REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uznanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Uznanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego/ fot. Fotolia
Uznanie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje dwa tryby uznania ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego: administracyjny i sądowy. W trybie administracyjnym wymagane jest zgodne oświadczenie ojca i matki. Jeżeli matka nie chce się zgodzić na złożenie takiego oświadczenia ojcu pozostaje wytoczyć sprawę sądową.

Kwestie związane z uznaniem ojcostwa dziecka zostały uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (dalej: k.r.o.). Uznanie ojcostwa dziecka może mieć miejsce tylko gdy nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy takie domniemanie zostało obalone. Chodzi tu więc o dzieci, które nie narodziły się w małżeństwie.

REKLAMA

Uznanie ojcostwa nie może nastąpić gdy trwa sprawa o ustalenie ojcostwa.

Nie tylko USC

Uznanie dziecka następuje przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (USC). Przepisy k.r.o. dopuszczają uznanie dziecka także przed sądem opiekuńczym, a za granicą przed polskim konsulem (jeżeli co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim).

W urzędzie kierownik wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.

Zobacz również: Prawa dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnym krokiem jest złożenie oświadczenia mężczyzny, że jest ojcem dziecka. Matka dziecka powinna potwierdzić ten fakt w tym samym czasie albo w ciągu 3 miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny. Oświadczenie  może zostać złożone ustnie lub pisemnie.

Kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczeń rodziców dziecka. Może to mieć miejsce wtedy gdy będzie miał wątpliwości co do tego, mężczyzna jest ojcem dziecka lub gdy uzna, że uznanie jest niedopuszczalne.

Do kierownika USC zgłosił się 19-letni mężczyzna, który chciał uznać ojcostwo 10-letnego dziecka. Kierownik odmówił przyjęcia oświadczenia mężczyzny ponieważ wydało mu się nieprawdopodobne by zaledwie kilkuletni chłopiec spłodził dziecko.

Kto może złożyć oświadczenie?

REKLAMA

Oświadczenie konieczne do uznania dziecka może zostać złożone jedynie przez osobę, która ukończyła 16 lat i nie jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Oznacza to, że nieubezwłasnowolniona całkowicie 16-letnia matka i 16-letni ojciec mogą już samodzielnie złożyć takie oświadczenie.

Z reguły jest tak, że 16 letni mężczyzna i 16-letnia kobieta mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ponieważ pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się po ukończeniu 18 roku życia. W takim wypadku oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa muszą złożyć wyłącznie przed sądem opiekuńczym. Może też zdarzyć się przypadek, w którym 16-letnia kobieta uzyska pełną zdolność do czynności prawnych – gdy sąd zezwoli jej na zawarcie małżeństwa z ważnych powodów. W takim wypadku może ona złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC.

Jakie dziecko może zostać uznane?

Uznanie może dotyczyć tylko małoletniego dziecka, a więc takiego, które nie osiągnęło pełnoletności. Istnieje możliwość uznania dziecka, które jeszcze się nie narodziło, a także takiego, które zmarło przed osiągnięciem pełnoletności. Jak stanowi art. 76 § 2 k.r.o.:  

Zobacz także: Adopcja

Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, uznanie ojcostwa może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mężczyzna składający oświadczenie o uznaniu dowiedział się o śmierci dziecka, nie później jednak niż do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność.

Przy uznawaniu dziecka jeszcze nienarodzonego konieczne może być uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o ciąży matki dziecka.

Skutki uznania dziecka

Uznanie dziecka powoduje skutki prawne w różnych sferach życia. Przykładowo, ojciec zyskuje władzę rodzicielską nad dzieckiem, dziecko przybiera nazwisko wskazane w oświadczeniach rodziców, powstaje wzajemne prawo dziedziczenia, a także obowiązek alimentacyjny.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 682)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie to zostało tego samego dnia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA