reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

Często obiekt budowlany zaprojektowany i wybudowany niegdyś w określonym celu, zmienia swoje przeznaczenie w trakcie eksploatacji. Poniżej postaram się przedstawić wymogi formalnoprawne jakie należałoby spełnić, aby zmiana sposobu korzystania odbyła się zgodnie z prawem.

Inwestor chcący zmienić przeznaczenie obiektu, np. planując w dawnym magazynie przemysłowym urządzić kawiarnie powinien w pierwszej kolejności ustalić, czy taki obiekt jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tak, to czy postanowienia miejscowego planu zezwalają na prowadzenie w tym miejscu takiej działalności. Jeśli okaże się, że dla terenu na którym znajduje się interesujący nas obiekt nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, powinniśmy zapoznać się z decyzją o ustaleniu warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a w razie potrzeby wystąpić o jej zmianę. W obydwu powyższych przypadkach inwestor powinien skontaktować się urzędem gminy miejscowości w której położony jest interesujący go obiekt.

Zgłoszenie zmian

W dalszej kolejności inwestor powinien wystąpić do właściwego starostwa ze zgłoszeniem zmiany sposobu użytkowania, lub gdy planowana zmiana wiązałaby się z koniecznością przeprowadzenia robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę, inwestor powinien wystąpić o pozwolenie na budowę według zasad ogólnych. Podkreślić należy, iż szczególne znaczenie ma dokonanie zgłoszenia planowanej zmiany sposobu korzystania z obiektu przed jej faktycznym dokonaniem, albowiem dokonanie zgłoszenia już po przeprowadzeniu zmiany nie wywołuje skutków prawnych.

W treści zgłoszenia należy opisać dotychczasowy i planowany sposób użytkowania obiektu budowlanego, a do zgłoszenia należy dołączyć opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego, zwięzły opis techniczny obiektu, oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu korzystania z obiektu z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jeżeli zmiana sposobu korzystania z obiektu będzie wiązała się ze zmianą warunków bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, zdrowotnego, warunków prac, higieniczno- sanitarnych, ochrony środowiska bądź ze zmianą wielkości i układu obciążeń, do zgłoszenia należy ekspertyzę techniczną, sporządzoną przez osobę dysponującą uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności. Dodatkowo, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnych przepisów regulujących dany rodzaj działalności, inwestor powinien załączyć wymagane przez te przepisy opinie, pozwolenia lub uzgodnienia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama