reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Koronawirus a zasiłki - ZUS sam pozyska potrzebny odpis z USC

Koronawirus a zasiłki - ZUS sam pozyska potrzebny odpis z USC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystąpi do USC o odpis właściwego aktu stanu cywilnego, jeżeli dokument taki nie zostanie dołączony do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku pogrzebowego. Ułatwienia związane są z epidemią koronawirusa.

Ułatwienia dla klientów – ZUS we własnym zakresie pozyska z USC odpis aktu stanu cywilnego potrzebny do wypłaty zasiłku

W czasie stanu epidemii ZUS ułatwia składanie wniosków o zasiłek macierzyński i zasiłek pogrzebowy osobom, którym zgodnie z przepisami wypłaca te zasiłki.

Odpis aktu stanu cywilnego jest dokumentem niezbędnym m.in. do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego (odpis skrócony aktu urodzenia dziecka) i zasiłku pogrzebowego (odpis skrócony aktu zgonu).

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

ZUS wystąpi do USC o odpis właściwego aktu stanu cywilnego, jeśli odpis ten nie zostanie dołączony do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku pogrzebowego.

Ważne
Aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu stanu cywilnego, musi otrzymać od osoby wnioskującej o zasiłek dane, które umożliwią urzędowi stanu cywilnego identyfikację osoby, której odpis dotyczy.

Co zrobić, aby ZUS uzyskał z USC odpis aktu urodzenia dziecka potrzebny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Z wnioskiem o zasiłek macierzyński musisz przekazać do ZUS dane dziecka:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia, 
  • numer PESEL.

Jeśli nie znasz numeru PESEL dziecka, podaj dodatkowo  miejsce urodzenia dziecka (miejscowość).

W jakiej formie przekazać dane dziecka do ZUS

Wypełnij formularz oświadczenia (plik docx 30kb) i przekaż go:

  • pracodawcy - jeśli jesteś pracownikiem, Twoje oświadczenie pracodawca powinien przekazać do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek Z-3,
  • zleceniodawcyjeśli jesteś zleceniobiorcą; Twoje oświadczenie zleceniodawca powinien przekazać do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek Z-3a,
  • do ZUS – wraz z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego - jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność, współpracujesz z osobą prowadzącą działalność, jesteś osobą duchowną albo masz prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Instrukcja jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS (plik doc 210kb)

Jeśli wniosek o zasiłek macierzyński składasz w formie papierowej, możesz skorzystać z formularzy dostępnych na stronie internetowej www.zus.pl:

Numer PESEL lub miejsce urodzenia dziecka / dzieci wpisz w polu „DANE DZIECKA”.

Jeśli składasz wniosek w formie papierowej i korzystasz z formularzy wniosków ZAM, ZUR, ZAO zamieszczonych na stronie www.zus.pl to nie musisz składać formularza oświadczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

W czasie stanu epidemii ZUS ułatwia składanie wniosków o zasiłek macierzyński i zasiłek pogrzebowy osobom, którym zgodnie z przepisami wypłaca te zasiłki./Fot. Shutterstock
W czasie stanu epidemii ZUS ułatwia składanie wniosków o zasiłek macierzyński i zasiłek pogrzebowy osobom, którym zgodnie z przepisami wypłaca te zasiłki./Fot. Shutterstock

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama