią rolną na terytorium Polski w ramach sprzedaży egzekucyjnej.

Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus

Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela ustawy, którą poparł Senat.

WSA nie uznaje komornika za podatnika VAT

W dniu 14 czerwca 2016 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu zapadł precedensowy wyrok w sprawie podatku od towarów i usług od opłat za czynności wykonywane przez komorników sądowych (sygn. I SA/Po 309/16). W wydanym w wyniku skargi na niekorzystną interpretację indywidualną prawa podatkowego wyroku WSA uznał, iż komornik nie jest podatnikiem podatku VAT. Sąd w sposób wyraźny stanął więc w opozycji do stanowiska Ministerstwa Finansów, zaprezentowanego w zmienionej w dniu 9 czerwca 2015 r. interpretacji ogólnej numer PT1.050.1.2015.LJU.19.

Kiepskie wyniki egzaminów zawodowych na komorników, adwokatów i radców prawnych

Zostały już opublikowane pierwsze wyniki egzaminów, które odbyły się 3-4 marca 2016 r. Wstępne wyniki są dość kiepskie. Do egzaminu przystąpiło 592 zdających, wynik pozytywny uzyskało 470 osób, tj. około 79% kandydatów na komorników.

Nowe regulacje w zakresie przyspieszenia spraw egzekucyjnych

Od 8 listopada 2015 r. weszła w życie większość znowelizowanych przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, których celem jest przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o określenie nowych zasad wpływu spraw do kancelarii komorniczych, tak, aby sprawy egzekucyjne prowadziły także średnie i efektywne kancelarie komornicze, a w dużych, do których dotąd trafiało najwięcej spraw nie powstawały zaległości.

Obrona przed bankructwem – praktyka gospodarcza

Zgodnie z racjonalnym przewidywaniem, rozpoczęcie egzekucji komorniczej i co zwykle bywa, zablokowanie kont firmowych, nie tylko utrudni dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, ale je wręcz uniemożliwi.

Egzekucja i wyrównany wpływ spraw do komorników

Definiuje ona na nowo mechanizm ograniczający liczbę spraw wpływających do kancelarii komorniczych z wyboru wierzycieli.

Koszty postępowania egzekucyjnego ponosi też wierzyciel

Zasadą jest, iż koszty egzekucji ponosi dłużnik. Istnieją jednak sytuacje, gdy odpowiedzialność za koszty postępowania egzekucyjnego spoczywa na wierzycielu. Kiedy wierzyciel zostanie obciążony kosztami?

IFK poleca: Obowiązek podatkowy od czynności komorników

Ze względu na specyfikę czynności wykonywanych przez komorników sądowych Minister Finansów uznał, że konieczne jest wprowadzenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych czynności. W konsekwencji od 1 października 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące zasady ustalania obowiązku podatkowego dla czynności wykonywanych przez komorników sądowych.

Organ egzekucyjny nie bada zasadności wystawienia tytułu wykonawczego

Organ egzekucyjny nie bada zasadności wystawienia tytułu wykonawczego, nawet jeżeli sam go sam wystawił. Jest to rozwiązanie bardzo mało intuicyjne. Dlatego też często strony popełniają błąd i starają się podnosić argumenty merytoryczne na etapie postępowania egzekucyjnego.

IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT od 1 października 2015 r.

Minister Finansów wydał 9 czerwca 2015 r. interpretację ogólną, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu VAT. Dotychczas komornicy nie byli przez MF uznawani za podatników tego podatku. Dlatego MF dał im czas na przygotowanie się do nowej roli. Termin przeznaczony na „przygotowania” upłynął z końcem września. Od 1 października 2015 r. komornicy powinni już występować i rozliczać się jak pozostali podatnicy VAT – będący przedsiębiorcami.

VAT od czynności wykonywanych przez komorników sądowych – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników będą miały zastosowanie ogólne zasady rozliczania podatku od towarów i usług. W związku z tym faktem MF przygotowało broszurę informacyjną, opublikowaną 21 września 2015 r. którą prezentujemy poniżej.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u komornika

Sprzedaż licytacyjna nieruchomości przez komornika miała miejsce 18 czerwca 2015 r. Kwota uzy­skana z licytacji została wpłacona na rachunek sądu 27 czerwca 2015 r. Komornik otrzymał z sądu kwotę konieczną do zapłaty VAT dopiero 11 lipca 2015 r. Kiedy powstał u niego obowiązek podatkowy?

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych - zmiany

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów należna gminom część środków odzyskanych od rodziców, którzy nie płacą alimentów, będzie trafiać do gminy, która wypłacała świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pozostała tych środków będzie - tak jak dotąd - stanowić dochód budżetu państwa.

Dlaczego komornicy sądowi muszą płacić VAT?

Zdaniem Ministerstwa Finansów czynności komorników sądowych powinny podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach jak działalność prowadzona przez innych podatników podatku VAT. W związku z tym zwolnienie z obowiązku zapłaty VAT z tytułu wykonywanych przez nich czynności za wynagrodzeniem zostanie zniesione z końcem miesiąca września 2015 r.

Od 1 października komornicy będą musieli płacić VAT

Na początku października komornicy zostaną objęci podatkiem od towarów i usług - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dotąd osoby wykonujące ten zawód nie musiały płacić podatku VAT.

IFK poleca: Komornik z VAT-em, ale bez kasy fiskalnej

Od 1 października usługi komornicze zostaną objęte podatkiem od towarów i usług. Jednak komornicy nie muszą kupować kas fiskalnych. Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które zwalnia komorników ze stosowania kasy fiskalnej.

Usługi komornicze z podatkiem VAT

Od początku października br. usługi komornicze zostaną objęte podatkiem VAT. W związku ze zmianami komornicy nie muszą jednak kupować kas rejestrujących. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które zwalnia komorników ze stosowania kasy fiskalnej.

Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe regulacje

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmiany w przepisach dotyczących wnoszenia skarg na czynności komornika. W myśl zmienionych przepisów, skarga nie będzie przysługiwała na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku VAT.

Małe firmy mają problem z odzyskiwaniem długów

Najmniejsze słabo radzą sobie z odzyskiwaniem długów, bowiem na opłacenie faktur muszą czekać średnio aż 4 miesiące. Z kolei największe firmy otrzymują przelewy po "zaledwie" dwóch i pół miesiąca - wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów.

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

Kiedy likwidacja BTE?

Głównym celem nowelizacji Prawa bankowego jest usunięcie bankowego tytułu egzekucyjnego. Posłowie mają rozstrzygnąć, czy BTE ma zniknąć 14 dni od wejścia w życie nowelizacji, czy dopiero od 1 sierpnia 2016 r.

Rozpoznawanie spraw egzekucyjnych – nowe regulacje

W listopadzie 2015 r. wejdzie w życie większość zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, które mają na celu przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o racjonalne rozdzielanie spraw do poszczególnych kancelarii komorniczych tak, aby większość z nich nie trafiała do największych graczy, a tym samym o zapobieżenie przewlekłemu prowadzeniu tego rodzaju spraw.

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego powstaje wyłącznie w przypadku, gdy między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Jak się uchylić od odpowiedzialności?

Usługi komorników sądowych objęte VAT od października 2015 r.

Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów, opublikowanej na stronach resortu. Tym samym zmianie ulega interpretacja ogólna z lipca 2004 roku, wg której usługi komornicze zwolnione były z VAT. Szykuje się więc wielka zmiana dla komorników oraz dla tych, którzy z ich usług korzystają. Za te usługi trzeba będzie płacić cenę podwyższoną o VAT.

Posłowie za likwidacją BTE. Kiedy zmiany?

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za likwidacją bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Zmiany podyktowane są wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że umożliwienie bankom wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych jest niezgodne z zasadą równego traktowania. Termin wejścia w życie nowych przepisów jest nadal przedmiotem rozmów.

IFK poleca: Komornicy zapłacą VAT

Minister Finansów wydał 9 czerwca br. interpretację, w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Likwidacja BTE od 1 sierpnia 2016 r.

Projekt nowelizacji Prawa bankowego zakłada likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego od 1 sierpnia 20016 r. Posłowie PO chcą również objąć analogicznymi przepisami SKOK-i.

Przedsiębiorca łatwiej sprawdzi wiarygodność płatniczą kontrahenta

Projekt ustawy o rejestrach dłużników zakłada tańszy i powszechny dostęp do sprawdzenia wiarygodności płatniczej kontrahentów przez przedsiębiorców oraz nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów. Prace nad tym projektem trwają.

Wykaz aktów prawnych na aplikację komorniczą w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowywania pytań testowych i zadań na egzaminy konkursowy i komorniczy podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą w 2015 roku.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Aktualnie najpopularniejszą podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa agencyjna, dlatego warto wiedzieć jakimi regułami rządzi się egzekucja z tych wierzytelności. Pamiętać należy jednak, że taką wierzytelnością nie jest świadczenie oparte o umowę o pracę.

Czynności komornika w postępowaniu egzekucyjnym

W jaki sposób można zainicjować podjęcie czynności nadzorczych nad działaniami komornika w ramach postępowania egzekucyjnego?

Jak pomóc komornikowi odzyskać swój dług

Statystyki wskazują na coraz mniejszą skuteczność egzekucji komorniczej, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na efektywność odzyskiwania przez wierzycieli swoich pieniędzy. Wierzyciele mają jednak kilka możliwość, by wesprzeć w działaniach komornika w celu odzyskania długu.

Wnoszenie skarg na czynności komornika - nowe procedury

Sejm pracuje nad zmianami w kwestii zaskarżania czynności komornika. Obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiają zaskarżanie praktycznie każdej czynności komornika, na skutek czego dłużnicy to wykorzystują. Ogranicza to, a nierzadko uniemożliwia prowadzenie egzekucji przez komorników.

Egzekucja z wierzytelności – aspekty praktyczne

Dochodząc zapłaty roszczenia pieniężnego od swoich dłużników, przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie przeciwko nim postępowania egzekucyjnego. W toku takiego postępowania komornik sądowy, na wniosek wierzyciela, dokonuje szeregu czynności, w tym przede wszystkim zawiadamia dłużnika o wszczęciu przeciwko niemu egzekucji z wierzytelności oraz ustala i dokonuje zajęcia majątku dłużnika, z którego możliwe będzie prowadzenie dalszego postępowania.

REKLAMA