REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rada gminy, Radny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina nie zaskarży uchwały rady gminy

Nie jest dopuszczalne, aby w tej samej sprawie Gmina występowała w podwójnej roli tj. organu i strony skarżącej. Uchwała Rady Gminy jest w istocie uchwałą tej Gminy i Gmina nie może jej skarżyć do sądu administracyjnego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Białymstoku, odrzucając skargę Gminy na uchwałę w sprawie budżetu (Postanowienie WSA w Białymstoku, sygn. akt I SA/Bk 213/18).

Wójt i rada gminy w gospodarce nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami stanowi jedno z najważniejszych zadań własnych gminy. Jej prowadzenie ustawodawca powierzył zarówno organowi wykonawczemu, jak i stanowiącemu, przypisując każdemu z nich odrębny zakres kompetencji w tym zakresie. Wójt i rada muszą tego podziału ściśle przestrzegać, aby dokonywane przez organy czynności mogły być ważne.

Zmiany w transmitowaniu obrad JST

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów transmisja obrad rad gmin jest bezwzględnym obowiązkiem każdej gminy. Każdy zainteresowany ma prawo uzyskania dostępu do informacji publicznej w formie odpowiednich nagrań z obrad.

Pomniki przyrody w uchwale rady gminy

Zdaniem Wojewody Lubelskiego, rada gminy nie może wprowadzić w stosunku do pomników przyrody innych zakazów niż te wskazane w ustawie o ochronie przyrody.

REKLAMA

Minimalne stawki czynszu za lokale komunalne

Zdaniem WSA w Krakowie, to rada gminy jest organem właściwym do ustalania w drodze uchwały minimalnych stawek czynszu najmu za lokale komunalne.

Dekomunizacja nazw ulic zawierających datę nie zawsze konieczna

Zdaniem WSA w Olsztynie, nie każda ulica mająca w nazwie datę oznaczoną dniem i miesiącem, mogącą mieć pochodzenie „komunistyczne”, podlega dekomunizacji.

Nie można w drodze uchwały nadawać nazwy ulicom znajdującym się w fazie projektu

Wojewoda Śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym uznał, że brak jest podstaw prawnych do nadawania w drodze uchwały nazwy ulicom znajdującym się w fazie projektu.

Zmiana nazwy osiedla - uchwała

Zdaniem Wojewody Śląskiego uchwała w sprawie zmiany nazwy osiedla nie stanowi aktu prawa miejscowego.

REKLAMA

Wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic tylko do 2 grudnia 2017 r.

Do dnia 2 grudnia 2017 r. wojewodowie mają czas na wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic i innych budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Zmiana nazw ulic a zasady języka polskiego

Zdaniem Wojewody Lubuskiego niedopuszczalna jest zmiana nazwy ulicy na nazwę, która naruszałaby zasady języka polskiego.

Czy rada gminy może zakazać psom wstępu do parków?

Na takie pytanie orzecznictwo sądów administracyjnych nie udzieliło - jak do tej pory definitywnej odpowiedzi. Z istniejących wyroków jedynie pośrednio można wnioskować, że zakaz taki może wynikać jedynie z uchwalonych na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym aktów prawa miejscowego określających zasady i tryb korzystania z komunalnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Zmiany w ustawie o samorządzie gminnym już w 2018?

Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym regulować ma sytuację prawną gmin, których granice ulegają zmianie. Ponadto w końcu rozstrzygnięta ma zostać kwestia obowiązywania aktów prawa miejscowego po zmianie granicy.

Statut gminy - najczęstsze błędy

Statut gminy powinien być sformułowany w sposób jednoznaczny oraz precyzyjny. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie modyfikowanie bądź powtarzanie przepisów ustawowych jest niedopuszczalne i może doprowadzić do uznania takiej uchwały za wadliwą.

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym musi być związana z pełnieniem przez niego mandatu radnego.

Zmiany nazw ulic w 2017 r.

Opisywana w niniejszym artykule zmiana nazw ulic dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego. Wojewoda Kujawsko-Pomorski unieważnił uchwałę rady gminy w sprawie zmiany nazwy ulicy na tę samą.

Nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowej

Zdaniem Wojewody Lubelskiego nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowej nie wykracza poza zakres zwykłego zarządu, zatem jest to uprawnienie wójta gminy, gdyż do jego kompetencji należy gospodarowanie mieniem komunalnym.

Mandat radnego a funkcja ławnika

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt II OSK 41/17 potwierdził, iż nie można łączyć mandatu radnego z wykonywaniem funkcji ławnika. Łączenie tego mandatu z funkcją ławnika jest zdaniem NSA niedopuszczalne. Jeżeli złamie się ten zakaz dojdzie do wygaśnięcia mandatu z mocy prawa.

Procedura tworzenia związku metropolitalnego w woj.śląskim

Utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim stało się faktem. 41 radnych zagłosowało za pozytywnym zaopiniowaniem powołania w woj. śląskim związku metropolitalnego.

Głosowanie imienne i wspólne sesje - statut gminy a ustawa

Zdaniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego niedopuszczalny jest odmienny sposób regulowania kwestii głosowania imiennego oraz prowadzenia wspólnych sesji rad gmin, aniżeli wskazany w ustawie o samorządzie gminnym.

Opłata od posiadania psa 2017 r.

Nie w każdej gminie właściciele psów muszą płacić za ich posiadanie. Kwoty opłat z kolei są zróżnicowane. Od czego to zależy?

Kto może starać się o mieszkanie komunalne

Do zadań gminy należy zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, w tym zapewnianie ich członkom tzw. mieszkań komunalnych. Szczegółowe zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, stanowiące realizację przedmiotowego zadania, określa rada gminy w drodze uchwały.

Obowiązek podjęcia uchwał podatkowych na 2017 r.

Przypominamy o obowiązku odpowiednio wczesnego podjęcia uchwał podatkowych na 2017 rok przez rady gmin. W przypadku uchwalania nowych stawek podatku od nieruchomości lub od środków transportu należy tego dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem przed końcem roku. Tylko wówczas można mieć bowiem pewność, że publikacja podjętych uchwał w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym nastąpi co najmniej na 14 dni przed końcem roku.

Wpływy z opłaty reklamowej w 2017 r.

W 2017 r. rada gminy, w drodze uchwały może wprowadzić opłatę reklamową od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Opłata ta nie może jednak przekraczać ustalonej przez Ministra Finansów górnej granicy wysokości kwotowej stawek. Wpływy z opłaty reklamowej gmina ujmuje w paragrafie 038 „Wpływy z opłaty reklamowej”.

Jaki organ rozpatruje skargę na przewodniczącego rady

Jedna z członkiń rady gminy złożyła do rady i na ręce wójta skargę na przewodniczącego. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Do jakiego organu należy się zgłosić w pierwszej kolejności?

Korzystanie przez radnego z mienia jednostki samorządowej

Radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie w innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat. Nie może także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem lub pełnomocnikiem w jej prowadzeniu.

Czy radni gminy mogą badać jakość obiadów w stołówce szkolnej

Czy radni gminy mogą badać jakość przygotowanych obiadów w stołówce szkolnej i w jaki sposób? Dotychczas robił to tylko SANEPID - ocenia jadłospis, wielkość porcji. W związku z powyższym czy są jakieś akty prawne, które pozwalają radnym to czynić? Kto wyda im na to pozwolenie - rada Miejska, Burmistrz? Czy to może być ankieta?

Więcej obostrzeń przy zatrudnianiu radnych

W projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym zakłada się rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych gminnych, powiatowych oraz sejmiku województwa, a także katalogu osób objętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponuje się m.in. zakaz zatrudnienia radnych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Badanie przez radę powiatu wniosku o rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Rada powiatu może odmówić wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, nie tylko wtedy gdy podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, ale również w przypadku gdy podstawą tego rozwiązania są inne zdarzenia niezwiązane z wykonywaniem tego mandatu.

Wysokość diet dla radnych w 2015 roku

Radny gminy, powiatu nie otrzymuje typowego wynagrodzenia za pracę. W zamian za świadczoną społeczną pracę otrzymuje miesięczną dietę. Uzależniona jest ona nie tylko od wielkości gminy, czy też powiatu ale także od pełnionych funkcji.

Powrót do pracy sprzed wykonywania funkcji w samorządzie

Część samorządowców na czas sprawowania funkcji korzysta z urlopu bezpłatnego w miejscu, w którym wcześniej pracowali. Z reguły udzielenie takiego urlopu zależy od woli pracodawcy, ale czasem jest obligatoryjne. Po tym, jak przestaną być samorządowcami, mają prawo wrócić do poprzedniego pracodawcy, ale pod pewnymi warunkami i nie zawsze na to samo stanowisko.

Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014

Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?

Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji

Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.

Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy

Kiedy mamy do czynienia z prowadzeniem przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy? Co w przypadkach korzystania przez radnego dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej z mienia gminy na zasadzie powszechnej dostępności?

Zmiana uchwały budżetowej gminy

Zmiana uchwały budżetowej gminy możliwa jest – zgodnie z najnowszym orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – w drodze uchwały zmieniającej organu stanowiącego tj. rady miasta. Kto posiada kompetencje do wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej: organ wykonawczy czy także organ stanowiący?

Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014

Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014 jest – zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – zgodne z prawem, jeśli nie dotyczy kandydatów zgłoszonych przez inny komitet wyborczy.

Wybory samorządowe – 16 listopada 2014

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Oficjalna data wyborów samorządowych wynika z podpisanego 21 sierpnia rozporządzenia premiera. Ewentualna druga tura wyborów samorządowych będzie miała miejsce 30 listopada.

Większość Polaków weźmie udział w wyborach samorządowych

Badania CBOS wskazują, iż do dwie trzecie Polaków wybiera się na wybory samorządowe. Co drugi Polak zagłosuje na pewno

Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Czy na zakup sztandaru na jubileusz miejscowej OSP Rada Gminy może przeznaczyć pieniądze z budżetu gminy i jak powinno się sklasyfikować takie wydatki?

Wybory samorządowe 2014

Wybory samorządowe 2014 już coraz bliżej. PKW potwierdziła, że w tym roku pójdziemy głosować 16 listopada. Jesienią po raz pierwszy wybierzemy władze samorządowe z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania w wyborach samorządowych to możliwość udziału w głosowaniu. Czynne prawo wyborcze wyborcy zrealizują 16 listopada 2014 roku. Komu i na jakich zasadach przysługuje czynne prawo wyborcze?

Wybory samorządowe 2014 - termin

Wybory samorządowe odbędą się – na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów – w terminie 16 listopada 2014 roku (niedziela). Oficjalny termin głosowania wynika z rozporządzenia premiera w sprawie wyborów samorządowych, podpisanego 12 sierpnia 2014 r. Termin ewentualnej drugiej tury to 30 listopada 2014 r.

Wybory samorządowe 2014 – okręgi jednomandatowe

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Są one organizowane raz na cztery lata, w 2014 roku pierwszy raz w okręgach jednomandatowych. Wybory samorządowe dotyczą wyboru takich władz jak: radni (gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich), wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. W 2014 r. radni zostaną wybrani w okręgach jednomandatowych.

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Rada Gminy w drodze uchwały określa wysokość podatków i opłat lokalnych, ich pobór oraz termin płatności. Maksymalną wysokość tych opłat określa corocznie Minister Finansów w drodze obwieszczenia. Jaka będzie ich górna granica w 2014 r.?

Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy

Oświadczenia majątkowe mają zapobiec powstawaniu korupcji. Wielu samorządowców podczas ich wypełniania popełnia jednak błędy.

Wzrost podatku od nieruchomości od 2014 r.

Od 2014 r. wzrosną stawki podatkowe od nieruchomości. Wysokość podatku uzależniona jest od wskaźnika cen towarów i usług. Zatem na jakim poziomie gminy ustalą stawki podatkowe?

Komisja rewizyjna rady powiatu bez przedstawiiela klubu radnych

Komisja rewizyjna rady powiatu musi być reprezentatywna. Czy zatem nie zgłoszenie kandydata przez jakikolwiek klub reprezentowany w radzie lub odmowa pracy w komisji skutkować musi nieważnością bezwzględną wyboru tego organu?

Absolutorium: głosowanie w przypadku nieparzystej liczby radnych

Głosowanie uchwał absolutoryjnych w sytuacji nieparzystej ustawowej liczby radnych może wzbudzać wątpliwości. Uchwała w sprawie absolutorium w gminie podejmowana jest bowiem bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Zaskarżanie uchwał lub zarządzeń wydanych przez organ gminy

Każdy może zaskarżyć uchwały gminy do sądu administracyjnego. Należy jednak spełnić kilka warunków.

REKLAMA