REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaskarżanie uchwał lub zarządzeń wydanych przez organ gminy

Krzysztof Bogusz
Aplikant radcowski
Uchwała rady gminy./ Fot. Fotolia
Uchwała rady gminy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy może zaskarżyć uchwały gminy do sądu administracyjnego. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Organami gminy są zgodnie z art. 11a ustawy o samorządzie gminnym rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta). I tak odpowiednio rada gminy jako organ uchwałodawczy podejmuje uchwały a wójt jako organ wykonawczy podejmuje zarządzenia, przy czym w niektórych przypadkach  zawarte w tych aktach rozstrzygnięcia mogą naruszać czyjeś uprawnienie lub interes prawny.

REKLAMA

REKLAMA

Wówczas należy wiedzieć, iż przysługuje nam prawo do zaskarżenia takich aktów do sądu administracyjnego. Aby jednak móc skorzystać z tego uprawnienia najpierw muszą zostać spełnione przesłanki określone w art. 101 wspomnianej wyżej ustawy o samorządzie gminnym oraz musi zostać zachowana szczególna procedura z tym związana.

Pierwszą przesłanką jest posiadanie interesu prawnego lub uprawnienia, które zostało naruszone wydaniem określonej uchwały lub zarządzenia. Oba pojęcia (interes prawny i uprawnienie) należy rozumieć łącznie, a nie alternatywnie, bowiem interes prawny obejmuje również uprawnienie i traktowanie tych pojęć odrębnie byłoby błędne. Tym niemniej pod pojęciem interesu prawnego należy rozumieć konkretny, zindywidualizowany i osobisty interes, który powinien wynikać z określonego przepisu prawa i w końcu powinien być niewątpliwie naruszony.

Drugą z przesłanek jest wydanie przez organ gminy uchwały lub zarządzenia z zakresu administracji publicznej, a takimi aktami będą np. akty prawa miejscowego, przepisy porządkowe, akty planowania, akty administracyjne generalne niebędące źródłami prawa miejscowego itp. Regułą więc jest zaskarżanie w tym trybie aktów o charakterze generalnym z aktami prawa miejscowego na czele, wyłączając przede wszystkim decyzje indywidualne.

Zobacz również: Kiedy i jak złożyć odwołanie od decyzji urzędu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla przykładu naruszenia interesu prawnego przez wydanie odpowiedniego aktu podaje część uzasadnienia do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 maja 2009r. (II OSK 1771/2008): „Z naruszeniem interesu prawnego ustaleniami planu miejscowego mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy przeznaczenie nieruchomości ulega zmianie, jak również wtedy, gdy rada gminy, wbrew żądaniom właściciela (użytkownika wieczystego) nie zmienia przeznaczenia nieruchomości. Ten ma bowiem prawo oczekiwać, że w wyniku zmiany planu dojdzie do uwzględnienia jego żądań (wyeliminowania czy zmniejszenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności). Nawet gdyby przyjąć, że samo pozostawienie działki w dotychczasowym przeznaczeniu samo przez się nie narusza interesu prawnego właściciela czy użytkownika wieczystego nieruchomości, to i tak do naruszenia tego interesu z reguły dochodzi, ze względu na zmiany przeznaczenia innych gruntów, w rozpoznawanej sprawie zmiany w układzie komunikacyjnym”.

Zobacz również: Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Tak więc w sytuacji wystąpienia powyższych przesłanek Każdy ma prawo zaskarżyć taki akt do sądu administracyjnego. Przed tym powinien jeszcze wezwać odpowiedni organ do usunięcia zaistniałego naruszenia i dopiero po otrzymaniu odpowiedzi na wezwanie wnieść skargę do sądu administracyjnego. Oczywiście w przypadku otrzymania odpowiedzi niekorzystnej dla wzywającego. Termin do wniesienia skargi wynosi 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie, jednakże w przypadku braku odpowiedzi organu gminy termin ten liczy się od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia i wynosi wtenczas 60 dni. Jak z tego wynika należy szczególnie pilnować terminów wniesienia wezwania lub odebrania odpowiedzi na wezwanie.

Od skargi należy uiścić kwotę 300zł tytułem wpisowego i wraz z potwierdzeniem wpłaty wnieść ją do sądu administracyjnego za pośrednictwem organu gminy.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

REKLAMA

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA