REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

Jakie są prawa pacjenta?

Pacjentowi w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej przysługują liczne prawa. Nie każdy jednak ma świadomość dokładnie jakie. Przypominamy. 

129 kg marihuany w samochodzie, narkotyki „nie wiadomo skąd” i przemycanie narkotyków… do więzienia

Dwie rutynowe kontrole samochodów skończyły się znalezieniem narkotyków, udaremniono też przemyt substancji zakazanych do więzienia. To bilans z zaledwie kilku ostatnich dni. Policjanci mają ostatnio ręce pełne roboty. 

63-letni kapłan poślubił dwunastolatkę

Minimalny wiek zawarcia małżeństwa w Ghanie wynisi 18 lat. Mimo to Nuumo Borketey Laweh XXXIII, 63-letni duchowny z Ghany poślubił 12-letnią dziewczynkę.

REKLAMA

Wrzucił do sklepu bombę "własnej roboty"

Policja zatrzymała 46-letniego mężczyznę, który wrzucił do sklepu w Gdańsku Chełmie ładunek wybuchowy "własnej roboty". Straty oszacowano na 18 tys. zł.

Historia jak z filmu Spielberga. Kobieta od miesiąca koczuje na lotnisku

Takie rzeczy zdarzają się jak widać nie tylko w filmach. Pochodząca z Iranu naukowczyni Shiva Kaviani od miesiąca koczuje na lotnisku w Stambule. Kanada, do której chciała się udać, odmówiła jej wizy ze względów formalnych, a do kraju nie może wrócić z powodów politycznych.  

Czy kryptowaluty powinny podlegać tym samym przepisom prawnym co akcje i obligacje?

Czy kryptowaluty powinny być taka samo traktowane pod względem prawnym jak akcje i obligacje? Wynik rozważań sędziów federalnych w Stanach Zjednoczonych może mieć istotny wpływ na przyszłość rynku kryptowalut, jak i samych walut cyfrowych.

Jaka jest odpowiedzialność pracownika za puste faktury?

To nie pracodawca a pracownik, który wystawił pustą fakturę posługując się tożsamością swojego pracodawcy będącego podatnikiem VAT bez jego wiedzy, jest uznawany za osobę wykazującą VAT, zgodnie z art. 203 dyrektywy 2006/112/WE, a w konsekwencji zobowiązaną do jego zapłaty. Takie wnioski wynikają z wyroku TSUE, który zapadł w związku z pytaniem prejudycjalnym zadanym przez Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której pracodawca nie dochował należytej staranności w celu kontrolowania działań pracownika. 

REKLAMA

Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

Koniec ze sznyclem, filetem i szynką. Nie będzie można stosować nazw towarów pochodzenia zwierzęcego dla produktów roślinnych

Czy takie rzeczy to już w Polsce? Nie, póki co na taki krok zdecydował się francuski rząd. Pewne nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego nie będą mogły być wykorzystywane przy sprzedaży towarów pochodzenia roślinnego. 

Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Osoby z niepełnosprawnościami wyczekują ustawy o asystencji osobistej. Tymczasem konsultowana niedawno ustawa przewiduje dla nich zarobki na poziomie 4700 zł brutto

Od 4 do 7 mln. Nawet tyle osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce. Dlaczego wobec tego wciąż brak systemowego wsparcia tej grupy? Co z ustawą o asystencji osobistej? Dlaczego jest problem z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? 

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Nowe przepisy mają zapewnić ochronę małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Chodzi o nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego po głośnej sprawie ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie ochrony małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy.

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa. Zgodnie z prawem kanonicznym, obowiązuje post ścisły (ilościowy)

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, która rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Zgodnie z prawem kanonicznym, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy).

Straciła 100 tys. zł, bo zapłaciła za przesyłkę rzekomo zagrożoną przez piratów

Apele policjantów nie przynoszą rezultatów. Kolejna osoba padła ofiarą oszusta matrymonialnego. Tym razem padło na 55-letnią mieszkankę powiatu biłgorajskiego. Kobieta straciła ponad 100 tys. zł. 

Jakie są nastroje przedsiębiorców po latach pandemii i Polskim Ładzie? Wyniki Badania Polskiej Przedsiębiorczości

Z Badania Polskiej Przedsiębiorczości wynika, że nastroje przedsiębiorców po latach pandemii i wprowadzania Polskiego Ładu poprawiają się. Już po raz szósty na podstawie jego wyników wyliczono wskaźnik nastrojów przedsiębiorców.

Czego nie wolno sąsiadowi?

Życie z sąsiadami ma swoje wady i zalety. Można pożyczyć sól, poprosić o podlanie kwiatów pod nieobecność. Ale można też złościć się na zakłócanie ciszy nocnej czy palenie na balkonie. Co, zgodnie z prawem, wolno sąsiadowi, a czego nie? Warto to wiedzieć. 

