| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Pozew o ustalenie stosunku pracy

Pozew o ustalenie stosunku pracy

Zdarza się często, iż osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) tak naprawdę wykonują pracę w rozumieniu przepisów prawa pracy. Mogą w takiej sytuacji wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Stosunek pracy charakteryzuje się tym że pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca natomiast zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika oraz wypłacania mu wynagrodzenia.

Stosunek pracy

Istotnym elementem stosunku pracy jest to, że pracownik wykonuje pracę pod kierownictwem i na rzecz pracodawcy. Oznacza to tyle, że musi on wykonywać polecenia służbowe pracodawcy. Takiej cechy nie mają umowy cywilne. Jeżeli ktoś wykonuje zlecenie lub dzieło do niego należy wybór sposobu wykonania. Polecenia zleceniodawcy nie są wiążące.

Właściwość sądu

W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy właściwy jest sąd rejonowy. Może to być sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego jak również ze względu na miejsce wykonywania pracy albo ze względu na położenie zakładu pracy. W wypadku spraw pracowniczych obowiązuje tzw. właściwość przemienna. A więc powód ma prawo wybrać sąd do którego skieruje pozew.

Wpis

Sprawy z zakresu prawa pracy co do zasady zwolnione są z opłat sądowych

Strony

Pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy może być wytoczony zarówno przez pracownika jak i przez pracodawcę. Pozew taki może wnieść także inna osoba. Ważne jednak aby miała w rozstrzygnięciu tej sprawy interes prawny

Żądanie pozwu

W pozwie powód musi wnosić o ustalenie, że osoby X i Y łączy stosunek pracy w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Oczywiście można również wnosić o zasądzenie kosztów procesu od pozwanego na rzecz pracodawcy a także o rozpatrzenie sprawy pod nieobecność powoda.

Uzasadnienie

W uzasadnieni trzeba podać wszystkie okoliczności świadczące o nawiązaniu stosunku pracy. Od kiedy strony współpracują, jak wygląda ich współpraca. Na wszystkie te okoliczności warto przedstawić dowody. Dowodami w tym wypadku mogą być dokumenty, świadkowie jak również przesłuchanie stron

Podpisy

Pozew należy własnoręcznie podpisać

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawy z zakresu prawa pracy co do zasady zwolnione są z opłat sądowych.
Sprawy z zakresu prawa pracy co do zasady zwolnione są z opłat sądowych.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »