REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Sąd Najwyższy dopuszcza możliwość przerwania biegu zasiedzenia przez … wpis w księdze wieczystej. To wyjątkowa sytuacja. Na działce osoby A władztwo faktyczne dalej sprawuje osoba B i czeka cierpliwie 20 lat albo 30 lat, aby przejąć działkę. I nagle pojawia się wpis w księdze wieczystej działki o np. prowadzeniu czynności egzekucyjnych przeciwko osobie B. I jest przerwanie biegu zasiedzenia. Nie udało się więc A finalnie przejęcie cudzej działki przez zasiedzenie.
Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Sprawdź, ile wynosi podstawowy i dobrowolny odpis na pracownika, młodocianego czy osobę z niepełnosprawnością. Dowiedz się, do kiedy trzeba przekazać całość środków na ZFŚS i jak można zwiększyć fundusz.
Wpis w księdze wieczystej z roszczeniem wierzyciela, to prawie zawsze dla właściciela nieruchomości przykra rzecz. Ale taka sytuacja może jednocześnie ucieszyć - broni potencjalnie przez zasiedzeniem. Wpis w księdze wieczystej nieruchomości to pośrednia wskazówka na to, że wierzyciel uważa za właściciela nieruchomości nie jej aktualnego posiadacza (starającego się o jej zasiedzenie), a rzeczywistego właściciela (wskazanego w akcie notarialnym i księdze wieczystej).
Wiadomo już, ile wynosi odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2025 r. Prezes GUS wydał obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r. Łatwo zgadnąć, że odpis i zwiększenia są dużo wyższe niż w zeszłym roku.
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 stycznia 2025 roku potwierdził stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Wyrok ten kończy spór w tej sprawie między UODO a Głównym Geodetą Kraju.
Do końca 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS. Pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu.
Do końca września pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają czas na przekazanie drugiej raty odpisów na ten fundusz. Do tego dnia należy przekazać na konto zfśs niewpłaconą w pierwszej racie część odpisów i zwiększenia fakultatywne.
W ciekawym wyroku ze stycznia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przed prawomocnym wpisem skarżącego do księgi wieczystej jako współwłaściciela, ów skarżący nie miał interesu prawnego do kwestionowania decyzji udzielającej pozwolenia na nadbudowę, dotyczącej spornej nieruchomości w ramach postępowania nieważnościowego.
REKLAMA
31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.
Na czym polega zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Co należy się pracownikowi z funduszu socjalnego? Jak naliczać odpis na ZFŚS w 2024 roku? Kto w 2024 roku ma obowiązek tworzenia funduszu socjalnego? Ważny termin się zbliża to na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu w terminie do dnia 30 września tego roku, z tym że w terminie do dnia 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.
Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.
Wyższy odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r. Ustawa już w Dzienniku Ustaw …..
Spadkobiercy często zapominają (albo po prostu nie wiedzą) o ustawowym obowiązku i nie wnioskują o wpisanie swojego prawa własności do księgi wieczystej. Powoduje, to, że część potencjalnych nabywców obawia się kupić nieruchomość jeżeli w księdze wieczystej jako właściciel nadal widnieje osoba zmarła. Jednak z przepisów wynika, że osoba zmarła widniejąca w księdze wieczystej nie jest przeszkodą dla transakcji. Ale brak aktualnego wpisu właściciela w księdze wieczystej powoduje konieczność przedstawienia notariuszowi odpowiednich dokumentów potwierdzających dziedziczenie danej nieruchomości. Dlatego spadkobiercy powinni na bieżąco aktualizować treść księgi wieczystej - zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tym bardziej, że brak aktualizacji księgi wieczystej grozi karą grzywny od 500 zł do nawet 10 tys. zł.
REKLAMA