Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ojcostwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ojcostwo.
Termin na zaprzeczenie ojcostwa - zmiany
Aktualizacja: 28.10.2019
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu. Ustawa 25 października 2019 r. została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. »
Urlop ojcowski, urlop rodzicielski i nie tylko - jakie prawa przysługują ojcu dziecka?
Aktualizacja: 02.12.2018
W dniu 23 czerwca obchodziliśmy Dzień Ojca. Z tej okazji warto MRPiPS jakie prawa mają mężczyźni wychowujący dzieci. Ojcowie mogą skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy też wychowawczego, ale także z m.in. obniżenia wymiaru czasu pracy, zakazu nadgodzin i innych uprawnień dzielonych z matką dziecka. »
TK: termin 3 lat na zaprzeczenie ojcostwa jest niezgodny z konstytucją
Aktualizacja: 21.05.2018
Trybunał Konstytucyjny w dniu 16 maja 2018 r. wydał wyrok, w którym stwierdził że termin trzech lat od osiągnięcia pełnoletności na zaprzeczenie przez daną osobę ojcostwa męża jej matki jest niekonstytucyjny. W skardze do TK skarżąca wskazywała, że doszło do naruszenia konstytucyjnej zasady ochrony życia prywatnego oraz godności człowieka. »
Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka będzie możliwe
Aktualizacja: 09.10.2017
W listopadzie 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które nie pozwalają na zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka są niekonstytucyjne. Ministerstwo przygotowało projekt zmian w tym zakresie. »
Sądowe ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego
Aktualizacja: 29.09.2017
Jeżeli matka dziecka nie chce oświadczyć, że mężczyzna jest ojcem dziecka może on ubiegać się o ustalenie ojcostwa na drodze sądowej. W tym celu musi złożyć pozew i na rozprawie udowodnić, że jest ojcem dziecka. Z pozwem w sprawie ustalenia ojcostwa może wystąpić także matka, dziecko lub nawet prokurator. »
Uznanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego
Aktualizacja: 29.09.2017
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje dwa tryby uznania ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego: administracyjny i sądowy. W trybie administracyjnym wymagane jest zgodne oświadczenie ojca i matki. Jeżeli matka nie chce się zgodzić na złożenie takiego oświadczenia ojcu pozostaje wytoczyć sprawę sądową. »
Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?
Aktualizacja: 21.11.2016
Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka. »
Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?
Aktualizacja: 10.04.2014
Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. »
Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?
Aktualizacja: 10.04.2014
O tym, że dziecko powinno mieć ojca i matkę nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania. Dlatego też nie uznaje dziecka. Instytucją, która ma przeciwdziałać takim przypadkom jest sądowe ustalenie ojcostwa. »
Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »