reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych

Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych

Brak zakazu ustanawiania odrębnej własności lokalu w budynkach wybudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste

Po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opracowało nowy projekt „ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów”.

Nowy projekt rezygnuje z przewidzianego w poprzedniej wersji projektu zakazu ustanawiania po 1 stycznia 2017 roku odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, przeznaczonym lub wykorzystywanym na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że możliwe będzie zarówno dokończenie już rozpoczętych inwestycji na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, jak i realizowanie na nich nowych inwestycji. Projekt ma niewątpliwe znaczenie dla deweloperów oraz obecnych i przyszłych współużytkowników wieczystych takich gruntów.

Co przewiduje projekt?

Projekt przewiduje przekształcenie z mocy prawa istniejących w dniu 1.01.2017r. udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności tych gruntów. Jako „grunt zabudowany na cele mieszkaniowe” definiuje się grunt zabudowany budynkiem lub budynkami, w których w dniu 1.01.2017r. co najmniej połowę liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych stanowią lokale mieszkalne, przy czym co najmniej jeden z tych lokali jest przedmiotem odrębnej własności. Takie ujęcie zakresu przedmiotowego ustawy pozwoli na objęcie jej przepisami również gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi o funkcji mieszanej. Przekształcenie praw wiązać się będzie z obowiązkiem wnoszenia przez bieżącego współwłaściciela nieruchomości rocznych opłat zwanych opłatami przekształceniowymi, co do zasady w terminie do 31 marca każdego roku (opłatę należną za rok 2017 – w terminie do 15.12.2017r.). W razie zbycia własności lokalu obowiązek wnoszenia opłat przechodzi na nabywcę od dnia 1 stycznia następującego po roku, w którym nastąpiło zbycie własności lokalu.

Jak potwierdzić przekształcenie praw?

Fakt przekształcenia praw zostanie potwierdzony zaświadczeniem – wydawanym przez organy reprezentujące dotychczasowego właściciela nieruchomości. Zaświadczenie zostanie przekazane przez organ do właściwego dla nieruchomości sądu wieczystoksięgowego. Sąd z urzędu dokona w księgach wieczystych wpisu (i) współwłasności gruntu powstałej w wyniku przekształcenia, (ii) wpisów dotyczących roszczenia w dziale III księgi wieczystej o opłaty roczne przekształceniowe oraz (iii) ujawnionych w księdze wieczystej obciążeń użytkowania wieczystego, które w dniu przekształcenia staną się obciążeniami udziałów we współwłasności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych. / fot. Fotolia
Szykują się poważne zmiany dla deweloperów i współużytkowników wieczystych. / fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama