REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odrębna własność lokalu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu może być uznana jako koszt uzyskania przychodu?

Dyrektor KIS potwierdził, że w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest wartość ustanowienia odrębnej własności lokalu, na którą składa się wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz koszty sporządzenia aktu dotyczącego przeniesienie własności i ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Czy ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie jego własności będzie opodatkowane PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że zawarcie w trybie art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).

Zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej - jak to zrobić, terminy

Osoba niezgadzająca się z uchwałą wspólnoty może wytoczyć powództwo o uznanie wspomnianej uchwały za nieistniejącą. Takie powództwo jest możliwe również po upływie terminu określonego przez ustawę o własności lokali (6 tygodni). Pozew o uznanie nieistnienia uchwały ma inną podstawę prawną niż powództwo o uchylenie uchwały określone przez art. 25 ustawy o własności lokali. Uznanie uchwały za nieistniejącą czasem leży w interesie osób nieposiadających prawa własności lokalu i dlatego sąd może zaakceptować ich powództwo.

REKLAMA

Czy właściciele mieszkań muszą płacić długi dewelopera?

Długi dewelopera - odpowiedzialność właścicieli mieszkań. Właściciele mieszkań w nowym budynku we Władysławowie zostali obciążeni długami dewelopera. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego, uchylił wyrok i zdecydował, że tą sprawą ponownie zajmie się sąd okręgowy - dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej.

Opłaty przekształceniowe zamiast opłat za użytkowanie wieczyste w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zniknie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność. Projekt nowej ustawy zakłada, że w miejsce obecnych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele będą wnosić opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 lat.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego po 11 września 2017 r.

Z dniem 11 września 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (dalej jako „ukzn”), która równocześnie wprowadziła zmiany do szeregu innych aktów prawnych w tym, m.in. do ustawy o własności lokali (dalej jako „uwl”). Pomimo, że od dnia wejścia w życie ukzn minęło niewiele czasu, wprowadzone zmiany budzą wiele wątpliwości, dezorganizują pracę w starostwach powiatowych, jak i powstrzymują notariuszy przed sporządzaniem umów ustanowienia odrębnej własności lokali. Czy powstała w związku ze zmianą uwl wrzawa jest uzasadniona i jakie może rodzić konsekwencje niezastosowanie się do znowelizowanych przepisów? Jakie były intencje ustawodawcy i jak należy interpretować art. 2 ust. 1a uwl?

SN: Upływ okresu użytkowania wieczystego nie powoduje wygaśnięcia odrębnej własności lokalu

Sąd Najwyższy w piątek podjął uchwałę w składzie siedmiu sędziów, w której odpowiedział na pytanie prawne zadane przez RPO: "Czy upływ terminu, na jaki zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na której znajduje się budynek wielolokalowy, powoduje wygaśnięcie prawa odrębnej własności lokalu w tym budynku?".

REKLAMA

Opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r.

Z prawem użytkowania wieczystego gruntu nieodłącznie związany jest obowiązek uiszczania opłaty rocznej. Projekt nowej ustawy zakłada zmiany w tym zakresie. Będą one korzystne dla użytkowników wieczystych.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego

Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego, a także lokalu o innym przeznaczeniu oraz korekty wadliwie ustalonych udziałów poszczególnych właścicieli lokali w nieruchomości wspólnej na gruncie ustawy o własności lokali. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. (zwana dalej „ustawą”) uregulowała w swym zakresie sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, obowiązki i uprawnienia właścicieli tych lokali oraz sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną.

Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Aby ustanowić odrębną własność lokalu w spółdzielni mieszkaniowej należy zawrzeć ze spółdzielnią umowę o budowę tego lokalu lub umowę przeniesienia odrębnej własności lokalu przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do tego lokalu. W pierwszym przypadku po trzech miesiącach od wybudowania lokalu spółdzielnia ustanawia odrębną własność na rzecz członka. Jakie jeszcze obowiązki powinna zrealizować spółdzielnia mieszkaniowa wobec właściciela lokalu posiadającego prawo odrębnej własności?

Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW):

Umowa o budowę lokalu i przeniesienie własności - WZÓR

W umowie wykonawca zobowiązuje się do budowy lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia jego własności na rzecz Zamawiającego. Umowa używana w obrocie deweloperskim.

W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

Często obiekt budowlany zaprojektowany i wybudowany niegdyś w określonym celu, zmienia swoje przeznaczenie w trakcie eksploatacji. Poniżej postaram się przedstawić wymogi formalnoprawne jakie należałoby spełnić, aby zmiana sposobu korzystania odbyła się zgodnie z prawem.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Ustanowienie odrębnej własności lokalu regulują przepisy Ustawy o własności lokali. Przedmiotem ustanowienia odrębnej własności lokalu jest samodzielny lokal mieszkalny.

Czy warto przekształcać spółdzielcze prawo własnościowe w prawo odrębnej własności?

Pytanie o zasadność przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność spotyka się w praktyce z różnymi odpowiedziami. Jedni uważają że na pewno warto się „uwłaszczyć”, inni uważają, że „uwłaszczenie” niewiele zmienia. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom i ewentualnym wadom takiego „uwłaszczenia”.

Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować budynki w celu sprzedaży znajdujących się w nich lokali na rzecz członków spółdzielni lub na rzecz osób spoza grona członków spółdzielni.

Zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali

W jaki sposób możemy uregulować stan prawny posiadania wspólnej nieruchomości, jeżeli część współwłaścicieli jest nieznana lub z różnych przyczyn nie objęła żadnych lokali w posiadanie?

W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Podpisałeś umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w sprawie budowy lokalu mieszkalnego. Z treści umowy wynika, iż inwestycja budowlana ma na celu przeniesienie jego własności na Twoją rzecz. Umowa zawiera także deklarację członkowską oraz uchwałę zarządu spółdzielni o przyjęciu go w poczet członków spółdzielni. W dalszym ciągu nie jesteś właścicielem lokalu. Czy masz prawo ubiegać się o ustanowienie odrębnej własności lokalu?

Jak założyć księgę wieczystą dla mieszkania?

Księga wieczysta jest m.in. świadectwem naszej własności mieszkania. Jeżeli np. uzyskaliśmy odrębną własność lokalu w oparciu o wyrok sądowy- założeniem księgi powinniśmy zająć się sami.

Informacje niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Pan Karol M. dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, który nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Wystąpił on do Spółdzielni z wnioskiem o przeniesienie na jego rzecz własności nieruchomości. Jednakże Spółdzielnia odrzuciła jego wniosek. W jaki sposób Karol M. może ubiegać się o swoje prawa?

Odrębna własność lokalu

Odrębna własność lokalu może powstać na nieruchomości gruntowej o uregulowanym tytule prawnym tj. własności lub użytkowaniu wieczystym, ujawnionym w księdze wieczystej, zabudowanej domem wielomieszkaniowym, czyli budynkiem, w którym istnieją przynajmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne lub lokale o innym przeznaczeniu.

Sposoby powstania odrębnej własności lokali

Najczęstszym sposobem powstania odrębnej własność lokalu jest umowa pomiędzy dotychczasowym właścicielem nieruchomości a nabywcą wyodrębnianego lokalu. Sposobów tych jest jednak o wiele więcej.

Dziedziczenie lokalu

Lokal stanowiący odrębną własność podlega dziedziczeniu na takich samych zasadach jak całość spadku. Warto pamiętać, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z dziedziczeniem i dokonać zmiany wpisów w księdze wieczystej lokalu. Mimo, że większość osób jest tego świadoma, postępowania spadkowe odkładane są często na wiele lat.

Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Odrębna własność lokalu jest najpełniejszym prawem do władania nieruchomością lokalową. Umożliwia właścicielowi dokonywanie dowolnych rozporządzeń prawem własności za życia, jak również na wypadek śmierci.

Umowa o ustanowienie prawa własnościowego – w formie pisemnej

Ustawodawca postanawia uregulować sytuację prawną praw spółdzielczych- które ustanowione były w oparciu o umowę w formie pisemnej – do tej pory były co do tego spore wątpliwości natury prawnej.

Przekształcanie mieszkań spółdzielczych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt P 16/08) uznał przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za niezgodne z konstytucją w części, która pozwalała na wykup mieszkań za „złotówkę”.  Wejście w życie orzeczenia zostało jednak odroczone- co oznacza, że do końca roku nadal można korzystać z preferencyjnych zasad wykupu.

REKLAMA