Jakie imiona były wybierane dla dzieci w 2023 r.? Czy można nadać dziecku dowolne imię?

Czy na podium listy imion wybieranych dla dzieci w 2023 roku są zaskoczenia? Rodzice wybierali raczej klasyczne czy nowoczesne imiona? Czy zgodnie z polskim prawem można nadać dziecku dowodnie wybrane imię? Sprawdźmy. 

Nielegalny przemyt w przewozie towarów - kto za to odpowiada?

Przewóz towaru, który narusza procedury celne to jedna z trudniejszych sytuacji w branży transportowej. Co w sytuacji, gdy przewoźnik był nieświadomy? Jak może się bronić? 

Nie tylko w internecie należy być czujnym. Znajoma z bazarku okazała się złodziejką

Zewsząd dochodzą informacje o oszustwach „na pracownika banku”, „na policjanta”, „na wypadek drogowy”, a policja nieustannie apeluje o rozsądek. Tymczasem okazuje się, że czujnym warto być także w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi. 

Czy strzelanie fajerwerkami jest legalne? Adwokat rozwiewa wątpliwości

Pokazy fajerwerków zwykle towarzyszą hucznym zabawom sylwestrowym. Trzeba jednak pamiętać o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Jakich? Oto najważniejsze informacje!

Jest już najwyższy czas na wprowadzenie związków partnerskich w Polsce

W ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka wezwał Polskę do uregulowania kwestii związków partnerskich. Kiedy w Polsce będzie można wreszcie zalegalizować związki par jednopłciowych? 

Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Planujesz ślub w 2024 r.? Sprawdź, jakie dokumenty będą potrzebne i ile zapłacisz

Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu? Czy za ślub cywilny trzeba płacić? Ile wcześniej trzeba się zgłosić do urzędu? A co ze ślubem kościelnym? Wyjaśniamy.

Jakie są skutki upadłości konsumenckiej i co trzeba zrobić, żeby ją w ogóle „uzyskać”?

Ostatnio bardzo popularne stało się hasło ,,upadłość konsumencka”. W czasach wysokiej inflacji spadek realnej wartości dochodów, rosnące koszty życia, ale także niechęć do rezygnacji z pewnych standardów, np. z zagranicznych wakacji czy kosztownych, okolicznościowych prezentów, sprawiają, że Polacy coraz częściej mają problemy z regulowaniem bieżących rachunków. Niejednokrotnie skutkiem tego są postępowania egzekucyjne, prowadzone przez komorników sądowych. Rozwiązaniem może być tzw. oddłużenie, które jednak niesie za sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest sprzedaż całego majątku upadłego, w tym mieszkania czy samochodu, w celu spłaty jego zobowiązań. Do tego dochodzi zajęcie dochodów przez syndyka. Za umyślne zatajenie części długów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do aż 5 lat.

Czy świadczenie usług prawniczych na rzecz przyszłego pracodawcy wyklucza korzystanie z podatku liniowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że świadczenie usług prawniczych na rzecz przyszłego pracodawcy, przed podjęciem z nim stosunku pracy, nie wyklucza możliwości korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.

Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Zmian w ustawie wiatrakowej w Sejmie. Przedsiębiorcy apelują o należytą staranność w procesie stanowienia prawa

Zmian w ustawie wiatrakowej w Sejmie. "Choć dostrzegamy konieczność przyspieszenia w Polsce inwestycji w niskoemisyjne źródła energii, dziś apelujemy do posłów o refleksję i należytą staranność w procesie konsultowania i stanowienia prawa" – napisano w stanowisku ZPP nt. projektowanych zmian w ustawie wiatrakowej.

Czym jest zakłócanie spokoju dziennego? Jakiej karze podlega?

Zakłócanie ciszy nocnej jest dość częstym zjawiskiem, o zakłócaniu spokoju dziennego nie słyszy się tak często. A raczej może nie słyszy się w publicznej dyskusji, bo w mieszkaniach - owszem. Czym jest zakłócanie spokoju w świetle prawa? Jaka kara za to grozi? 

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

Uciążliwy sąsiad? Kiedy możliwa jest licytacja jego nieruchomości?

Czy możliwa jest licytacja nieruchomości uciążliwego sąsiada? Na przedmiotowe zagadnienie odpowiemy sobie przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

Kiedy i dlaczego warto jest rozważyć zawarcie ugody pozasądowej?

W praktyce ugody pozasądowe zaczynają występować coraz częściej. To często dobry ruch w kierunku sprawnego rozstrzygnięcia sporu, którego finalny efekt przed sądem nie jest oczywisty do przewidzenia przez żadną ze stron. W niniejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji ugody pozasądowej przez pryzmat obowiązujących przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610) – dalej „k.c.” oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Pracodawca już nie zarzuci pracownikowi, że zakup soczewek kontaktowych nie podlega refundacji. Ważne zmiany!

Zdarzały się sytuacje, w których według interpretacji pracodawcy, refundacja kosztów (na podstawie wewnętrznych regulacji prawnych) zakupu soczewek kontaktowych nie była możliwa, gdyż ustawodawca posługiwał się wyłącznie pojęciem okularów korekcyjnych. Całe szczęście sytuacje te były przykrymi wyjątkami, jednakże występowały i okoliczności te powinny być oceniane niezwykle negatywnie z punktu widzenia praw pracownika.

Projekt AI Act – co przyniosą unijne przepisy dotycząca sztucznej inteligencji?

AI Act to projekt regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji, która we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi jednolite prawo związane z tym obszarem. Celem jest stworzenie takich ram prawnych, aby rozwiązania bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji były godne zaufania i zgodne z wartościami oraz prawami obowiązującymi w UE. Co szczególnie istotne, rozporządzenie ma też chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli.

Jakie są planowane zmiany w zakresie warunków technicznych budynków i ich usytuowania na 2024 r.?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu wybranych i istotnych planowanych do wejścia w życie w 2024 r. zmian w zakresie aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t.

Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu w nieruchomości wspólnej?

Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).

Ulga mieszkaniowa – kiedy przysługuje? Ważny wyrok NSA

Warto jest przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego – ulga mieszkaniowa przysługuje również wtedy, gdy kupujemy kolejne mieszkanie, a mamy ich już jedno lub więcej. Ważne stanowisko w sprawie, które warto wykorzystać w przypadku wystąpienia sporu na tej płaszczyźnie, a spory te niestety często występują.

Obawa matactwa - co to znaczy?

W polskim systemie prawnym termin "obawa matactwa" odnosi się do sytuacji, w której istnieje uzasadnione podejrzenie, że dana osoba lub podmiot może podjąć działania mające na celu utrudnienie lub uniemożliwienie prowadzenia postępowania sądowego lub administracyjnego. Jest to pojęcie szeroko stosowane w różnych dziedzinach prawa, od procedur karnych po sprawy cywilne i administracyjne.

Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.

Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku, który znajduje się w jej zarządzie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.

Czym jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki? Jak należy interpretować to sformułowanie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z załatwieniem sprawy bez zbędnej zwłoki. Oczywistym jest, że sformułowanie to powszechnie występuje w przestrzeni publicznej. Mimo to, wymaga doprecyzowania, gdyż jak pokazuje doświadczenie – w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czym tak właściwie jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki i jak to wpływa na całokształt postępowania (odpowiedzialność pracownika organu). Przedmiotowe wyjaśnienia zostaną oparte o trafny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia z dnia 4 września 2014 r., sygn. akt: I SAB/Wa 247/14.

Czy sklep internetowy musi posiadać swój numer telefonu?

Z pozoru oczywiste zagadnienie związane z posiadaniem numeru telefonu przez sklep internetowy zostało swojego czasu przełamane przez opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2019 r. sygn. akt: C-649/17. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia obowiązku posiadania numeru telefonu przez sklep internetowy jest oczywista, warto jednak zwrócić uwagę na powyższe stanowisko i zestawić je z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju.

Remont – definicja i jej ważna wykładnia dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny

Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.

Superfluum ustawowe – co to takiego? Dlaczego superfluum jest złe dla całego systemu prawnego?

Nadmiar regulacji jest nie niczym dobrym. W przedmiotowej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu – czym jest superfluum ustawowe oraz wskażemy, dlaczego inflacja prawna niekorzystnie wpływa na cały system prawny.

Uwaga na brak prawidłowej wykładni postanowień Ogólnych Warunków Umów (OWU), dokonywanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe

W tym miejscu należy wyjaśnić, że zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej wykładni swoich postanowień umownych. Takie działania bezpośrednio godzą w interesy osób ubezpieczonych i jako takie stanowią zachowanie, które stoi w opozycji do obowiązujących przepisów prawa. Kwestia ta stała się na tyle istotna, że głos w sporze zabrał Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt: II CSK 295/14, jednoznacznie przesądził o braku legalności takich działań, które są podejmowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Jedna z dwóch niedziel handlowych w grudniu przypada w Wigilię. Będzie zmiana? Kiedy wypadnie niedziela handlowa?

Niedziela handlowa. Jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię. Czy w tym roku niedziela handlowa zostanie przeniesiona z 24 na 10 grudnia? 

Najbardziej intratne specjalizacje prawnicze: Jakie obszary prawa oferują najlepsze perspektywy zawodowe i finansowe

W dzisiejszym dynamicznym świecie prawnicy zajmują ważne miejsce, pomagając ludziom i firmom w rozwiązywaniu różnorodnych problemów prawnych. Z powodu coraz większej liczby specjalizacji prawniczych warto zastanowić się, które obszary prawa oferują największe perspektywy zawodowe i finansowe. 

REKLAMA