| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Opłaty za przedszkola w wakacje

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Podczas wakacji gminy nie powinny nakładać na rodziców dodatkowych opłat za zajęcia przedszkolne. Zajęcia w przedszkolu prowadzone są bowiem przez cały rok tj. od 1 września do 31 sierpnia roku następnego. Nie ma zatem podstaw do żądania od rodziców dodatkowych pieniędzy.

Kiedy rodzice zapłacą za pobyt dziecka w publicznym przedszkolu?

Gminy mogą pobierać opłaty za zajęcia w przedszkolu po piątej godzinie zajęć. Wynika to z art. 6. ustawy o systemie oświaty, który stanowi, iż przedszkole publiczne realizuje program wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący nie krótszym niż 5 godzin dziennie.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Jeżeli zatem program wychowania przedszkolnego jest realizowany w czasie dłuższym niż pięć godzin, to za taki czas również nie powinny być pobierane opłaty.

W przewidzianym ustawą pięciogodzinnym czasie wychowania przedszkolnego rodzice mogą jednak dopłacać za zajęcia dodatkowe np. za naukę języka obcego. Odpłatne są również posiłki, nawet wówczas, gdy są one podawane dzieciom w czasie pięciogodzinnych bezpłatnych zajęć.

Zobacz: Dziecko na wakacjach

Opłaty za przedszkola w czasie przekraczającym bezpłatny wymiar wychowania przedszkolnego ustalane są w drodze uchwał organów prowadzących (rad gmin) na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty.

Zobacz również: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »