reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Egzekucja komornicza > Czy komornik ma prawo przeszukać dłużnika?

Czy komornik ma prawo przeszukać dłużnika?

Komornik może zająć zarówno ruchomości, jak i nieruchomości dłużnika. W tym celu ma prawo wejść do mieszkania dłużnika, czy też do prowadzonej przez niego firmy. Ale czy ma prawo przeszukać rzeczy osobiste dłużnika?

Odpowiedź na pytanie znajdziemy w art. 814 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim komornik, który napotka opór ze strony dłużnika może przeszukać jego rzeczy osobiste. Istotne jest to, że komornicy mają prawo zarządzić otwarcie mieszkania dłużnika oraz innych pomieszczeń należących do niego. Ponadto komornicy mogą przeszukać mieszkanie i wszystkie schowki dłużnika. Wielu osobom wydaje się, że prawo przeszukania odzieży, którą dana osoba ma na sobie, ma wyłącznie policja. Okazuje się, że nie tylko. Komornik, który podejrzewa, że dłużnik ukrył przed nim przedmioty podlegające egzekucji może to uczynić. Mało tego, jeżeli komornik będzie podejrzewał, że dłużnik oddał na przechowanie przedmioty osobie, która mieszka z dłużnikiem bądź przebywa aktualnie w mieszkaniu, ma także prawo przeszukać te osoby.

Komornik, który chce przeszukać odzież dłużnika poza jego miejscem zamieszkania, przedsiębiorstwem albo zakładem musi posiadać zezwolenie prezesa sądu rejonowego. Jeżeli nie ma takiego zezwolenia, a jest to wypadek niecierpiący zwłoki, komornik może przeszukać dłużnika. Po takim przeszukaniu komornik niezwłocznie zgłasza to do prezesa sądu rejonowego. Przeszukania może dokonać osoba tej samej płci, co dłużnik.

Zobacz też: Projekt ustawy przeciw nadużyciom komorniczym

Pamiętać należy, że komornik nie może wszystkiego. Ma określone w przepisach obowiązki i zasady, których musi się trzymać. Za złamanie przepisów, zaniechanie swoich obowiązków czy chociażby przekroczenie swych uprawnień grozi mu odpowiedzialność dyscyplinarna. Kary, które grożą komornikowi to:

  • upomnienie,
  • nagana,
  • kara pieniężna,
  • wydalenie ze służby komorniczej.

Istotne jest także to, że komornik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzone przez swoje niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności urzędowej. Skarb Państwa jest odpowiedzialny solidarnie za szkodę z komornikiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama