REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wniosek o wyłączenie komornika./ fot. Fotolia
Wniosek o wyłączenie komornika./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z uprawnień stron w postępowaniu egzekucyjnym jest możliwość wyłączenia komornika. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek.  Poza komornikiem wyłączyć można także zastępców komornika, asesora, a także aplikanta komorniczego.

Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne powinien być bezstronny, podobnie jak sędziowie. Gwarancja bezstronności oraz niezawisłości sądowej wynika z Konstytucji RP. Może wystąpić pewna okoliczność w sprawie, która będzie budzić podejrzenie, co do bezstronności lub niezawisłości komornika lub sędziego. Wówczas strona postępowania ma prawo złożyć wniosek o wyłączenia komornika.

REKLAMA

Kiedy można złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Wyłączenie komornika może nastąpić w dwóch sytuacjach z mocy ustawy oraz na wniosek. Do wyłączenia komornika stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące wyłączenia sędziego.

Wyłączenie komornika z mocy ustawy:

  • w sprawie, w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron postępowania w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • w sprawach swoich bliskich, mianowicie małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • w sprawach osób, które są z nim związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • w sprawach osób, w których był pełnomocnikiem jednej ze stron.

Powyższe przesłanki wyłączenia trwają nadal po ustaniu małżeństwa, opieki lub kurateli.

Komornika wyłączyć można także na jego żądanie albo na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność, która mogłaby wywołać wątpliwości, co do jego bezstronności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kiedy sędzia nie może prowadzić postępowania i powinien być z niego wyłączony

Procedura składania wniosku o wyłączenie komornika

Wniosek taki należy zgłosić na piśmie do komornika, który prowadzi postępowanie. We wniosku należy uprawdopodobnić przyczynę wyłączenia komornika sądowego. Następnie w ciągu 3 dni od dnia złożenia wniosku, komornik ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego. Właściwym będzie tu sąd rejonowy, przy którym działa komornik. Komornik ma obowiązek załączyć do wniosku wyjaśnienia w formie pisemnej. Sąd rejonowy rozpatruje wniosek o wyłączenie komornika w terminie 7 dni od dnia złożenia.

Jeżeli sąd rejonowy zadecyduje o wyłączeniu komornika, wskazuje od razu innego komornika, który ma zająć się sprawą.

Na postanowienie o wyłączeniu komornika zażalenie nie przysługuje.

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA