| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014

Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014

Wykorzystanie wizerunku osoby publicznej w wyborach samorządowych 2014 jest – zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – zgodne z prawem, jeśli nie dotyczy kandydatów zgłoszonych przez inny komitet wyborczy.

W dniu 22 września 2014 r. Państwowa Komisja Wyborcza zajęła stanowisko w kwestii możliwości wykorzystywania wizerunku osób publicznych w nadchodzących wyborach samorządowych.

Głosowanie odbędzie się 16 listopada 2014 r., tj. w niedzielę.

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowanie stanęła na stanowisku, że wykorzystywanie przez komitet wyborczy w materiałach wyborczych wizerunków osób publicznych za ich zgodą nie narusza przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.). Wykorzystywany wizerunek nie może jednak dotyczyć kandydata zgłaszanego przez inny komitet wyborczy. Jest to warunek konieczny, na który PKW zwróciła uwagę. Umieszczanie przez komitet wyborczy w materiałach wyborczych wizerunku kandydata zgłaszanego przez inny komitet stanowiłoby – zdaniem PKW - formę agitacji popierającej tego kandydata. Takie działanie stałoby w opozycji do wynikającego z art. 84 § 1 Kodeksu wyborczego prawa przysługującego zgłaszającemu komitetowi do wyłączności na prowadzenie kampanii na jego rzecz.

Wizerunek może być więc wykorzystany jako osób popierających zgłaszanych przez komitet kandydatów.

Wybory samorządowe 2014 - termin

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna:

Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 22 września 2014 r. w sprawie wykorzystywania wizerunków osób publicznych w materiałach wyborczych (ZKF-756-13/14).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »