| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?

Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?

O tym, że dziecko powinno mieć ojca i matkę nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania. Dlatego też nie uznaje dziecka. Instytucją, która ma przeciwdziałać takim przypadkom jest sądowe ustalenie ojcostwa.

Właściwość sądu

W sprawach o ustalenie ojcostwa właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy. Jest to wyjątek od zasady, że prawa niemajątkowe dochodzone są przed sądem okręgowym.

Właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednakże gdy nie można określić miejsca zamieszkania pozwanego wtedy wyłącznie właściwym jest sąd miejsca zamieszkania powoda.

POBIERZ: Wzór pozwu o ustalenie ojcostwa

Wpis

Powód w sprawie o ustalenie ojcostwa zwolniony jest z kosztów sądowych. Koszty te pokrywa Skarb Państwa. Jednakże jeżeli powództwo o ustalenie ojcostwa okaże się oczywiście bezzasadne sąd może obciążyć powoda nieziszczonymi kosztami opłat sadowych.

Strony

Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo przeciwko dziecku i matce. Natomiast matka i dziecko wytaczają powództwo przeciwko domniemanemu ojcu.

Zobacz również: Zaprzeczenie ojcostwa a śmierć dziecka

Udział prokuratora

Powództwo w sprawie o ustalenie ojcostwa może wytoczyć również prokurator. Pozywa on domniemanego ojca dziecka a w pozwie wskazuje dziecko, które ma być uznane.

Ważne informacje

  1. W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa rozprawa odbywa się niezależnie od stawiennictwa stron.
  2. W sprawach o ustalenie ojcostwa niedopuszczalne jest wniesienie powództwa wzajemnego.
  3. Nie może być również wszczęta oddzielna sprawa o ustalenie ojcostwa.

Żądanie pozwu

W sprawie o ustalenie ojcostwa wnosi się o stwierdzenie przez sąd, że osoba X jest ojcem osoby Y. Często w pozwie o ustalenie ojcostwa zamieszcza się wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu powód musi podać wszystkie okoliczności które skazują na pochodzenie dziecka. Musi podać w szczególności okoliczności poczęcia dziecka. Powołać wszystkie dostępne dowody w sprawie.

Podpis

Każdy pozew powinien być podpisany, opatrzony w datę i miejsce sporządzenia.

Polecamy serwis: Alimenty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »