| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Opłaty za przedszkola w wakacje

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Podczas wakacji gminy nie powinny nakładać na rodziców dodatkowych opłat za zajęcia przedszkolne. Zajęcia w przedszkolu prowadzone są bowiem przez cały rok tj. od 1 września do 31 sierpnia roku następnego. Nie ma zatem podstaw do żądania od rodziców dodatkowych pieniędzy.

Kiedy rodzice zapłacą za pobyt dziecka w publicznym przedszkolu?

Gminy mogą pobierać opłaty za zajęcia w przedszkolu po piątej godzinie zajęć. Wynika to z art. 6. ustawy o systemie oświaty, który stanowi, iż przedszkole publiczne realizuje program wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący nie krótszym niż 5 godzin dziennie.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Jeżeli zatem program wychowania przedszkolnego jest realizowany w czasie dłuższym niż pięć godzin, to za taki czas również nie powinny być pobierane opłaty.

W przewidzianym ustawą pięciogodzinnym czasie wychowania przedszkolnego rodzice mogą jednak dopłacać za zajęcia dodatkowe np. za naukę języka obcego. Odpłatne są również posiłki, nawet wówczas, gdy są one podawane dzieciom w czasie pięciogodzinnych bezpłatnych zajęć.

Zobacz: Dziecko na wakacjach

Opłaty za przedszkola w czasie przekraczającym bezpłatny wymiar wychowania przedszkolnego ustalane są w drodze uchwał organów prowadzących (rad gmin) na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty.

Zobacz również: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »