Pozew o ustalenie stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Stosunek pracy charakteryzuje się tym że pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca natomiast zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika oraz wypłacania mu wynagrodzenia.
REKLAMA
Stosunek pracy
Istotnym elementem stosunku pracy jest to, że pracownik wykonuje pracę pod kierownictwem i na rzecz pracodawcy. Oznacza to tyle, że musi on wykonywać polecenia służbowe pracodawcy. Takiej cechy nie mają umowy cywilne. Jeżeli ktoś wykonuje zlecenie lub dzieło do niego należy wybór sposobu wykonania. Polecenia zleceniodawcy nie są wiążące.
Właściwość sądu
W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy właściwy jest sąd rejonowy. Może to być sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego jak również ze względu na miejsce wykonywania pracy albo ze względu na położenie zakładu pracy. W wypadku spraw pracowniczych obowiązuje tzw. właściwość przemienna. A więc powód ma prawo wybrać sąd do którego skieruje pozew.
Wpis
Sprawy z zakresu prawa pracy co do zasady zwolnione są z opłat sądowych
Strony
Pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy może być wytoczony zarówno przez pracownika jak i przez pracodawcę. Pozew taki może wnieść także inna osoba. Ważne jednak aby miała w rozstrzygnięciu tej sprawy interes prawny
Żądanie pozwu
W pozwie powód musi wnosić o ustalenie, że osoby X i Y łączy stosunek pracy w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Oczywiście można również wnosić o zasądzenie kosztów procesu od pozwanego na rzecz pracodawcy a także o rozpatrzenie sprawy pod nieobecność powoda.
Uzasadnienie
W uzasadnieni trzeba podać wszystkie okoliczności świadczące o nawiązaniu stosunku pracy. Od kiedy strony współpracują, jak wygląda ich współpraca. Na wszystkie te okoliczności warto przedstawić dowody. Dowodami w tym wypadku mogą być dokumenty, świadkowie jak również przesłuchanie stron
Podpisy
Pozew należy własnoręcznie podpisać
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat