REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny OC wreszcie w dół. Rok 2018 przełamuje trend!

Serwis Rankomat.pl przygotował raport "RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych". Jasno wynika z niego, że w roku 2018 po raz pierwszy od trzech lat w Polsce spadły ceny ubezpieczeń OC.

Jak Unia Europejska chce zmienić ubezpieczenia OC?

Parlament Europejski niedawno przegłosował ważne zmiany w tzw. dyrektywie komunikacyjnej. Eksperci Ubea.pl sprawdzają, jak to wpłynie na sytuację polskich kierowców.

Bez dokumentów pojazdu i... prawa jazdy. Przepisy wkrótce!

Szykują się kolejne zmiany w prawie. Być może jeszcze w tym roku kierowca będzie mógł zostawić w domu nie tylko dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczeniową, ale też prawo jazdy.

Brak badania technicznego a ubezpieczenie OC i AC

Ważność badania technicznego określa m.in. czy auto powinno być eksploatowane. Czy fakt ten ma znaczenie dla ubezpieczenia OC i AC? Sprawdziliśmy.

REKLAMA

Ceny polis OC w 2019 roku

W 2018 roku ceny ubezpieczeń OC istotnie spadły. Zdaniem ekspertów w 2019 roku nie należy się spodziewać dalszych zauważalnych spadków cen. Raczej nastąpi ich stabilizacja.

Ile można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC dzięki telematyce?

Na polski rynek powoli wchodzą polisy OC/AC uzależniające składkę od stylu jazdy kierowcy. Sprawdziliśmy ofertę takich ubezpieczeń.

Nie dostaniemy odszkodowania za auto z leasingu

Coraz więcej aut jeżdżących po polskich drogach to leasingowane pojazdy. W przypadku takich samochodów, likwidacja szkód przez ubezpieczyciela jest bardzo ciekawa.

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka

Pracownica naszej firmy zgłosiła do swojego ubezpieczenia zdrowotnego 6-letniego syna od 1 czerwca 2018 r. W listopadzie br. dowiedziała się, że syn jest już od 2017 r. "dopisany" do ubezpieczenia jej męża. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować syna pracownicy, jeżeli pracownica złoży w tej sprawie wniosek - z datą wsteczną (czyli 1 czerwca 2018 r.) czy „na bieżąco”?

REKLAMA

Kevin sam w domu 2018 - eksperci oszacowali szkody w domu McCallisterów

Specjaliści towarzystwa ubezpieczeń Compensa oszacowali skalę szkód w świątecznym hicie filmowym „Kevin sam w domu”. Ubezpieczenie 400-metrowego domu kosztowałoby filmową rodzinę McCallisterów ok. 8 tys. zł, a powstałe w związku z kradzieżą i włamaniem szkody przyniosłyby straty liczone nawet w setkach tysięcy złotych. Ekranowi złodzieje ulegli łącznie 25 wypadkom, ale za odniesione w czasie włamania kontuzje nie mogliby otrzymać odszkodowania.

Wcześniejsza naprawa pojazdu a wysokość odszkodowania

Czy wcześniejsza naprawa pojazdu wypływa w jakikolwiek sposób na wysokość odszkodowania należnego poszkodowanemu w ramach ubezpieczenia OC? SN przypomina: naprawa pojazdu przed ustaleniem wysokości odszkodowania nie ma wpływu na jego wysokość. Co więcej, odszkodowanie nie musi odpowiadać równowartości poniesionych kosztów naprawy.

Zakaz cesji wierzytelności - na czym polega i jak wpłynie na klientów?

Senacki projekt ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych zawiera zapis wprowadzający zakaz cesji wierzytelności (sprzedaży roszczeń), którego wejście w życie negatywnie wpłynie na klientów - mówi przedstawiciel RF. Cesja wierzytelności na kancelarię odszkodowawczą lub inny wyspecjalizowany podmiot (np. warsztat samochodowy) umożliwia klientom szybkie uzyskanie większej kwoty odszkodowania od tego podmiotu, bez konieczności stawania do walki przed sądem z ubezpieczycielem, który zaniżył kwotę odszkodowania.

