reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Właściwość sądu

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy. Jest to wyjątek od zasady, że prawa niemajątkowe dochodzone są przed sądem okręgowym.

Właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednakże gdy nie można określić miejsca zamieszkania pozwanego wtedy wyłącznie właściwym jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

POBIERZ: Wzór pozwu o zaprzeczenie ojcostwa

Wpis

W sprawie o zaprzeczenie ojcostwa pobiera się opłatę stałą w wysokości 200 zł. Opłatę można wnieść na rachunek bankowy sądu albo uiścić w znakach opłaty sądowej.

Strony

Jeżeli to powództwo wytacza mąż matki wtedy pozwanymi są dziecko oraz matka dziecka. Jeżeli wytacza je matka pozwanymi są mąż oraz dziecko. Natomiast jeżeli powództwo wytacza dziecko to musi pozwać matkę i jej męża. W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa rozprawa odbywa się niezależnie od stawiennictwa stron.

Zobacz: U prawnika

Termin na wniesienie

Termin na wniesienie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa może być różny. Jest bowiem uzależniony od tego, kto występuje z nim do sądu.

  1. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa najpóźniej po upływie 6 miesięcy od dnia kiedy dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę.
  2. Matka dziecka może wnieść pozew przed upływem 6 miesięcy od dnia gdy dziecko się urodziło.
  3. Dziecko natomiast takie powództwo może wnieść dopiero po osiągnięciu pełnoletniości ale nie później niż po upływie 3 lat od dnia uzyskania pełnoletniości.
  4. Prokurator - zawsze; ustawodawca nie ogranicza jego uprawnienia w czasie.

Zaprzeczenie ojcostwa jest niedopuszczalne po śmierci dziecka.

Udział prokuratora

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa zawsze bierze udział prokurator. Jest on zawiadamiany przez sąd o terminie rozprawy. Przesyłany jest mu także pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Prokurator może również wystąpić z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa.

Żądanie pozwu

W pozwie o zaprzeczenie ojcostwa, żąda się aby sąd stwierdził, że osoba X nie jest ojcem osoby Y. Może również żądać aby osoba Y nie posługiwała się jego nazwiskiem. Jak w każdej sprawie cywilnej powód może wnosić o zasądzenie na jego rzecz kosztów procesu.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba podać wszystkie okoliczności z których wynika, że mąż matki nie może być ojcem dziecka. Do tego typu okoliczności można zaliczyć np. bezpłodność. Istnieją jednak i inne okoliczności które mogą wskazywać, że mąż matki nie jest ojcem dziecka wyjazd zagraniczny, pobyt w szpitalu.

Podpis

Każdy pozew powinien być podpisany, opatrzony w datę i miejsce sporządzenia.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama