REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stosunek pracy, Warunki pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inne podstawy nawiązania stosunku pracy

W Polsce mamy kilka różnych podstaw nawiązania stosunku pracy. Najbardziej powszechne jest zatrudnienie w następstwie umowy o pracę. Pozostałe podstawy jak powołanie, wybór czy mianowanie podlegają ścisłym ograniczeniom. Nie każdy pracodawca może z nich skorzystać.  

Cechy stosunku pracy a nazwa umowy

Nawiązanie stosunku pracy następuje niezależnie od nazwy umowy zawartej przez strony, jeśli tylko pracownik zobowiązuję się do wykonywania pracy danego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie oznaczonym przez pracodawcę, a za świadczoną pracę dostaje wynagrodzenie.  

Czy nie mam prawa do przerwy?

Z tego co słyszałem pracownika ma prawo do przerw, jeśli cały czas pracuje przed komputerem. U nas tego nie ma. Mamy łączenie pracy przy komputerze z różnymi innymi pracami w zamian za te przerwy, czy jest to zgodne z prawem?

Czy dostanę dodatek?

Pracuje w szkodliwych warunkach. Nie wpływa to pozytywnie na moje zdrowie. Czy mogę od pracodawcy żądać jakiegoś dodatku?

REKLAMA

Ile dokładnie należy się przerwy?

Pracuje przy komputerze przez 8 godzin. Wiem, że za każdą przepracowaną godzinę przysługuje mi 5 minut przerwy. Czy mogę te przerwy zsumować i wyjść wcześniej z pracy?

Pozew o ustalenie stosunku pracy

Zdarza się często, iż osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) tak naprawdę wykonują pracę w rozumieniu przepisów prawa pracy. Mogą w takiej sytuacji wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Co zrobić w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę musi być kontrolowane przez sąd. Stosunek pracy jest bowiem szczególnym stosunkiem prawnym. Zapewnia on pieniądze niezbędne do utrzymania się.

Kiedy można wnosić o sprostowanie świadectwa pracy?

Po zakończeniu stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli tego nie zrobi pracownik może wystąpić, o to do sądu.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o sprawach pracowniczych

Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygane są w odrębnej procedurze. Z racji nierówności stron stosunku pracy, kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele udogodnień dla pracownika. Warto o tym wiedzieć zanim wniesie się pozew.

Czy muszę nosić ciężkie paczki ręcznie?

Pracuję w supermarkecie i często muszę przenosić ręcznie ciężkie paczki. Czy faktycznie pracodawca może ode mnie wymagać takich prac, czy też powinien zapewnić jakiś sprzęt? Pytałem się pracodawcy ale mnie zbył. Proszę o poradę jakie ciężary muszę nosić ręcznie a jakich nie.

Szef może zabronić mi noszenia biżuterii

Pracuję w masarni od miesiąca i szef powiedział, że wyrzuci z pracy każdego, kogo zobaczy z pierścionkami, obrączkami, czy zegarkami na rękach. Nawet nie można mieć długich paznokci, czy tipsów. Czy faktycznie prawo zabrania noszenia w pracy obrączek?

Jaka może być najniższa temperatura pomieszczenia?

Są upały ale u nas w biurze panuje chłód. I nie chodzi mi o relacje międzyludzkie ale o chłód spowodowany pracą klimatyzacji. Przyniosłam termometr i temperatura waha się od 16 do 19 °C. Dwie koleżanki już się przeziębiły a reszta siedzi w sweterkach. Próbowałyśmy interweniować w administracji obiektu ale podobno nie ma wyjścia, bo podobno różne strony biurowca różnie się nagrzewają (my siedzimy od północy) a nawiew klimatyzacji jest taki sam dla wszystkich. Czy są jakieś paragrafy na tą okoliczność? Czy musimy dalej marznąć?

Jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń?

Jaka powinna być minimalna wysokość pomieszczeń warsztatowych. Pracujemy, bowiem w warsztacie o wysokości ok. 2,5 metra położonym na dodatek w piwnicach – czy to jest prawidłowe ?

Czy mogę powstrzymać się od pracy przy niebezpiecznej maszynie?

Jestem tokarzem i ostatnio maszyna, którą obsługuje ulega częstym awariom. Jest naprawiana, ale awarie się ponawiają (maszyna ma już swoje lata). Najgorsze jest to, że podczas awarii zagrożone jest moje zdrowie, a nawet życie. Szef mówi jednak, że nie kupi w najbliższym czasie nowej maszyny i mam pracować na tym, co jest. Co na to przepisy bhp?

Stosunek pracy

Jest to relacja prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W jej ramach pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Stosunek pracy

Jest to relacja prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W jej ramach pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

REKLAMA