Polisy AC i assistance nie działają w całej Europie

Ubezpieczenia autocasco i assistance mogą pomóc w większości krajów Europy. Terytorialne wyjątki od tej zasady są bardzo ważne i warto wiedzieć, że polisy AC i assistance nie działają w całej Europie.

Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

Lekarze mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy także w formie elektronicznej jako e-ZLA od 1 stycznia 2016 r. Przed tą datą zaświadczenia lekarskie były wystawiane na drukach ZUS ZLA. Wprowadzono okres przejściowy, w którym obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (papierowa i elektroniczna) były dozwolone. Okres przejściowy który był kilkakrotnie przesuwany, ostatecznie zakończy się 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie forma elektroniczna.

Jak prawidłowo ustalić wysokość zasiłku dla zleceniobiorców

Zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ma wymagany okres podlegania temu ubezpieczeniu, uzyska prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru zasiłków dla zleceniobiorców ustala się inaczej niż dla pracowników, przy czym istnieje kilka wspólnych zasad, m.in. dotyczących długości okresu, z którego uwzględniany jest przychód, czy zakresu nieustalania nowej podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli przerwa między okresami pobierania zasiłków nie przekroczyła 3 miesięcy.

Ubezpieczenie mieszkania - czy to się opłaci?

Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia mieszkań i innych nieruchomości. Polisę mieszkaniową wybrała ponad połowa Polaków, co trzeci – drzwi lub rolety antywłamaniowe, a 27 proc. – stróżującego psa. Eksperci uważają, że przy zakupie polisy warto wybrać formułę all risk, czyli od wszystkich zdarzeń.

Czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia?

Wiele osób na co dzień korzysta z wzbudzającej kontrowersje aplikacji Uber, służącej do przewozu osób. Warto dowiedzieć się, czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia w razie wypadku.

Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca?

Osobom poszkodowanym czasem proponowana jest ugoda. Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca? Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie?

Kiedy poszkodowany w wypadku nie otrzyma odszkodowania z OC?

Zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Mimo że polisa ta jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców, to nie zawsze chroni ich kieszeń. W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy. W umowie znajduje się wiele wyjątków zwalniających ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Istnieją także przypadki kiedy to zakład ubezpieczeń żąda zwrotu za wypłacone już środki.

Czy warto wcześniej zamienić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenia OC proponowane przez ubezpieczycieli mają różne ceny, dlatego każdy kierowca szuka oszczędności także na tym polu. Czy warto wcześniej zamienić ubezpieczenie OC?

W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Kierowcy nie kupujący ubezpieczenia OC w przyszłym roku boleśniej odczują skutki swojego postępowania. W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Już niebawem kierowcy będą mogli korzystać z ułatwień, bowiem od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Jakie zniżki w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego?

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia komunikacyjnego warto przyjrzeć się systemowi zniżek. Wpływa on bowiem na wysokość składki, jaką przyjdzie nam płacić. Co istotne system zniżek i zwyżek na ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Ubezpieczyciele nie lubią, gdy kierowcy powodują kolizje. Im częściej kierowca powoduje kolizje, tym bardziej narażony jest na wzrost cen ubezpieczenia OC. O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC za spowodowanie dwóch szkód w ciągu roku?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tolerują nietrzeźwych kierowców

Nawet nie będąc sprawcą kolizji drogowej i tak można zostać uznanym za osobę, która przyczyniła się do wypadku. Natomiast nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych muszą liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami, nawet jeśli nie siedzieli za kierownicą.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń czyli duże zmiany dla ubezpieczycieli i pośredników

Już w dniu 1 października 2018 r. w życie wejdą przepisy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która wdroży unijną dyrektywę IDD. Nowe przepisy nakazują zwrócenie większej uwagi na potrzeby klienta i dopasowanie do nich odpowiedniego ubezpieczenia oraz wprowadzają obowiązek informowania klienta o charakterze wynagrodzenia pośrednika.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. wchodzi w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która wdraża zapisy unijnej dyrektywy IDD. Dla ubezpieczycieli i pośredników oznacza to poważne zmiany. Nowe przepisy rozwijają m.in. wymóg badania potrzeb klienta i dopasowywania do nich odpowiedniego ubezpieczenia oraz wprowadzają obowiązek informowania klienta o charakterze wynagrodzenia pośrednika. Prezes Vienna Life Paweł Ziemba ocenia, że zmiany pokrywają się z oczekiwaniami klientów, którzy chcą większej transparentności przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej.

SA: Od orzeczenia komisji i lekarza ZUS można się odwołać

Sąd Apelacyjny w Szczecinie przypomina, że orzecznictwo lekarskie ZUS jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że od orzeczenia lekarza orzecznika zainteresowanemu przysługuje możliwość złożenia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS. Na dalszym etapie sąd odrzuci odwołanie, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od orzeczenia lekarza do komisji lekarskiej ZUS i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Ubezpieczenia majątkowe i OC w firmie - koszty, warunki, co warto ubezpieczyć

Przedsiębiorcy podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej mają do czynienia z różnymi rodzajami ryzyka. Każda firma powinna być przygotowana na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane nie tylko z rodzajem prowadzonej działalności, ale także ze zdarzeniami losowymi. Dlatego też warto zadbać o ubezpieczenie które odpowiednio zabezpieczy majątek i płynność finansową przedsiębiorcy.

Polisa ubezpieczeniowa na wakacje - uwaga na wyłączenia

Polisa wakacyjna nie zawsze wystarczy na czas letniego urlopu. Konsumenci przed wyjazdem powinni znać zakres ochrony i uważać na wyłączenia. W niektórych przypadkach warto pomyśleć o dodatkowych opcjach ubezpieczenia.

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC?

Dlaczego Polacy jeżdżą bez OC - oto pytanie, na które odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według urzędników, najczęstszą przyczyną braku OC jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta, chodzi tu o 40 % wykrytych sytuacji.

Samochód zabytkowy (historyczny) - rejestracja, badania, ubezpieczenie OC

Samochód zabytkowy (historyczny) podlega specjalnym przepisom, dotyczącym rejestracji, badań okresowych czy ubezpieczenia OC. O czym powinien pamiętać posiadacz pojazdu zabytkowego?

Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób. Od kiedy należy zgłosić zleceniobiorców do ZUS z tytułu umowy zlecenia?

Brak konieczności posiadania przy sobie dokumentów podczas jazdy samochodem - już niedługo!

Minister Cyfryzacji podpisał komunikat dotyczący rezygnacji z karania mandatem nieposiadania podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia. Decyzja szefa resortu cyfryzacji oznacza, że już za 3 miesiące pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania OC.

Powiadomienie o wyrejestrowaniu pojazdu – wzór

Ubezpieczający jest zobowiązany do powiadomienia ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że wyrejestrowanie pojazdu skutkuje rozwiązaniem umowy z ubezpieczycielem co oznacza prawo do uzyskania zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jak powinno wyglądać takie powiadomienie?

Problemy z polisolokatami – jak odzyskać pieniądze

Czym są umowy ubezpieczeniowe na życie z funduszem kapitałowym (polisolokaty) i dlaczego ich postanowienia są niezgodne z prawem? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby odzyskać pieniądze zainwestowane w polisolokaty? Kwestie te wyjaśnia Adam Jaworski, aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej Rachelski i Wspólnicy.

Regres ubezpieczeniowy - co powinieneś o nim wiedzieć?

Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, ma obowiązek zwrócenia całości świadczenia wypłaconego osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłaceniu odszkodowania UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu o zwrot tej kwoty, czyli o tzw. regres.

Kary za brak OC w 2018 r.

Wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych są zobowiązani do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody związane z ruchem tych pojazdów. Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC w 2018 r.? Krótko odpowiadając: bardzo surowe.

Czy ubezpieczyciel może odmówić kierowcy zawarcia umowy OC?

Posiadacze pojazdów mechanicznych w Polsce są objęci obowiązkiem posiadaniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. Ubezpieczający ma prawo do wyboru zakładu ubezpieczeń (ubezpieczyciela), z którym zawrze umowę ubezpieczenia OC. Czy zakład ubezpieczeń może odmówić kierowcy zawarcia z nim umowy OC?

Jak powinno wyglądać zawiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu? WZÓR

Zbycie samochodu rodzi po stronie zbywającego pewne obowiązki prawne. Jednym z obowiązków posiadacza pojazdu w razie zbycia pojazdu jest obowiązek pisemnego zawiadomienia o tym fakcie zakładu ubezpieczeń. Jak takie zawiadomienie powinno wyglądać? Co powinno zawierać?

Jak ubezpieczyć się w ZUS przez CEIDG

Jeśli zakładasz firmę i chcesz zgłosić siebie lub członków rodziny do ubezpieczeń w ZUS możesz zrobić to za pośrednictwem CEIDG. Zobacz jak to zrobić.

Ubezpieczenie społeczne rolników - roczna kwota graniczna za 2018 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w obwieszczeniu ogłosił wysokość rocznej kwoty granicznej za 2018 r. Roczna kwota graniczna określa rozmiar pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie kryterium dochodowego wyrażonego wysokością należnego podatku od przychodów z tej działalności i podlega corocznej waloryzacji.

Od czerwca nie otrzymamy już mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów kierowcy już nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC i nie otrzymają z tego tytułu mandatu.

Ubezpieczenie autocasco (AC) dla motocykla

Ubezpieczenia autocasco (AC) zwykle kojarzą się z ofertą dotyczącą samochodów. Motocykliści powinni wiedzieć, że jednoślad także można ubezpieczyć przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Tym ubezpieczeniem obowiązkowo objęci są zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Przysługują one w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Świadczenia te przysługują także, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw stwierdzonego wcześniej wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Umowa o pomocy przy zbiorach zamiast umowy o dzieło

Uchwalona przez Sejm ustawa, dotycząca pomocy przy zbiorach, wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Z nowego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. Ukraińcy.

Artyści i twórcy z odrębnym systemem emerytalnym? RPO apeluje o wprowadzenie rozwiązania

Rzecznik Prawo Obywatelskich zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie prac nad osobnym systemem emerytalnym dla twórców i artystów, dostosowanym do specyfiki ich działalności. Rzecznik swój apel argumentuje koniecznością zapewnienia twórcom i artystom odpowiedniego poziom zabezpieczenia społecznego, którego na chwilę obecną nie mają. Adam Bodnar powołuje się także na odmowę przyznania renty rodzinnej dzieciom zmarłego twórcy.

Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego rodziny poszkodowanego

Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?

Jak można obniżyć składkę OC nawet o 87%?

Rejestracja auta ze starszym kierowcą to dobry sposób na obniżenie składki OC. Oszczędności zależą jednak od polityki konkretnego ubezpieczyciela.

Milczące uznanie reklamacji przez instytucję finansową

"Nieudzielenie przed podmiot rynku finansowego odpowiedzi na reklamację skutkuje jej milczącym uznaniem, to jest rozpatrzeniem zgodnie z wolą klienta" - mówi Tomasz Młynarski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika w takiej sytuacji bank czy ubezpieczyciel tylko w wyjątkowych sytuacjach może kwestionować zasadność naszych roszczeń.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC w razie wypadku?

Kara za brak ubezpieczenia OC wcale nie jest najgorszą sankcją, która może spotkać nieubezpieczonego kierowcę. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy taka osoba spowoduje wypadek drogowy. Co grozi za brak ubezpieczenia OC w razie wypadku?

REKLAMA