REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.

Dodatek wyrównawczy

Dodatki wyrównawcze są szczególną formą rekompensaty. Nie każdy pracownik, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu, jest uprawniony do jego otrzymania. Jedynie określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Wliczanie okresów zatrudnienia do okresów mających wpływ na wysokość odprawy emerytalnej

Jesteśmy pracownikami Zarządu Dróg i Komunikacji, którzy w wyniku reorganizacji zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę. Mamy więc prawo do odprawy emerytalnej. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od lat pracy. Powstaje jednak pytanie, czy do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość odprawy emerytalnej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia czy wyłącznie staż pracy u danego pracodawcy?

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

Na jakie składniki ma wpływ zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wyższa pensja minimalna to również wyższe dodatki za pracę w porze nocnej, wyższa minimalna podstawa zasiłków czy też wyższa kwota wolna od potrąceń.

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy to różnica między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy.

Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, który nie zgłasza do ZUS wymaganych danych albo zgłasza dane nieprawdziwe, mające wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia - popełnia przestępstwo karne.

REKLAMA

Jakich danych osobistych można żądać od pracownika?

Ubiegałam się o pracę w dużej firmie. Przed rozmową pracodawca kazał mi wypełnić formularz aplikacyjny, w którym było wiele bardzo osobistych pytań jak np. czy planuję w najbliższych latach dzieci, jaka jest moja orientacja seksualna czy wyznanie. Czy miał prawo pytać o takie rzeczy?

Kiedy obowiązuje zakaz konkurencji?

Pracuję od kilku lat w przedsiębiorstwie finansowym. Mam duże doświadczenie w tej dziedzinie więc postanowiłem sam otworzyć podobną firmę. Mój szef dowiedział się o tym i grozi, że poda mnie do sądu, bo nie stosuję się do zakazu konkurencji. Czy rzeczywiście obejmuje mnie taki zakaz? Czy jeśli przestanę tu pracować to już nie będzie mnie obejmował?  

Dni na szukanie pracy

Dostałem wypowiedzenie pracowałem na umowę na czas nieokreślony. U obecnego pracodawcy przepracowałem 2 lata. Czy należą mi się dni na szukanie pracy podczas wypowiedzenia?  

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Czy umowa o pracę w formie ustnej jest ważna?

Pracuję od dwóch tygodni. Wszystkie warunki zatrudnienia ustaliliśmy z szefem ustnie. Do tej pory nie podpisałem umowy. Pracodawca mówi, że ustna umowa wystarczy. Czy to prawda? 

Wcześniejsze rozwiązanie okresowej umowy o pracę

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony na 5 miesięcy. Mija już 4 miesiące jego pracy, nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy. Chcemy wypowiedzieć mu umowę. Podobno nie można tego dokonać, czy to prawda?  

Czy choroba przedłuża umowę o pracę na okres próbny?

Zawarliśmy z pracownicą 3-miesięczną umowę na okres próbny. Pracownica zachorowała i poszła na zwolnienie na 2 tygodnie. Czy możemy przedłużyć z nią umowę, o te dwa tygodnie, kiedy była na zwolnieniu? 

Kiedy wygasa umowa o pracę?

Umowa o pracę może ulec rozwiązaniu, ale także może wygasnąć. Wygaśnięcie umowy o pracę, to niezależne od woli pracownika i pracodawcy zakończenie stosunku pracy. Jakie zdarzenia powodują wygaśnięcie?

Jak opodatkowane jest przekazanie pracownikom akcji

Spółka, w której pracuję, przekazała w ubiegłym miesiącu nieodpłatnie pakiet swoich akcji niektórym pracownikom kadry menedżerskiej (w tym i mnie). Jest to forma premii oraz dodatkowej motywacji dla zarządzających firmą. Spółka jednak nie pobrała w tym przypadku zaliczek na podatek. Mam wątpliwości, czy wartość tych akcji nie powinna zostać opodatkowana już w momencie nabycia akcji przez pracowników, tak jak inne świadczenia pracownicze.

Wymiar urlopu

Pracuję u jednego pracodawcy już od 6 lat. Ile mam w związku z tym dni urlopu? Gdzie mogę znaleźć informację na ten temat?  

Jak opodatkować dochody Polaka pracującego w Irlandii.

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez Polaka pracującego w Irlandii zależy od tego gdzie znajduje się jego miejsce zamieszkania rozumiane jako centrum interesów życiowych

Zwolnienia monitorowane w prawie polskim

Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy, właściwym dla siedziby tego pracodawcy, zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników.

Gdzie wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy

Chcę wnieść pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracuje na umowę Zlecenia. Ale pracuję tak jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przychodzę i wychodzę o określonych godzinach, podpisuję listę pracowników, pracodawca wydaje mi zadania do wykonania. Dlatego chcę wnieść pozew. Mam pytanie do jakiego sądu mam powinienem się z tym udać? 

Jakich danych może żądać pracodawca

Zatrudniłam się u mojego szefa. Wypełniłam ankietę osobową. Pojawiły się w niej bardzo szczegółowe pytania. Mam z związku z tym pytanie, jakich danych może się domagać ode mnie pracodawca.

Zlecenie, dzieło czy umowa o pracę?

Nowy pracodawca proponuje aby zamiast umowy o pracę zawrzeć umowę zlecenia. Ma to bowiem przynosić wszystkim profity. Jednak czy taka propozycja jest zgodna z prawem.

Ile mam dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Wypowiedziano mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia to trzy miesiące. Słyszałem o tym, że mogę otrzymać dni wolne na poszukiwanie pracy. Umówiłem się na rozmowę kwalifikacyjną u nowego pracodawcy i nie ukrywam, że taki dni mi się przydadzą. Czy muszę o nie składać wniosek.  

Śmierć pracodawcy a umowa o pracę

Śmierć pracodawcy powoduje szereg konsekwencji dla pracowników. Konsekwencje te zostaną przedstawione na podstawie pytania naszej czytelniczki.

Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia?

Mam zawartą umowę na okres próbny. Jednak nie jestem zainteresowany pracą w tej firmie. Chciałbym wypowiedzieć umowę, nie czekając aż minie okres wypowiedzenia. Jaki jest termin wypowiedzenie umowy na okres próbny zawartej na 2 miesiące. Słyszałem też coś o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, czy mi się należą?  

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem w czasie ciąży?

Jestem w ciąży. Chciałabym rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą, mam inną ofertę pracy. Słyszałam o zakazie rozwiązywania umów z kobietami w ciąży, czy dotyczy to także rozstania się za porozumieniem stron? 

Czy można odmówić przyjęcia wypowiedzenia?

Jestem pracodawcą. Wypowiedziałem umowę pracownikowi, ten odmówił jej przyjęcia, a następnie przyniósł mi zwolnienie lekarskie od lekarza. W związku z tym mam pytanie, czy takie wypowiedzenie jest skuteczne? 

Jakich prac nie mogą wykonywać małoletni

Zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych. Celem tego zakazu jest ochrona życia i zdrowia pracowników niepełnoletnich.

Umowa o przygotowanie zawodowe

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest specyficzną umową o pracę ze względu na obowiązek nałożony na młodocianego pracownika jakim jest obowiązek nauki.

Rzemieślnicze przygotowanie do zawodu

Pracownik młodociany może być zatrudniony nie tylko na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe, ale także na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego rzemieślników.

Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?

Czy pracodawca powinien udzielić bankowi informacji przez telefon

Pracownik banku zadzwonił do mnie z prośbą o potwierdzenie wysokości zarobków mojego pracownika w związku z ubieganiem się przez niego o kredyt mieszkaniowy. Czy mogę udzielić takiej informacji bankowi nie pytając o zgodę pracownika? Czy nie naruszę w ten sposób przepisów o ochronie danych osobowych?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Wynagrodzenie chorobowe pracownika po zmianie wymiaru czasu pracy

Pracownik od 1 stycznia do 16 grudnia 2007 r. pracował na 1/2 etatu. Od 17 grudnia 2007 r. jest zatrudniony na pełny etat. Zachorował 6 października 2008 r. Ma prawo do stałego wynagrodzenia za pracę oraz premii kwartalnej. Premii za III kwartał 2008 r. jeszcze nie naliczyliśmy. Zostanie ona wypłacona pracownikom w listopadzie 2008 r. Jak w tym przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika?

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Właściwość sądu pracy

Siedziba naszej spółki mieści się w Krakowie. Pracownik wykonywał pracę w Częstochowie. Jaki sąd pracy właściwy do wystąpienia o sprostowanie świadectwa musimy wskazać pracownikowi w świadectwie pracy?

Od kiedy student przestaje podlegać ubezpieczeniom

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

Ograniczenia związane z pracą kobiet w ciąży

Przepisy prawa pracy szczególną ochroną otaczają kobiety w ciąży. Ochrona ta dotyczy wszystkich elementów stosunku pracy (rodzaju, miejsca, czasu oraz wynagrodzenia za pracę) i trwa przez cały okres ciąży.

Opodatkowanie pakietów medycznych

Objęcie danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie uzasadnia opodatkowania tego świadczenia.

Powierzenie wykonywania innej pracy

Pracodawca, chcąc zmienić pracownikowi warunki umowy o pracę, musi zastosować wypowiedzenie zmieniające. Należy również pamiętać, że w określonych warunkach pracodawca może przenieść pracownika do innej pracy, bez wypowiedzenia zmieniającego.

Regulacje europejskie w zakresie zwolnień grupowych

Aby ustalić, czy dane zwolnienie ma charakter zwolnienia grupowego, należy brać pod uwagę liczbę zwalnianych pracowników. Przepisy dyrektywy pozostawiają w tej materii swobodę decyzji państwom członkowskim.

Tajemnica wynagrodzenia

Pracodawca, ujawniając wysokość zarobków pracownika, może narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Tajemnica wynagrodzenia

Pracodawca, ujawniając wysokość zarobków pracownika, może narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Umowa zlecenia czy umowa o pracę

• specyfika funkcjonowania podmiotu zatrudniającego• sposób realizacji zobowiązania• świadomość i wola stron przy zawieraniu umowy

Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie do 15 września br. Natomiast 10 września br. przesłała do nas wniosek o urlop bezpłatny w okresie od 10 do 30 września. Pracodawca zgodził się na taki urlop. W związku z tym, czy w okresie od 10 do 15 września br. pracownica przebywała na zwolnieniu czy na urlopie bezpłatnym?

Wymagania dla pomieszczeń pracy

Jakie są wymagania dla pomieszczeń pracy? Stanowisko pracy powinno być dostosowane zarówno do rodzaju wykonywanych przez pracownika prac, jak i do jego cech osobowych.

Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych warunkach pracy i płacy niż pracownicy zatrudniani przez pracodawcę użytkownika na tych samych lub podobnych stanowiskach.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych (cz. 2)

Osoby, które w okresie urlopu wychowawczego prowadzą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności.

REKLAMA