REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Wiek emerytalny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podnoszenie wieku emerytalnego w Polsce

Z przyczyn demograficznych wydłużenie wieku emerytalnego jest koniecznością, ale tempo tego podnoszenia nie może być za szybkie. Od 2013 r. wiek emerytalny rośnie o trzy miesiące każdego roku. Mężczyźni mają osiągnąć docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Czy zaostrzone przepisy drogowe poprawiają bezpieczeństwo?

Po zaostrzeniu przepisów drogowych w tym. min. tych dotyczących prędkości, wielu kierowców zdecydowało się jeździć wolniej. Czy jednak wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach?

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Dnia 1 maja 2015 r. obowiązują nowe zasady naliczania wysokości kapitału początkowego i emerytur. Oznacza to, że większość obecnych i przyszłych emerytów otrzyma wyższe emerytury. Osoby, którym już przysługuje prawo do świadczeń emerytalnych, mogą wystąpić o ponowne obliczenie wysokości emerytury.

Policja apeluje o rozwagę nad wodą

Od pierwszych dnia maja do 7 czerwca utonęło aż 45 osób. Policja w wielu województwach przeprowadza kontrole miejsc wypoczynku nad wodą.

REKLAMA

Czerwcowy weekend w policyjnych statystykach

Od środy do niedzieli doszło do 444 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 533 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali 1619 nietrzeźwych kierujących.

Policja musi wyrobić normy dotyczące liczby mandatów

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało wytyczne dotyczące liczby wykroczeń jakie ujawnić mają funkcjonariusze Policji w 2015 roku! Ten absurdalny komunikat trafił pod naszą lupę.

Założenia projektu reformy emerytalnej

Prezydent-elekt Andrzej Duda poinformował, że w założeniach projektu reformy emerytalnej będą znajdowały się następujące punkty: obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu oraz kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

Projekt dot. emerytur przy 40-letnim stażu składkowym przejęty przez PSL

Prezydencki projekt umożliwiający przejście na emeryturę przy 40-letnim stażu składkowym, który Kancelaria Prezydenta wycofała z konsultacji, został przejęty przez PSL. Co to oznacza?

REKLAMA

Emerytury z 40-letnim stażem wycofane z konsultacji

Projekt prezydencki zakładający przejście na emeryturę po 40-letnim stażu pracy (40 lat okresu składkowego) został wycofany przez Kancelarię Prezydenta z konsultacji. Zdaniem Kancelarii z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

Emerytura z 40-letnim stażem - konsultacje

Prezydencki projekt zakładający przejście na emeryturę po osiągnięciu 40-letniego stażu pracy został skierowany do konsultacji. Okres 40 lat musi być okresem składkowym.

Utrata zdolności do pracy przed 65. rokiem życia

W Polsce do czwarty pracownik traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia. W związku z wysokością wieku emerytalnego oraz demografią należy dbać o zdrowie oraz swoje kwalifikacje, aby wydłużyć aktywność zawodową. Szacuje się, że w 2050 r. na jednego emeryta będzie przypadał jeden pracujący.

40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę

Kancelaria Prezydenta opracowała projekt ustawy, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy uprawniającego do przejścia na emeryturę. Czy oprócz kryterium wieku zostanie wprowadzone również kryterium stażu pracy?

Praca w służbach mundurowych coraz popularniejsza wśród młodych?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekonuje, że coraz więcej osób stara się o pracę w służbach. Nie odstraszają ich zmiany w przywilejach emerytalnych.

Uchwała SN dotycząca zawieszenia prawa do emerytury

Art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma zastosowanie do osób, które przed dniem 8 stycznia 2009 r. nabyły prawo do emerytury w obniżonym wieku, a następnie w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyły (i zrealizowały) prawo do emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2015 r., sygn. akt III UZP 3/15).

Odwrócenie reformy emerytalnej - koszt 15 mld zł rocznie

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że odwrócenie reformy emerytalnej będzie kosztowało państwo 15 mld zł rocznie. Chodzi przede wszystkim o obniżenie wieku emerytalnego i uzależnienie uprawnień emerytalnych od stażu pracy.

Ustalanie kapitału początkowego i emerytury - zmiany 2015

Zasady ustalania kapitału początkowego i wysokości emerytury zmieniły się z dniem 1 maja 2015 r. Weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

Czy częste przebywanie funkcjonariusza Policji na zwolnieniu lekarskim może stanowić podstawę do zwolnienia ze służby? Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż na podstawie wyżej cytowanego przepisu, komendant policji ma prawo zwolnić funkcjonariusza, który notorycznie przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Przejście na emeryturę - wiek i staż pracy

Zdaniem SLD przejście na emeryturę powinno zależeć od wieku i stażu pracy. Politycy zamierzają złożyć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

Aktualny taryfikator mandatów 2015 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2015.

Czy policjanci nasłuchują rozmów na CB?

Wśród korzystających z CB radia panuje opinia, że policjanci z tzw. Drogówki podsłuchują rozmów i celowo wprowadzają w błąd kierowców, żeby Ci łamiąc przepisy wpadli w ich sidła.

Niebieska Karta - procedura

Niebieska Karta to nazwa procedury podejmowanej i prowadzonej w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienie przemocy w rodzinie. Kto i na jakich zasadach może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty? Na czym ona polega i jak długo trwa?

Projekt obniżający wiek emerytalny

Projekt obniżający wiek emerytalny to propozycja PiS. Ma on przywrócić dotychczasowe zasady dotyczące wieku emerytalnego. Kobiety przechodziłyby na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65.

Czy dzwonić na policję, gdy mija nas pirat drogowy?

Powiadamianie policji o tym, że ktoś naraża życie innych uczestników ruchu drogowego brawurową jazdą to zjawisko powszechne w krajach o wysokiej kulturze jazdy. W Polsce znaczna część kierowców wciąż ma dylemat, czy informować stróżów prawa, że po drodze porusza się kierowca rażąco łamiący przepisy. Ale to, czy jazda po polskich drogach będzie bezpieczniejsza zależy w dużej mierze od nas samych, dlatego powinniśmy dzwonić na policję i eliminować z drogi potencjalnych morderców.

Powstanie Centralne Biuro Śledcze Policji

9 października 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, która zakłada utworzenie nowej jednostki organizacyjnej pod nazwą Centralne Biuro Śledcze Policji. Zastąpi ono Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji.

Wiek emerytalny w Polsce

Od 2013 r. następuje stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego w Polsce. Docelowo w 2040 r. ma on wynosić 67 lat i być taki sam zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Udział policji w rozmowie adwokata z zatrzymanym

Udział policji w rozmowie adwokata z zatrzymanym stanowi przedmiot projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów. Zgodnie z nim policjanci będą musieli uzasadniać swoją obecność podczas rozmowy zatrzymanego z adwokatem.

Wiek emerytalny

Podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce następować będzie stopniowo. Osiągnięcie przez ubezpieczonego wieku emerytalnego jest uzależnione od daty urodzenia. W którym roku możliwe będzie przejście na emeryturę poszczególnych grup wiekowych Polaków?

Pojazdy specjalne, ratownicze i służb mundurowych zwolnione z opłat za autostrady!

Senatorowie zgodzili się aby samochody ratownicze, służb mundorwych i specjalne były zwolnione z opłat elektronicznych za przejazd autostradami. Zmianie uległa także wysokość kary za unikanie opłat elektronicznych na autostradach.

Ochrona świadka w postępowaniu karnym

Ochrona świadka w postępowaniu karnym zostanie kompleksowo uregulowana w postaci jednolitego aktu prawnego. Przepisy projektowanej ustawy, regulują szczegółowo zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy kierowanej do pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych, jeśli istnieje realne zagrożenie dla ich życia lub zdrowia.

Stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego

Moment przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku stanowi przedmiot obrad Sejmu. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym podnosi z 70 do 72 lat wiek, w jakim sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Zgodnie z propozycją Senatu ma to następować dopiero w wieku 75 lat.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – plany do 2015 roku

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw, wiek emerytalny od stycznia 2013 roku jest stopniowo podwyższany. Ostatecznie ma zostać zrównany pod względem płci do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ile będzie wynosił wiek emerytalny w 2015 roku?

Klasyfikacja wydatków komendy powiatowej dotyczących pracowników fizycznych oraz funkcjonariuszy

Jednostki sektora finansów publicznych ponoszące wydatki w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego posługują się załącznikiem nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w celu właściwego zaklasyfikowania wydatków. Wyodrębnione paragrafy w załączniku nr 8 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej opierają się na ogólnej klasyfikacji wydatków ujętych w załączniku nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej.

Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy

Zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego zmiana stanowiska pracy nie jest możliwa wobec pracownika będącego w okresie ochronnym. Okres ochronny to 4 lata poprzedzające osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Wydłużony wiek emerytalny - zaskarżony do MOP

Wydłużony wiek emerytalny został 6 i 7 maja 2014 roku uznany przez Trybunał Konstytucyjny za zgodny ze standardem konstytucyjnym. Po wyczerpaniu środków krajowych NSZZ Solidarności zapowiada zaskarżenie wydłużenia wieku emerytalnego do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Wyższy wiek emerytalny – wyrok TK

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2014 roku (sygnatura akt K 43/12) wyższy wiek emerytalny (67 lat) zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest zgodny z konstytucją a także z regulacjami prawa międzynarodowego. TK stwierdził natomiast niekonstytucyjność regulacji dotyczących emerytur częściowych.

Podwyższony wiek emerytalny – zgodny z konstytucją

7 maja 2014 roku TK orzekł, że podwyższenie oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją (sygnatura K 43/12). Wyrok dotyczący procesu podwyższania wieku emerytalnego nie zapadł jednak jednogłośnie – zgłoszono aż 6 zdań odrębnych.

Podwyższenie wieku emerytalnego wg TK

6 maja 2014 roku (wtorek) Trybunał Konstytucyjny (TK) zajmie się ustawą, która zrównuje wiek emerytalny mężczyzn i kobiet oraz podnosi go do 67 lat. TK rozpozna sprawę K 43/12 dot. podwyższenia wieku uprawniającego do emerytury w pełnym składzie.

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach

Podczas świąt doszło do 193 wypadków. Zginęły 33 osoby a 381 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1324 nietrzeźwych kierujących.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Jakie pojazdy są uprzywilejowane na drodze?

Pojazdy uprzywilejowane to nie tylko karetka, wóz strażacki czy radiowóz policji. Zobacz jakie służby posługują się pojazdami uprzywilejowanymi.

Zasiłek chorobowy mundurowych

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także mundurowym. W 2014 roku mundurowi otrzymają o 20% niższy zasiłek chorobowy.

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Emerytura częściowa dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Istnieje możliwość przejścia na emeryturę częściową przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego. Nie wszyscy ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą z niej jednak skorzystać. Na emeryturę częściową mogą przejść ci, którzy mają ukończony wiek 62 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) i nie mają ukończonego, określonego dla nich podwyższonego wieku emerytalnego, wyższego niż 62 lata (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Wiek emerytalny 2014

Wiek emerytalny od 2013 r. ulega stopniowemu podwyższaniu. Zostanie zrównany pod względem płci. Zgodnie z planem dla kobiet i mężczyzn będzie wynosił tyle samo, czyli 67 lat. Ile lat liczy wiek emerytalny w 2014 r.?

Kontrola policyjna na drodze - wskazówki dla kierowcy

O tym jak się zachować w trakcie kontroli policyjnej na drodze informują specjaliści z Auto Szkoły Skoda. Zobacz co powinien zrobić kierowca w takiej sytuacji, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Policyjne podsumowanie akcji "Znicz"

W czasie trwającej w tym roku 4 dni akcji „Znicz”, na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 1298 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

Kiedy Policja może zabrać dowód rejestracyjny?

Utrata dowodu rejestracyjnego może nastąpić z kilku powodów. Co robić gdy do tego dojdzie? Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

REKLAMA