reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Egzekucja komornicza > Wniosek o wyłączenie komornika

Wniosek o wyłączenie komornika

Jednym z uprawnień stron w postępowaniu egzekucyjnym jest możliwość wyłączenia komornika. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek.  Poza komornikiem wyłączyć można także zastępców komornika, asesora, a także aplikanta komorniczego.

Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne powinien być bezstronny, podobnie jak sędziowie. Gwarancja bezstronności oraz niezawisłości sądowej wynika z Konstytucji RP. Może wystąpić pewna okoliczność w sprawie, która będzie budzić podejrzenie, co do bezstronności lub niezawisłości komornika lub sędziego. Wówczas strona postępowania ma prawo złożyć wniosek o wyłączenia komornika.

Kiedy można złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Wyłączenie komornika może nastąpić w dwóch sytuacjach z mocy ustawy oraz na wniosek. Do wyłączenia komornika stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące wyłączenia sędziego.

Wyłączenie komornika z mocy ustawy:

  • w sprawie, w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron postępowania w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • w sprawach swoich bliskich, mianowicie małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • w sprawach osób, które są z nim związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • w sprawach osób, w których był pełnomocnikiem jednej ze stron.

Powyższe przesłanki wyłączenia trwają nadal po ustaniu małżeństwa, opieki lub kurateli.

Komornika wyłączyć można także na jego żądanie albo na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność, która mogłaby wywołać wątpliwości, co do jego bezstronności.

Zobacz też: Kiedy sędzia nie może prowadzić postępowania i powinien być z niego wyłączony

Procedura składania wniosku o wyłączenie komornika

Wniosek taki należy zgłosić na piśmie do komornika, który prowadzi postępowanie. We wniosku należy uprawdopodobnić przyczynę wyłączenia komornika sądowego. Następnie w ciągu 3 dni od dnia złożenia wniosku, komornik ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego. Właściwym będzie tu sąd rejonowy, przy którym działa komornik. Komornik ma obowiązek załączyć do wniosku wyjaśnienia w formie pisemnej. Sąd rejonowy rozpatruje wniosek o wyłączenie komornika w terminie 7 dni od dnia złożenia.

Jeżeli sąd rejonowy zadecyduje o wyłączeniu komornika, wskazuje od razu innego komornika, który ma zająć się sprawą.

Na postanowienie o wyłączeniu komornika zażalenie nie przysługuje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama