REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

Zmiana przeznaczenia lokalu lub budynku.
Zmiana przeznaczenia lokalu lub budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Często obiekt budowlany zaprojektowany i wybudowany niegdyś w określonym celu, zmienia swoje przeznaczenie w trakcie eksploatacji. Poniżej postaram się przedstawić wymogi formalnoprawne jakie należałoby spełnić, aby zmiana sposobu korzystania odbyła się zgodnie z prawem.

Inwestor chcący zmienić przeznaczenie obiektu, np. planując w dawnym magazynie przemysłowym urządzić kawiarnie powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy taki obiekt jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tak, to czy postanowienia miejscowego planu zezwalają na prowadzenie w tym miejscu takiej działalności. Jeśli okaże się, że dla terenu na którym znajduje się interesujący nas obiekt nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, powinniśmy zapoznać się z decyzją o ustaleniu warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a w razie potrzeby wystąpić o jej zmianę. W obydwu powyższych przypadkach inwestor powinien skontaktować się urzędem gminy miejscowości w której położony jest interesujący go obiekt.

REKLAMA

Zgłoszenie zmian

REKLAMA

W dalszej kolejności inwestor powinien wystąpić do właściwego starostwa ze zgłoszeniem zmiany sposobu użytkowania, lub gdy planowana zmiana wiązałaby się z koniecznością przeprowadzenia robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, inwestor powinien wystąpić o pozwolenie na budowę według zasad ogólnych. Podkreślić należy, iż szczególne znaczenie ma dokonanie zgłoszenia planowanej zmiany sposobu korzystania z obiektu przed jej faktycznym dokonaniem, albowiem dokonanie zgłoszenia już po przeprowadzeniu zmiany nie wywołuje skutków prawnych.

W treści zgłoszenia należy opisać dotychczasowy i planowany sposób użytkowania obiektu budowlanego, a do zgłoszenia należy dołączyć opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego, zwięzły opis techniczny obiektu, oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu korzystania z obiektu z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

REKLAMA

Jeżeli zmiana sposobu korzystania z obiektu będzie wiązała się ze zmianą warunków bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, zdrowotnego, warunków prac, higieniczno- sanitarnych, ochrony środowiska bądź ze zmianą wielkości i układu obciążeń, do zgłoszenia należy ekspertyzę techniczną, sporządzoną przez osobę dysponującą uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Dodatkowo, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnych przepisów regulujących dany rodzaj działalności, inwestor powinien załączyć wymagane przez te przepisy opinie, pozwolenia lub uzgodnienia.

Trzeba także wyjaśnić, iż jeżeli zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wiązałaby się z koniecznością prowadzenia robót budowlanych nie wymagający pozwolenia na budowę, ale potrzebujących w świetle art. 30 Prawa budowlanego dokonania zgłoszenia, wówczas zgłoszenie zmiany sposobu korzystania powinno odpowiadać także wymogom określonym w tym przepisie, a w szczególności powinno określać rodzaj, zakres i sposób wykonania planowanych robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Wiążące terminy

Po wniesieniu zgłoszenia zmiany sposobu korzystania organ ma 30 dni na jego analizę i wyrażenie ewentualnego sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej. Nie zajęcie stanowiska w powyższym terminie przez organ oznacza wyrażenie milczącej zgody i inwestor może przystąpić do zmiany sposobu korzystania z obiektu budowlanego.

Należy podkreślić, iż zmiana sposobu korzystania z nieruchomości bez dopełnienia powyższych wymogów naraża użytkownika takiego obiektu na karę administracyjną.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

art. 29, 30, 61, 71i 71a ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane;

art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  REKLAMA

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  REKLAMA

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA