REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy/ Fot. Fotolia
Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.

Nowy nabywca mieszkania może zostać zobowiązany do uregulowania długów poprzedniego właściciela, jeżeli jego zobowiązanie zostało zabezpieczone hipoteką.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Długi zbywcy zabezpieczone hipoteką

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wierzyciel, którego wierzytelność została zabezpieczona hipoteką może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Oznacza to, że nabywając lokal obciążony hipoteką nowy właściciel może zostać zobowiązany do uregulowania długów poprzedniego właściciela, jeżeli ten nie zapłaci swojemu wierzycielowi w terminie. Odpowiedzialność nowego właściciela nieruchomości ogranicza się jednak wyłącznie do wartości przedmiotu hipoteki tj. obciążonej nieruchomości.

Księga wieczysta nieruchomości

Ze względu na opisaną powyżej odpowiedzialność niezwykle istotne jest zweryfikowanie przed zakupem mieszkania czy jest ono obciążone hipotecznie. Informacja na ten temat znajduje się w treści księgi wieczystej nieruchomości. Każdy może nieodpłatnie zapoznać się z księgami wieczystymi za pośrednictwem dostępnej w Internecie Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Odpis z księgi wieczystej można także uzyskać w sądzie. Podlega on jednak opłacie, która w przypadku odpisu zwykły wynosi 30 zł, zaś w przypadku odpisu zupełnego (czyli ujawniającego również wpisy wykreślone) 60 zł.

Ocena stanu technicznego lokalu jako czynność poprzedzająca wynajem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak odpowiedzialności za długi z tytułu czynszu

Nabywcę nieruchomości nie obciąża co do zasady dług poprzedniego właściciela mieszkania z tytułu nieuregulowanych rachunków i czynszu.

Każdorazowy właściciel lokalu odpowiada za zobowiązania powstałe w czasie, kiedy lokal stanowił jego własność. Wspólnota mieszkaniowa jak i dostawca mediów nie może zatem domagać się od nowego właściciela  uregulowania należności powstałych przed datą nabycia przez niego lokalu. Strony umowy sprzedaży lokalu mogą jednak postanowić, że nowy nabywca ureguluje zadłużenie poprzedniego właściciela lokalu, np. w zamian za obniżenie ceny sprzedawanej nieruchomości.

Stan liczników mieszkania

W celu rozliczenia się za zużyte do dnia sprzedaży mieszkania media strony umowy powinny spisać stan liczników, aby dotychczasowy właściciel uregulował swoje należności wobec dostawcy mediów. Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku rozliczenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Ze względu na fakt, iż okres rozliczeniowy wynosi rok kalendarzowy, wspólnota mieszkaniowa nie może rozliczyć z dotychczasowym właścicielem uiszczonych przez niego zaliczek w trakcie roku. Jeżeli po rozliczeniu zaliczek powstanie obowiązek uiszczenia dopłat, to obciążą one osobę, która jest aktualnym właścicielem mieszkania. Podobnie, jeżeli nastąpi zwrot nadpłaconych zaliczek, wówczas kwota ta przypadnie aktualnemu właścicielowi nieruchomości.

Inne obciążenia nieruchomości

Należy zaznaczyć, że z nabyciem mieszkania wiąże się nie tylko ryzyko przejścia długów zabezpieczonych hipotecznie. Mieszkanie może być również obciążone umową dożywocia lub stanowić przedmiot umowy najmu. Mając na względzie istotne konsekwencje wiążące się z nabyciem mieszkania, warto szczegółowo poznać stan prawny nieruchomości, aby zabezpieczyć się przez ewentualną odpowiedzialnością wynikającą ze stosunków prawnych związanych z lokalem.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Autor: Agata Aksanowska, aplikant adwokacki, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

REKLAMA

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

Darowizna od rodziców 61 000 EUR, przekazana na konto osoby trzeciej. Ten jeden warunek jest decydujący dla zwolnienia z podatku

Darowizna od rodziców środków pieniężnych w wysokości 61 000 EUR, przekazana bezpośrednio na konto osoby trzeciej. Jest tutaj jeden warunek, który wpływa na prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. O co chodzi?

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA