| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Rada Gminy w drodze uchwały określa wysokość podatków i opłat lokalnych, ich pobór oraz termin płatności. Maksymalną wysokość tych opłat określa corocznie Minister Finansów w drodze obwieszczenia. Jaka będzie ich górna granica w 2014 r.?

Uchwały Rady Gminy podejmowane w zakresie wysokości stawek podatkowych mogą mieć charakter obligatoryjny oraz fakultatywny. W głównej mierze regulują one kwestie:

  1. terminu płatności i sposobu poboru opłat,
  2. ustalania wysokości poszczególnych stawek,
  3. wyznaczania inkasentów, sposobu pobierania opłat w drodze inkaso,
  4. wprowadzania stosownych zwolnień w zakresie niektórych rodzajów opłat.

Konieczne jest określenie kryterium zwolnienia poprzez identyfikację przedmiotu, a nie podmiotu tego zwolnienia. W każdym przypadku, gdy z ustanowionej normy można wywieść, kto polega zwolnieniu, to zwolnienie to nie ma charakteru przedmiotowego, co w konsekwencji oznacza przekroczenie delegacji ustawowej (wyr. SA w Gliwicach, I SA/Gl 1335/12). Natomiast realizacja uprawnień rady gminy w zakresie określenia inkasentów powinna nastąpić w uchwale w sposób na tyle precyzyjny, aby nie było wątpliwości na kogo ten obowiązek został nałożony (wyr. SA w Białymstoku, I SA/Bk 474/11).

Zobacz również: Abonament telewizyjny i radiowy 2014

Uchwały dotyczące opłat lokalnych

 Zasadniczym celem uchwał Rady Gminy jest organizacja sprawnego systemu związanego z pobieraniem opłat, gdyż dotyczą one ostatniego z etapów realizacji opłat lokalnych. Ponadto wysokość stawek, którą określają uchwały dotyczące opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i od posiadania psa nie mogą przekraczać ustawowych stawek i maksymalnych górnych granic określanych przez Ministra Finansów. Istotne jest, że pierwsze trzy opłaty określane są stawkami godzinowymi, natomiast opłata od posiadania psa określana jest stawką roczną i jest to świadczenie o charakterze fakultatywnym. Co ważne niedopuszczalne jest ustalanie wysokości stawek w formie ryczałtu.

Górne granice stawek opłat lokalnych – 2014 r.

Minister Finansów w drodze obwieszczenia corocznie przedstawia maksymalną wysokość opłat lokalnych. Wobec tego w 2014 r. wyniosą one:

  1. stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 764,62 zł dziennie,
  2. stawka opłaty miejscowej w miejscowościach, nie może przekroczyć 2,19 zł dziennie,
  3. stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej nie może przekroczyć 3,11 zł dziennie,
  4. stawka opłaty uzdrowiskowej nie może przekroczyć 4,30 zł dziennie,
  5. stawka opłaty od posiadania psów nie może przekroczyć 121,01 zł rocznie od jednego psa.

Zobacz też: Podatek rolny 2014

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »