REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie dla młodych w 2017 r. dla dużych rodzin

Już 2,2 miliardy złotych wydano w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Z dopłat skorzystało prawie 86 tys. osób, które otrzymały przeciętnie po 25,5 tys. zł. na zakup własnego „M”. Rodzinom wielodzietnym wypłacano po 78 tysięcy, choć rekordziści inkasowali ponad 100 tysięcy.

Kto powinien dokonywać napraw w wynajmowanym mieszaniu?

Co do zasady obowiązek utrzymywania lokalu mieszkalnego w stanie umożliwiającym najemcy korzystanie z niego w umówionym zakresie spoczywa na wynajmującym. Drobnych napraw, które są związane ze zwykłym używaniem lokalu dokonuje zaś najemca.

Łatwiej stracić prawo do najmu lokalu komunalnego

Zdarza się, że w lokalach komunalnych mieszkają osoby znajdujące się w bardzo dobrej sytuacji materialnej. Dlatego też gminy mają badać co 2,5 roku sytuację dochodową zamieszkujących lokale komunalne. Wyższy dochód oznacza podniesienie czynszu.

Przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności

Jeszcze niedawno właściciele mieszkań byli informowani, że ustawowa zmiana użytkowania wieczystego we własność gruntów pod blokami, nastąpi już 1 stycznia 2017 r. Rządowi nie udało się jednak zakończyć prac nad odpowiednią ustawą, która wprowadzi powszechne uwłaszczenie lokatorów. Termin tej zmiany przesunął się na pierwszą połowę 2017 roku. Uwłaszczenie właścicieli mieszkań wyeliminuje konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że osoby uzyskujące udział we własności zabudowanej działki, będą musiały regularnie płacić za to przekształcenie.

REKLAMA

Ostatni dzwonek na skorzystanie z programu MdM

Początek 2017 roku przyniósł możliwość skorzystania z drugiej puli środków dofinansowań w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM). Trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ zainteresowanie jest ogromne. Ci, którym się to nie uda, będą mieli szansę skorzystać z pierwszej części środków przeznaczonych na rok 2018, który jest jednocześnie ostatnim rokiem funkcjonowania programu.

Jak kupować mieszkanie przez Internet?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, za pośrednictwem którego coraz częściej dokonujemy zakupów. Także w przypadku zakupu mieszkania, wiele osób wybiera właśnie Internet. Podpowiadamy, czym się kierować szukając własnego mieszkania w sieci.

Polska krajem o rozwiniętej spółdzielczości mieszkaniowej

Mimo, że spółdzielnie mieszkaniowe przestały budować mieszkania dla swoich członków, nadal są ważnym elementem na polskim rynku mieszkaniowym.

Polacy wybierają mniejsze mieszkania

Polacy kupują mieszkania o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. Jest to związane ze zmniejszeniem zdolności kredytowej nabywców mieszkań.

REKLAMA

Lublin - co znajdziemy na rynku nieruchomości?

Lublin jest największym miastem po prawej stronie Wisły, nazywany jest stolicą wschodniej Polski. Miasto stanowi centrum województwa lubelskiego i pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. Wielowiekowa historia miasta, jego położenie geograficzne sprawiają, że jest to jedno z ładniejszych polskich miast.

Jak szybko kupić mieszkanie i od razu w nim zamieszkać?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma dylematami. I nie chodzi tylko o wybór odpowiedniego lokum. Trzeba też zastanowić się chociażby nad sfinansowaniem inwestycji, czy wykończeniem mieszkania.

Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych

Brak zakazu ustanawiania odrębnej własności lokalu w budynkach wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste

Kto może starać się o mieszkanie komunalne

Do zadań gminy należy zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, w tym zapewnianie ich członkom tzw. mieszkań komunalnych. Szczegółowe zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, stanowiące realizację przedmiotowego zadania, określa rada gminy w drodze uchwały.

Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim

Już od kilku lat obserwujemy istotny wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim. Nie widać oznak sezonowości w tej branży, można powiedzieć, że sezon na zakup mieszkań trwa przez cały rok. Czy w związku z tym kolejne miesiące będą równie dobre dla deweloperów?

Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem

Osoby poszukujące mieszkania, w pierwszej chwili zwracają uwagę jedynie na ceną ofertową. Tymczasem cena transakcyjna, za którą faktycznie mogliby nabyć mieszkanie, może być niższa nawet o 5-7%. Jak zatem wynegocjować z deweloperem lepszą ofertę?

Narodowy Program Mieszkaniowy - główne założenia

Narodowy Program Mieszkaniowy ma wspierać budowę mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności.

Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018

Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad złożeniem wniosku i skorzystaniem z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), to może być już ostatni dzwonek. Nie warto czekać do ostatniej chwili, aby zrealizować plany o zakupie nieruchomości. Czas upływa, a środki przeznaczone na lata 2017 i 2018 błyskawicznie się kończą.

Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Czy kupić nowe mieszkanie czy używane? To jedno z pierwszych pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć osoby planujące zakup mieszkania. Przed rozpoczęciem poszukiwań może się wydawać, że lokal z drugiej ręki będzie tańszy niż od dewelopera. Tymczasem wnioski mogą być zupełnie odwrotne…

Rośnie współzależność nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych

Rynki nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych są od siebie coraz bardziej zależne. Na czym polega ta współzależność? Jakie czynniki na nią wpływają? I najważniejsze, czy ta tendencja utrzyma się w przyszłości?

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Wybór właściwej stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości nie jest łatwy. W zależności od stanu faktycznego oraz prawnego nieruchomości zastosowanie może mieć stawka zwolniona albo stawka 23%. Dodatkowo, w niektórych sytuacjach podatnik sam może wybrać sposób opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Dokonując takiego wyboru należy pamiętać, że to jaką opcje wybierzemy wpłynie na to, czy sporządzając akt notarialny notariusz pobierze od kupującego podatek od czynności cywilnoprawnych.

Brexit a rynek nieruchomości w Polsce

Decyzja mieszkańców Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE wprowadziła ogromne zamieszanie na rynkach finansowych i w sferze geopolityki. Zaskoczenie było tym większe, iż ryzyko takiego scenariusza było minimalizowane w ostatnich dniach poprzedzających referendum. Nowa rzeczywistość przed jaką staną władze i mieszkańcy UE sprawia, iż przedstawiciele wielu branż próbują oszacować skutki Brexitu. Czy to bezprecedensowe wydarzenie wpłynie w jakikolwiek sposób na polski rynek nieruchomości mieszkaniowych?

Mieszkanie Plus - skorzystają osoby bez mieszkań

Program Mieszkanie Plus ma być oparty na trzech filarach. Z programu skorzystają osoby, które nie mają i nie miały mieszkań.

Kredytobiorcy kredytów mieszkaniowych mogą ubiegać się o pomoc

Osoby, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o pomoc. Jest ona realizowana na podstawie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Funduszu Mieszkań na Wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest inicjatywą prowadzoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz zaczął funkcjonować od 1 stycznia 2015 r. Rok działalności Funduszu zamknął z liczbą 2400 mieszkań, z czego 380 zostało już udostępnionych wynajmującym.

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za udziały - skutki podatkowe

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Dom inteligentny - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wygoda i funkcjonalność to nie jedyne cechy inteligentnych domów. Warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Choć wszystkie udogodnienia związane z Internetem rzeczy (IoT) i zautomatyzowanym domem mają w zamyśle ułatwić codzienne życie, niewłaściwie chronione i niekontrolowane sprzęty mogą przyczynić się do wielu wirtualnych (i nie tylko!) włamań.

Zmiany w kredytach hipotecznych w 2016 r.

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu. Co zatem przyniesie nam nowy 2016 rok w kredytach hipotecznych? Czy będziemy obserwować kontynuację rozpoczętych trendów czy też czekają na nas wielkie zmiany?

"Nowe" mieszkania w starych kamienicach

Myśląc o zakupie mieszkania w ścisłym centrum miasta lub w najstarszych jego dzielnicach trzeba liczyć się z tym, że jedyny wybór to kamienica lub nowoczesny apartamentowiec. Stare kamienice często odstraszają nabywców mieszkań swoim wyglądem. Jednak czy zawsze mieszkanie w takim miejscu musi się wiązać z zaniedbaną klatką schodową, ciągłymi remontami i wszechobecnym brudem? Niekoniecznie.

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu przekazania nieruchomości w związku z likwidacją spółki jawnej na majątek osobisty wspólników

Zamierzamy na mocy uchwały wspólników rozwiązać spółkę jawną, a następnie przeprowadzić postępowanie likwidacyjne. Przedmiotem majątku spółki jawnej jest nieruchomość, która została wniesiona do spółki przez ówczesnych wspólników tytułem wkładu niepieniężnego. Nieruchomość stanowi środek trwały spółki jawnej. Wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie było opodatkowane VAT. W związku z planowaną likwidacją spółki na wspólników przeniesiona zostanie własność nieruchomości, zgodnie z wysokością posiadanych udziałów. Czy przeniesienie nieruchomości z majątku spółki jawnej na majątek osobisty wspólników w częściach odpowiadających posiadanym przez nich udziałom, w związku z likwidacją spółki jawnej, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie bez podatku

Ministerstwo Finansów zmienia interpretacje podatkowe w zakresie konsekwencji podatkowych zawarcia umowy o dożywocie w zamian za przekazanie mieszkania. Zgodnie z nowym stanowiskiem, w przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu ze źródła, nie można więc określić wysokości należnego podatku.

Podatek katastralny zastąpi podatek od nieruchomości

Podatek katastralny to podatek od wartości nieruchomości i w przyszłości ma zastąpić podatek od nieruchomości, który pobierany był od powierzchni nieruchomości. Oznacza to, że mogą wzrosnąć koszty nakładane na właścicieli nieruchomości, w szczególności dotknęłoby to właścicieli mieszkań w starych kamienicach w centrach miast - podkreśla ekspert.

Dom nad morzem, jeziorem czy w górach?

Kogo stać na dom nad morzem, jeziorem czy w górach? Czy to luksus, na który stać tylko nielicznych?

Podatek od sprzedaży nieruchomości z powodu wady aktu notarialnego

Jeśli do transakcji sprzedaży nieruchomości dojdzie po 5 latach od jej nabycia, dochody ze sprzedaży nieruchomości są zwolnione z podatku. Zdarza się jednak, że ze względu na wadę aktu notarialnego konieczne jest zawarcie drugiej umowy sprzedaży. I właśnie data zawarcia tej drugiej umowy – o ile jest potwierdzona prawidłowym aktem notarialnym – staje się właściwą datą nabycia.

Jak chcą mieszkać Polacy?

Polacy coraz częściej zastanawiają się, co będzie dla nich lepsze, dom czy mieszkanie? Westwing Home & Living przeprowadziła badania, gdzie zapytano Polaków o to jak chcieli by mieszkać. Zdecydowana większość bo aż 60% – zdecydowanie wolałaby dom wolnostojący. 35% – wybrałaby mieszkanie w locie, kamienicy lub apartamentowcu.

Deweloperzy - 84 proc. więcej inwestycji, niż w roku ubieglym

Kwiecień to miesiąc, w którym wielu deweloperów nie oszczędzało sił i środków w związku z dalszym rozwojem swoich działalności. Rozpoczęli oni budowę o 84% większej liczby mieszkań w porównaniu do tego samego okresu z roku ubiegłego.

Rynek nieruchomości: Jakie mieszkania kupują młodzi ludzie?

Najpopularniejsze mieszkania wśród młodych ludzi na rynku nieruchomości to mieszkania dwupokojowe, średniej wielkości i w dobrej cenie tak jest w Lublinie. Młodzi ludzie rzadko korzystają z rządowych dopłat, a wymarzone mieszkania kupują w stanie deweloperskim, zwykle w dzielnicach położonych poza centrum miasta.

Czynniki które decydują o zakupie mieszkania

Lokalizacja, układ mieszkania oraz cena – to czynniki, które decydują o tym, czy kupimy dane mieszkanie. Od 2002 roku przyrost Nieruchomości na Rynku wzrósł o 23 procent. Obecnie, na tysiąc warszawiaków wypada – ok. 514 lokali.

