Co warto wiedzieć o sprawach pracowniczych
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca jest zawsze uprzywilejowanym podmiotem prawa pracy. On może wydawać polecenia służbowe pracownikowi, on dysponuje większymi środkami pieniężnymi on w końcu wypłaca pracownikowi wynagrodzenie. Aby ułatwić dochodzenie swoich praw przed sądem k.p.c. przewiduje liczne ułatwienia dla pracownika.
REKLAMA
Właściwość sądu
W sprawach pracowniczych obowiązuje tzw. przemienna właściwość sądu. To znaczy, że strona wszczynająca spór może sobie wybrać sąd do którego wniesie pozew. Wybór ograniczony jest jednak do następujących sądów:
- sąd właściwy ze względu na zamieszkanie pozwanego,
- sąd, w którego okręgu praca miała być wykonana
- sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Większość spraw z zakresu prawa pracy jest rozstrzygana przez sądem rejonowym.
Wpis
Sprawy z zakresu prawa pracy wszczynane przez pracownika przez długi czas były zwolnione z opłaty sadowej. W chwili obecnej co do zasady są one zwolnione również jednak, gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 50.000 zł pobiera się opłatę stosunkową. Opłatę podstawową w wysokości 30 zł pobiera się od apelacji, zażalenia i skargi kasacyjnej.
Wszczęcie postępowania
Sprawy z zakresu prawa pracy mogą być wszczynane nie tylko przez pracownika ale również przez organizację społeczna i inspektora pracy. Podmioty te mogą wszczynać postępowania tylko na rzecz pracownika.
Pełnomocnik
Pełnomocnikiem w sprawach pracowniczych może być nie tylko adwokat lub radca prawny ale również przedstawiciel związku zawodowego, inny pracownik tego samego pracodawcy albo inspektor pracy.
Szybkość postępowania
W wypadku gdy pracownik wniósł powództwo sąd wyznacza pierwszą rozprawę w przeciągu 2 tygodni od złożenia pozwu.
Inne ułatwienia
Pracownik działający bez adwokata czy radcy prawnego może we właściwym sadzie zgłosić ustnie do protokołu treść pozwu, środka odwoławczego i innego pisma.
Sąd nakłania pracownika i pracodawcę do zawarcia ugody oraz zmierza do zakończenia sprawy na pierwszym posiedzeniu.
Sąd z urzędu nadaje niektórym wyrokom pracowniczym rygor natychmiastowej wykonalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat