REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Obowiązek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy bank w Polsce będzie pobierać zaliczki na podatek dochodowy od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank, będący płatnikiem, będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii.

Czy emerytura z Hiszpanii jest opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich położenia.

Kiedy można uznać usługę za wykonaną i odnotować przychód?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że momentem wykonania usługi i uzyskania przychodu jest w przedstawionym stanie faktycznym akceptacja przez Zamawiającego całości dokumentacji, a nie fakt wykonania samej kontroli. 

Jakie są skutki podatkowe umowy dożywocia? Na co uważać?

Umowa dożywocia to specyficzna forma umowy, w której jedna strona (zwykle osoba starsza) przenosi własność nieruchomości na drugą stronę (często młodsze pokolenie) w zamian za zapewnienie opieki do końca życia. Jednakże, jakie są skutki podatkowe takiej umowy, zwłaszcza w kontekście ulg podatkowych związanych z nieruchomościami? Niniejszy artykuł analizuje interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych umowy dożywocia w kontekście ulgi mieszkaniowej.

REKLAMA

Czy zmiana prawa o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych przyciągnie młode osoby do zawodu?

W ciągu ostatnich kilku lat liczba pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców zmniejszyła się z 5,2 do 5,1. Do wykonywania tego zawodu zniechęcają m.in. niskie zarobki, trudne warunki pracy i choroby zawodowe. Ponadto chaos wprowadziła ustawa o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, znacznie różnicując zarobki w tej grupie zawodowej. Czy projekt nowelizacji uporządkuje sytuację?

Kiedy rozpoczyna się cisza referendalna?

Cisza referendalna rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do końca głosowania. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży i prowadzenie kampanii referendalnej.

Samodzielność pielęgniarek – granice uprawnień w wykonywaniu zawodu

Po wejściu w życiu rozporządzenia ministra zdrowia jasne stało się, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie mogą być wykonywane przez kosmetologów i kosmetyczki. Na internetowych grupach dyskusyjnych pojawiają się komentarze sugerujące, że mogą je przeprowadzać pielęgniarki, a studia z tej dziedziny przeżywają oblężenie. Przepisy w tej materii są natomiast jednoznaczne.

Czym są postępowania w trybie wyborczym?

Prawo wyborcze przewiduje szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń w przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w czasie kampanii wyborczej. Wniosek złożony w trybie wyborczym jest rozpatrywany przez sąd w ciągu 24 godzin.

REKLAMA

Czy odkupowanie praw do odszkodowań komunikacyjnych wiąże się z obowiązkiem pobierania zaliczek na podatek dochodowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), odkupywanie praw do odszkodowań komunikacyjnych poprzez cesję wierzytelności wiąże się z opodatkowaniem w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych. Wartości pieniężne przekazywane klientom z tytułu odkupu praw stanowią przychód z praw majątkowych, a umowy cesji podlegają podatkowi dochodowemu.

Zmiany dla pracowników ochrony zdrowia – nowe kwalifikacje i nowe stanowiska pracy

5 września 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące regulujące powyższą kwestię. Nowe rozporządzenie stanowi odbicie zmieniających się standardów kształcenia i wymagań w ochronie zdrowia. Co ulegnie zmianie?  

Jak założyć salon fryzjerski? Przewodnik krok po kroku

Marzysz o własnym salonie fryzjerskim? Otwarcie takiego przedsięwzięcia wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów formalnych i prawnych. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak założyć salon fryzjerski zgodnie z polskim prawem.

Rezygnacja z decyzji środowiskowych dla parkingów i garaży. Rząd zmienia ważne przepisy!

Rząd planuje wprowadzenie istotnych zmian w zakresie decyzji środowiskowych dotyczących budowy garaży, parkingów oraz instalacji fotowoltaicznych. Jakie są kluczowe punkty tej propozycji i jakie mogą być jej skutki dla inwestorów?

Minister zdrowia czy kryzysu zaufania do tajemnicy dokumentacji medycznej? (WYWIAD)

Obecnie już były minister zdrowia Adam Niedzielski, ujawniając dane o przepisanych lekach jednego z pacjentów (lekarza), przekroczył granicę ochrony tajemnicy lekarskiej. Minister odpowiedzialny za polski system ochrony zdrowia, który powinien dbać o dobro pacjentów oraz o ochronę ich danych podkopał społeczne zaufanie do systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych danych. Czy my wciąż żyjemy w państwie prawa? Na to i inne pytania odpowiada adw. Karolina Podsiadły-Gęsikowska Kancelaria Prawnik Lekarza.  

Twórcy i użytkownicy sztucznej inteligencji przed sądem. Jest się czego bać?

Sztuczna inteligencja to temat roku. Z jednej strony wykorzystywana do pracy i rozrywki, a z drugiej do kreowania fake newsów i łamania praw autorskich. Czy unijny AI Act ureguluje wreszcie kwestie korzystania ze sztucznej inteligencji? 

Czy podatnik pracujący za granicą musi składać rozliczenia podatkowe w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała na pytanie zadane przez podatnika, wyjaśniając, że podatnik przebywający poza granicami kraju przez okres 244 dni oraz nie posiadający dochodu w Polsce, nie jest zobowiązany jest do składania rozliczeń podatkowych na terenie Polski.

Czy można wysłać informacje PIT-11 bez numeru PESEL dla cudzoziemców z umowami zlecenia?

Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), płatnicy dokonujący świadczeń dla cudzoziemców są zobowiązani do przekazywania do urzędu skarbowego informacji o wysokości dochodu (PIT-11) do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Informacje te muszą być przekazywane drogą elektroniczną. Płatnicy są również zobowiązani do żądania od podatników podania identyfikatora podatkowego i podawania go organom podatkowym.

Czy można skorzystać z ulgi na powrót bez posiadania certyfikatu rezydencji?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli podatnik nie posiada certyfikatu rezydencji, lecz posiada dowody w postaci zeznań podatkowych, aktu notarialnego domu, wyciągów bankowych, historii zatrudnienia oraz potwierdzenia przelewów z wypłat (solarisy) oraz jarografów, dokumentujących miejsce jego zamieszkania dla celów podatkowych w Holandii, to będzie mógł skorzystać z ulgi na powrót.

Czy opiekunowie medyczni doczekają się uregulowania zawodu?

W Polsce jest obecnie ok. 80 tys. osób z dyplomem opiekuna medycznego, a wciąż nie ma ustawy regulującej tę profesję. Z harmonogramu prac w Sejmie wypadł projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Opiekunowie medyczni apelują, by został przyjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu 16–17 sierpnia. Czy tak się stanie?

Czym jest interpretacja ogólna? Kto ją wydaje, gdzie jest publikowana, ile kosztuje?

W świecie podatków, gdzie przepisy mogą być skomplikowane i niejednoznaczne, interpretacje ogólne stanowią ważne narzędzie dla podatników. Dzięki nim można uzyskać pewność co do stosowania prawa podatkowego w konkretnych sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest interpretacja ogólna, kto ją wydaje, gdzie jest publikowana, ile kosztuje i jak długo trzeba na nią czekać.

Czy sprzedaż niezabudowanej działki gruntu jako osoba fizyczna jest zwolniona z VAT?

W artykule omawiamy interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą opodatkowania sprzedaży niezabudowanej działki gruntu. Według stanowiska KIS, transakcja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Autorzy analizują przyczyny takiego stanowiska oraz konsekwencje dla podatnika.

Czy gmina może odliczyć VAT związany z zakupem pomocy dydaktycznych i mebli?

Gmina złożyła wniosek o dotację na zakup pomocy dydaktycznych i przeprowadzenie remontu. W artykule analizujemy możliwość odliczenia podatku VAT związanej z tym projektem. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdza, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku, ponieważ nie generuje dochodów z tego zadania. Artykuł przedstawia stanowisko KIS oraz konsekwencje tej interpretacji dla gminy i innych jednostek samorządu terytorialnego.

Dochody zagranicznych klientów. Czy banki są zobowiązane do wystawienia informacji PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że banki są zobowiązane do wystawienia informacji PIT-11, z wyjątkiem sytuacji kiedy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wymaga opodatkowania dochodów zagranicznych klientów w Polsce. W odniesieniu do dochodów klientów zagranicznych niepodlegających opodatkowaniu na terytorium Polski bank nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8C.

Jaki podatek od napiwków? Jakie zasady obowiązują?

Napiwki otrzymywane m.in. w restauracjach mogą stanowić osobne źródło przychodu. Jednak to, czy napiwek jest opodatkowany zależy od formy jego wypłaty. Zasady z tym związane tłumaczy ekspert.

Kiedy interpretacja podatkowa nie chroni?

Interpretacja podatkowa to narzędzie prawne, które pozwala podatnikom na uzyskanie oficjalnego stanowiska organu podatkowego w kwestii stosowania przepisów podatkowych w konkretnych okolicznościach. W teorii, taka interpretacja powinna chronić podatnika przed nałożeniem sankcji podatkowych. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Istnieją sytuacje, w których interpretacja podatkowa nie daje pełnej ochrony. Kiedy tak się dzieje?

Zakaz reformationis in peius. WSA w Krakowie orzeka na korzyść podatnika

Zakaz reformationis in peius. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie potwierdza ochronę podatnika przed pogorszeniem sytuacji przez organ odwoławczy.

Koniec z PCC od 31 sierpnia! Przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego

Opublikowana została ustawa, która znosi obowiązek opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. W praktyce oznacza to, że kupujący mieszkanie od 31 sierpnia będą mogli zaoszczędzić kwotę wynoszącą 2% jego wartości.

Czy sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

W artykule omawiamy kwestię podatku od spadków i darowizn w kontekście sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości. Przedstawiamy stan faktyczny oraz stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w tej sprawie.

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała na zapytanie przedsiębiorcy dotyczące opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa i wkładu pieniężnego do spółki. Według KIS czynności zmieniające umowę spółki komandytowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którego stawka wynosi 0,5%.

Czy wycofanie nieruchomości ze spółki i przeniesienie jej do majątku prywatnego podlega opodatkowaniu?

W artykule przedstawiona zostaje interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca przekazania udziału w nieruchomości ze spółki jawnej do majątków prywatnych wspólników. Czy takie działanie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Według KIS, taka transakcja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. 

Wdrożenie Konwencji stambulskiej i zmiany przepisów o ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Co się zmieni?

Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, stypizowane w przepisie art. 156 Kodeksu karnego jest jednym z poważniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, zagrożone wysoką karą pozbawienia wolności. Z dniem 15 sierpnia 2023 roku brzmienie tego przepisu ulegnie zmianie, a także pojawi się także nowe przestępstwo, polegające na nakłanianiu innej osoby do spowodowania u niej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Kolejne niejasności wokół fundacji rodzinnych. Tym razem chodzi o pożyczki

Pożyczki w fundacjach rodzinnych bez podatku? W ostatnim czasie toczyła się publiczna dyskusja wokół tego, że art. 24q pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje rozstrzygnięcie, które może być furtką do unikania podatku przez fundacje rodzinne. Czy to kwestia niewłaściwego sprecyzowania przepisu czy też luka prawna? Stanowisko Ministerstwa Finansów jest jednoznaczne.

Czy nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania, która dotyczy skutków podatkowych wypłaty nagród na rzecz sportowców, trenerów i artystów.

Czy powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz wspólników są opodatkowane PIT? Na kim ciąży obowiązek odprowadzenia podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą opodatkowania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz wspólników. Organ stwierdził, że dochody z tych świadczeń powinny być opodatkowane jako dochody z innych źródeł, a obowiązek podatkowy spoczywa na wspólniku. 

Czy różnica cen między imporem a sprzedażą żelazostopów wymaga korekty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację w sprawie korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w VAT w przypadku różnicy cen między importem, a sprzedażą żelazostopów. Organ stwierdził, że takie różnice nie wymagają korekty podatkowej, gdyż wartość celna ustalona przy imporcie odpowiadała ówczesnej cenie rynkowej, a przyszłe zmiany cen były nieprzewidywalne. 

Cisza nocna

W polskim ustawodawstwie, pojęcie ciszy nocnej nie jest precyzyjnie określone. Wymóg zachowania ciszy i powstrzymania się od hałaśliwych zachowań opiera się na praktyce zwyczajowej, zaakceptowanej przez doktrynę i orzecznictwo sądowe. Konkretny okres, tzw. "cisza nocna" między 22 a 6, nie jest wyraźnie wskazany w ogólnie obowiązujących aktach prawnych. 

Jak wnioskować o elastyczną organizację pracy?

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może wnioskować o taki tryb? Co należy uwzględnić we wniosku do pracodawcy?

Z czego wynika tak duży przyrost upadłości konsumenckich w 2023 r.? [KOMENTARZ]

Jakie są przyczyny wzrostu liczby upadłości konsumenckich w 2023? Czy to będzie rekordowy rok pod względem liczby ogłoszonych upadłości?

Czy dotacje na modernizację źródeł ciepła są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dotacje na modernizację źródeł ciepła w budownictwie indywidualnym są uważane za przychody z innych źródeł. KIS uznała, że gdy dotacje pochodzą z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, są zwolnione z opodatkowania.

Czy firmowa wycieczka integracyjna z funduszu socjalnego jest opodatkowana?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że pracownicy uczestniczący w zagranicznej wycieczce turystyczno-krajoznawczo-wypoczynkowej, zorganizowanej i sfinansowanej przez pracodawcę ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie podlegają opodatkowaniu z tytułu tego świadczenia. 

Zasiedzenie udziału w nieruchomości. Czy podlega opodatkowaniu?

W artykule omawia się interpretację podatkową dotyczącą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia udziału w nieruchomości przez zasiedzenie. Pytający, będący współwłaścicielem ułamkowej części nieruchomości, zwrócił się do fiskusa w celu uzyskania jasności w tej sprawie. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że w tym przypadku przysługuje zwolnienie z podatku, a podstawą jest art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednakże, artykuł podkreśla konieczność aktualizacji danych w księgach wieczystych, aby uniknąć nieścisłości w zapisach dotyczących właścicieli nieruchomości.

Czy spółka musi pobierać zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń w programie dla osób polecających?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród w ramach programu poleceń. W skrócie, jeśli nagrody są wypłacane osobom polecającym, stanowią one dla nich przychód podlegający opodatkowaniu. Jednak, w zależności od statusu osoby polecającej, obowiązki płatnika mogą się różnić.

Jakie są skutki podatkowe wniesienia udziałów w spółce polskiej do spółki holenderskiej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych wniesienia udziałów w spółce polskiej do spółki holenderskiej dla wnioskodawcy z tytułu niezrealizowanych zysków na podstawie art. 30da ust. 1 i 2 w zw. z art. 30dh ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czy w takim przypadku konieczne będzie zapłacenie exit tax?

Workation nie dla każdego. Jakie problemy prawne pracodawców i pracowników?

Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?

Być kobietą w Polsce. Sprawa pani Joanny z Krakowa

Być kobietą w Polsce nie jest łatwo. Przekonała się o tym pani Joanna z Krakowa, która szukając pomocy stała się ofiarą systemu. W szpitalu, do którego trafiła, bo fizycznie i psychicznie poczuła się źle, zamiast pomocy, spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej także laptop i telefon. Dlaczego? Bo zażyła tabletkę poronną. Kto zawinił? Kto przekroczył swoje kompetencje? Czy ludzka godność jeszcze się liczy? 

Czy bezrobotnych dotyczy limit umów na czas określony, jeśli wykonują roboty publiczne?

Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony. Jak to wygląda w sytuacji osób bezrobotnych? Czy umowa, którą podpisują wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony? 

Wymiana dowodu osobistego. Kiedy trzeba to zrobić?

Dowód osobisty to obowiązkowy dokument każdego pełnoletniego obywatela mieszkającego w Polsce. Ile ważny jest dowód osobisty? Kiedy trzeba go wymienić? Jak to zrobić? Ile trzeba czekać?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów BHP?

Nieprzestrzeganie przepisów BHP – jakie kary grożą? Kto ponosi odpowiedzialność – pracodawca czy pracownik? Kary za łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa mają uzmysłowić niewłaściwe postępowanie, a także zniechęcić innych do podobnego postępowania. Jak to wygląda w praktyce? 

Czy ryczałty dla kuratorów zawodowych są zwolnione z podatku dochodowego?

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że ryczałt wypłacany kuratorom sądowym na pokrycie zwiększonych kosztów dojazdów służbowych jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ulga na powrót po powrocie z Singapuru

Dyrektor KIS wydał interpretację, dotyczącą zwolnienia podatkowego dla osób, które przeniosły miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 r. Osoba, będąca obywatelem Polski i mieszkająca w Singapurze, zdecydowała się na powrót do kraju i podjęcie pracy. Jej przychód z umowy o pracę lub działalności gospodarczej będzie zwolniony od podatku dochodowego - zwolnienie to pozwoli oszczędzić na podatkach i skupić się na rozwoju kariery w Polsce.

Czy podatnik przenoszący miejsce zamieszkania do Polski może skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą ulgi na powrót dla osoby, która przeniosła miejsce zamieszkania z Singapuru do Polski. Interpretacja wyjaśnia, że wnioskodawca spełnia wszystkie wymagania do skorzystania z ulgi.

REKLAMA