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Zmiana adresu zameldowania – krok po kroku

Jak się przemeldować? Czy nadal trzeba zmieniać dokumenty po zmienić po zmianie zameldowania 2021? Czy na przemeldowanie musimy przeznaczyć cały dzień? Czy wszystko załatwimy w jednym urzędzie, albo przez internet? Zobacz na co zwrócić uwagę i co ze sobą zabrać dokonując przemeldowania.

Emigracja z Polski łatwiejsza, niż przeprowadzka

Wg badan przeprowadzonych przez Lion Bank więcej osób wyjeżdża z Polski, niż przeprowadza się w jej granicach. Jaki jest tego powód? Brak mieszkań, wysokie ceny nieruchomości w Polsce, a także dużo niższa ich atrakcyjność, w porównaniu z innymi państwami z zachodu.

Nieruchomości logistyczne – dobra inwestycja

Polskie nieruchomości komercyjne są coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów z Ameryki Północnej, Azji i Australii. W Polsce następuje większy wzrost nieruchomości logistycznych takich jak np. magazyny, niż na zachodzie Europy.

"Fundusz Mieszkań na Wynajem" - nowe mieszkania

Jak działa "Fundusz Mieszkań pod Wynajem"?. W przeciągu najbliższych kilku lat Fundusz Mieszkań na Wynajem zamierza zakupić ok. 20 tys. mieszkań. Nieruchomości będą znajdować się w takich miejscach jak: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa oraz Wrocław. Wynajmując mieszkanie od Funduszu najemcy będą mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo oraz wysoki standard oferowanych umów.

Jak mieszkają Polacy?

Nawet starym bloku z wielkiej płyty można urządzić ładnie i przytulne mieszkanie. Coraz więcej polaków korzysta z usług projektantów wnętrz, dbając o funkcjonalność i wygodę mieszkania. Coraz więcej osób wybiera też naturalne materiały. Nie da się ukryć, że w całym procesie urządzania mieszkań, istotna jest i cena.

Mieszkania, których szukają Warszawiacy

Jak wynika z obserwacji dewelopera Home Invest, Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 40 do 45 metrów kwadratowych. Mieszkania te najchętniej kupują single oraz młode małżeństwa, dla których taka powierzchnia jest optymalna.

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego mieszkania są kosztem

Z przepisów o podatku dochodowym wynika, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania można zaliczyć wyłącznie wydatki związane ze sprzedażą lub unowocześnieniem lokalu sprzedawanego. Czy za taki koszt można uznać wydatki na wykończenie i wyposażenie nowego, kupionego za wpływy ze sprzedaży poprzedniego lokal?

Skutki podatkowe zamiany nieruchomości

Zamiana nieruchomości jest uznawana za odpłatne zbycie nieruchomości na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Z kolei podział nieruchomości przez właściciela na mniejsze działki nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

Najtańsze nowe mieszkania w Warszawie - ile kosztują?

Ile kosztują najtańsze nowe mieszkania w Warszawie? W ostatnich miesiącach ceny mieszkań w Warszawie były na jednakowym, stałym poziomie. Nieco zdrożały mieszkania na warszawskiej Pradze, gdzie mieszkania można było kupić za ok 8.900 zł za metr. Mieszkania na Pradze Południe to koszt ok 7.900 zł/mkw. Pod koniec września metr mieszkania na Mokotowie kosztował ok. 9.300 zł. Koszt metra mieszkania na Ochocie i Żoliborzu to ok. 8.700 zł, natomiast w Śródmieściu - nawet 18.000 zł/mkw.

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Deweloperzy będą budować więcej mieszkań. Ożywienie na rynku budowlanym spowodowane jest stabilną gospodarką oraz niskim stopom procentowym. Do końca roku możliwy jest większy ruch na rynku mieszkaniowym i w bankach. Od stycznia 2015 r. wkład do kredytu wzrośnie do 10 proc.

Mieszkania luksusowe – czym charakteryzuje się apartament?

Z polskim prawie budowlanym nie ma jasno określonej definicji "apartamentu". Mieszkanie tego typu powinno natomiast spełniać takie wymagania budowlane, jak każdy inny lokal mieszkalny. Są jednak pewne standardy, dzięki którym możemy stwierdzić, czy dany lokal jest "mieszkaniem luksusowym".

REKLAMA