REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r./fot. Fotolia
Opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r./fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z prawem użytkowania wieczystego gruntu nieodłącznie związany jest obowiązek uiszczania opłaty rocznej. Projekt nowej ustawy zakłada zmiany w tym zakresie. Będą one korzystne dla użytkowników wieczystych.

Zgodnie z art. 232 § 1 kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, i osobom prawnym.

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste jest ustanawiane na okres 99 lat i polega na korzystaniu z gruntu Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 235 k.c. budynki i inne urządzenia wzniesione na tym gruncie przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność.

Zobacz: Dom

Opłaty za użytkowanie wieczyste

REKLAMA

Zgodnie z prawem użytkownik wieczysty jest zobowiązany uiszczać roczną opłatę za korzystanie z gruntu Skarbu Państwa. Na podstawie art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami należy dokonać jej w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Zgodnie z art. 72 jej wysokość jest zależna od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana (np. za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe wynosi 1% ceny). Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego.

Odmienną kwestią jest tzw. pierwsza opłata za użytkowanie wieczyste, którą należy uiścić nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste i wynosi ona od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Zmiany zasad użytkowania wieczystego w 2017 r.

REKLAMA

W związku z projektem ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów z dnia 11 sierpnia 2016 r. przewidziane są zmiany zasad użytkowania wieczystego. Wnioskodawcą projektu jest Minister infrastruktury i budownictwa. Niniejszy akt prawny miał wejść w życie 1 stycznia 2017 r., aczkolwiek  zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego z dnia 20 lutego 2017 r. projekt jest aktualnie opiniowany przez Stały Komitet Rady Ministrów i nie został jeszcze skierowany do Sejmu.

Po wejściu w życie omawianego projektu ustawy, każdy współużytkownik  wieczysty gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe związane z prawem odrębnej własności lokalu albo z udziałem we własności budynku stanie się współwłaścicielem tych gruntów z mocy samego prawa. Organ właściwy (np. starosta w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa) z urzędu nie później niż w terminie 6  miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy będzie zobowiązany wydać zaświadczenie o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntu we współwłasność - dokument ten będzie podstawą do wpisu współwłasności w księdze wieczystej.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Opłata roczna przekształceniowa

Współwłaściciela nie będzie obowiązywała już opłata roczna opisana powyżej. Zamiast niej będzie zobligowany do uiszczania opłaty przekształceniowej do dnia 31 marca każdego roku. Wysokość opłaty będzie równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej w dniu 31 grudnia 2016 r. i obowiązek jej corocznego uiszczania będzie trwał 20 lat.

Opłata przekształceniowa będzie podlegać waloryzacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nie częściej niż raz na 5 lat.

Zgodnie z art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami, waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w ustawie dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości dla nieruchomości sklasyfikowanych w rejestrze cen i wartości nieruchomości, z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków. Prezes GUS ogłasza, w formie obwieszczenia wskaźniki zmian cen nieruchomości dla danego rodzaju nieruchomości.

Właściwy organ (wojewoda, rada, sejmik) będzie mógł udzielić bonifikaty od opłaty za dany rok osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata  ma być wniesiona, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

W przypadku jednorazowego wniesienia wszystkich opłat, od sumy opłat w odniesieniu do nieruchomości stanowiących przed dniem 1 stycznia 2017 r. własność Skarbu Państwa, przysługuje bonifikata w wysokości 50%.

Zobacz też: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)
 2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2016, poz. 2146)
 3. Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów z dnia 11 sierpnia 2016 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Refundacja zakupu okularów to nie prezent pod choinkę. Sprawdź czy po zmianach 2024 r. na pewno należy się refundacja

  Listopad 2023 r. zaskoczył pracodawców zmianą przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. I choć muszą się oni liczyć z tym, że w 2024 r. czekają ich dodatkowe wydatki na odpowiednie doposażenie stanowisk pracy, to już teraz powinni się zastanowić nad tym, czy każdy przypadek, w którym dokonują refundacji zakupu okularów lub szkieł kontaktowych jest uzasadniony.

  Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku. Na początku od 1906 zł do 3495 zł miesięcznie. Jak uzyskać? [Komunikat ZUS]

  Zakłada Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Dopiero po uzyskaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

  Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

  Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

  Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA

  Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

  Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

  Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

  "Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

  Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

  czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

  Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

  Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

  REKLAMA

  Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  REKLAMA