REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy przed 1 stycznia 1999 r. - wyższa emerytura

Kobiety przebywające na urlopach wychowawczych przed 1 stycznia 1999 r. mają prawo do wyższego kapitału początkowego, a co za tym idzie do wyższej emerytury. Okres urlopu wychowawczego sprzed 1999 r. liczy się jako okres składkowy. Zmiana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS weszła w życie 1 maja 2015 r.

Urlop wypoczynkowy w 2015 r. na wyjeździe - rekordowa liczba

Urlop wypoczynkowy w 2015 r. na wyjeździe może spędzić rekordowa liczba Polaków. W 2011 r. na urlop wyjechało 43% osób, w 2014 r. 58%. Obecnie na czerwiec wyjazd zaplanowało o 10% więcej osób niż rok temu, a w kwietniu liczba rezerwacji wycieczek wzrosła aż o 26%.

Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop nauczyciela

Wynagrodzenie urlopowe oraz ekwiwalent za urlop nauczyciela są kształtowane przez przepisy Karty Nauczyciela oraz rozporządzenia MEN. Wynika to ze szczególnego statusu zawodu nauczyciela, który często podlega rozwiązaniom innym niż te przewidziane w Kodeksie pracy.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej trafił do komisji kodyfikacyjnej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt ustawy rodzinnej), przygotowany w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, trafił do komisji kodyfikacyjnej. Propozycje zawarte w projekcie zakładają m.in. wydłużenie terminu, w którym można wykorzystać urlop rodzicielski, zwiększenie uprawnień rodzicielskich ojców, większa elastyczność pracy.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapowiadają się duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Przewiduje się połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach. Projekt nowelizacji zakłada również możliwość skorzystania z 16 tygodni w późniejszym okresie. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Czy łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą ma wpływ na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi? Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA

Powrót z urlopu wychowawczego do pracy

W związku z powrotem pracownika z urlopu wychowawczego na pracodawcę nakładane są określone obowiązki. Regulacje kodeksu pracy mają zapewnić powracającym pracownikom warunki pracy jak najbardziej zbliżone do tych sprzed urlopu.

Duże zmiany w prawach rodzicielskich

Zmiany w prawach rodzicielskich zapowiada projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu. Ustawa ma na celu ułatwienie rodzicom łączenia życia prywatnego z zawodowym. Wprowadza m.in. dłuższy okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, obowiązek uwzględnienia wniosku o zmianę organizacji czasu pracy i możliwość skorzystania z pozostałej części urlopu rodzicielskiego w przypadku powrotu do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników

Zdaniem pracodawców, prezydencki projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu 27 marca, wprowadza zmiany dość wyważone, które dają uprawnienia zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, pozwalając godzić pracę zarobkową z obowiązkami domowymi.

Dodatki do zasiłku rodzinnego podczas urlopu wychowawczego - nowe zasady

Do tej pory, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługiwał jeden urlop wychowawczy i jeden dodatek - urodzenie wieloraczków nie uprawniało do dwóch dodatków. Projekt ujednolica przepisy, a jednocześnie podnosi kwotę dodatku, jeśli rodzic na urlopie wychowawczym zajmuje się większą liczbą dzieci do lat pięciu.

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko - to główne założenie projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa posłów PO. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środę 18 marca 2015 r.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - MPiPS

Praca na urlopie rodzicielskim budzi pewne kontrowersje dotyczące przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu, czy tylko do jego części? Oto stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie w przypadku braku możliwości wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w naturze. W 2015 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 21.

Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z urlopem wypoczynkowym. Pracownik zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.04.2015 r. (umowa zawarta jest z pracownikiem na czas nieokreślony). Ile dni urlopu należy udzielić pracownikowi w roku 2015?

Wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego na urlopie wychowawczym

PO złożyło we wtorek (17 lutego 2015 r.) projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Proponowane zmiany dotyczą wyższego dodatku do zasiłku rodzinnego dla osób przebywających na urlopie wychowawczym i mających pod opieką więcej niż jedno dziecko.

Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Kodeks pracy gwarantuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wynagrodzenia chorobowego za czas choroby. Czy przedsiębiorca również ma prawo do urlopu i innych gwarancji dotyczących pracownika?

Czy przedsiębiorca ma prawo do urlopu?

O ile jasne jest, że urlop wypoczynkowy doty osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczy również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na jakich zasadach urlop dotyczy przedsiębiorcy?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Generalną zasadą dotyczącą urlopów wypoczynkowych jest obowiązek wykorzystywania ich w naturze. Oznacza to, że pracownik powinien mieć szansę do rzeczywistego wypoczynku i nieświadczenia pracy. Prawo do urlopu obwarowane jest w Kodeksie pracy szeregiem przepisów gwarancyjnych, które mają sprawić, że pracownik wykorzysta urlop zgodnie z założeniem – na odpoczynek. Wyjątkiem od reguły wykorzystywania urlopu w naturze jest instytucja ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Jako wyjątek, powinna więc być stosowana jedynie w konkretnych przypadkach, wskazanych w Kodeksie pracy.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Kara porządkowa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym

Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracownika. Czy można nałożyć karę porządkową na pracownika, który przebywa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym?

"Złotówka za złotówkę" - zmiany w świadczeniach rodzinnych od 2016 r.

"Złotówka za złotówkę" to projekt zmian w świadczeniach rodzinnych i dodatkach do nich przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana modyfikacja polega na odejściu od całkowitego pozbawienia prawa do świadczeń rodzinnych w razie przekroczenia progu dochodowego. Świadczenia mają być odbierane stopniowo, złotówka po złotówce.

Dni wolne od pracy 2015

Dni wolne od pracy w 2015 roku będziemy mogli wykorzystać do zorganizowania dłuższego wypoczynku, poprzez wzięcie zaledwie kilku dni urlopu.

Liczba dni pracujących i wolnych w 2015 r.

Większość pracujących na pewno zastanawia się, ile dni będzie musiała przepracować w 2015 roku? Z wyliczeń wynika, że w nowym roku będziemy musieli spędzić w pracy 252 dni, czyli o 2 dni więcej niż w roku 2014.

Czas pracy w 2015 roku

W 2015 roku roczny wymiar czasu pracy to 2016 godzin. W 2015 roku popracujemy więc aż o 16 godzin dłużej niż w roku poprzednim. Wynika to z mniej korzystnego układu kalendarza a także dni ustawowo wolnych od pracy.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy od 02.01.2014 r. na 3 m-ce na okres próbny, a następnie na czas określony dłuższy niż 1 rok od dnia 01.04.2014. Jeśli chodzi o urlop dla pracownika, z którego jeszcze nie korzystał, czy liczę go oddzielnie do każdej umowy do 01.02 i 02.03 czyli 2x 1,66= 3,32 czyli 3 i dla drugiej umowy do 30.04-1,66 itd. aż do 30.12.czyli razem z drugiej umowy 8 x 1,66= 13,28 czyli 13 i potem 3+13=16

Wigilia – normalny dzień pracy

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest – zgodnie z przepisami kodeksu pracy – normalnym dniem pracy. Według obowiązujących regulacji prawnych istnieje kilka sposobów, by skrócić czas pracy w Wigilię pracowników biur, urzędów czy sklepów. Jakich?

Przełożenie urlopu na inny termin przez pracownika

Pracownik ma możliwość przełożenia zaplanowanego urlopu wypoczynkowego na inny termin. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie wniosku pracownika. Kiedy pracownik może przełożyć swój urlop?

Plan urlopów na 2015 r.

Plan urlopów na 2015 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2014 roku. W tym terminie pracodawca powinien, po uwzględnieniu propozycji ze strony pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, sporządzić wiążący plan urlopów wypoczynkowych.

Czas pracy w okresie świątecznym

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają niezwykle korzystnie dla pracowników, którzy chcieliby w tym okresie zaplanować dłuższy urlop. Biorąc 8 dni wolnego w połączeniu z Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli, pracownik zyskuje aż 18 dni urlopu.

Urlop rodzicielski 2015

Możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu to jedna z głównych zmian, jakie ma wprowadzić w 2015 roku prezydencki projekt ustawy rodzinnej. Co jeszcze zmieni się w zasadach korzystania z urlopów rodzicielskich w 2015 roku?

Urlop wypoczynkowy 2015

Wraz z nadejściem Nowego Roku kalendarzowego zmianie mogą ulec uprawnienia urlopowe pracownika. Nowy Rok dla pracownika, zatrudnionego w poprzednim roku kalendarzowym, wiąże się z uzyskaniem prawa do całego przysługującego urlopu, który można wykorzystać w całości już od 1 stycznia, jako uprawnienie nabyte z góry za cały rok.

Urlop wypoczynkowy – 35 dni w roku

Zgodnie z projektem dyrektywy Komisji Europejskiej ustawowy urlop wypoczynkowy ma zostać wydłużony do 35 a niekiedy nawet 37 dni w roku. Zmiany dotyczące długości urlopu wypoczynkowego mają objąć wszystkie państwa członkowskie. Kiedy powstanie projekt unijnego aktu prawnego i od kiedy zacznie on obowiązywać?

Jak sporządzić plan urlopów na 2015 r.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest udzielanie pracownikom urlopów wypoczynkowych. Może w tym pomóc plan urlopów. Dobrze skonstruowany i przestrzegany daje pracodawcy wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników. Może też zapobiec powstawaniu zaległości w urlopach pracowników.

Świadczenia rodzinne 2015 - kryterium dochodowe

Świadczenia rodzinne w 2015 roku pozostają niezmienne w stosunku do roku bieżącego. Zmienia się kryterium dochodowe pozwalające uzyskać świadczenia. Wzrasta liczba beneficjentów zasiłku rodzinnego.

Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia, który pracownik powinien odpowiednio udokumentować. Czy w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego jest CV?

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

Zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Czy kobiecie po urlopie macierzyńskim przysługuje urlop wychowawczy, jeśli ta osoba została zwolniona po porodzie dziecka (jest bezrobotna)? Gdyby zatrudnić taką osobę, kiedy mogłaby przejść na urlop wychowawczy i jakie koszty poniósłby pracodawca?

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy nie przysługuje stażyście. Umowa o staż nie powoduje bowiem powstania stosunku pracy, który uprawnia do korzystania z prawa do wypoczynku. Stażysta ma jednak prawo do płatnych dni wolnych (dwóch dni za każde trzydzieści dni stażu).

Długi weekend listopadowy 2014

Długi weekend listopadowy przypada w 2014 roku w dniach 8-11 listopada (sobota – wtorek). Z okazji Święta Niepodległości warto wziąć 4 dni urlopu wypoczynkowego i mieć aż 9 dni wolnego. Jak najkorzystniej zaplanować długi weekend listopadowy?

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Przejście na taki urlop stanowi trudną decyzję, gdyż jest to urlop bezpłatny. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, czyli 3 lata. Może zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu także przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego to dwa dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Na jakich zasadach

Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy

Rozpoczynając pierwszą pracę, pracownicy często nie są świadomi swoich praw wynikających ze stosunku pracy. Jednym z praw, które przysługuje każdemu pracownikowi jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak długi może być urlop pracownika w pierwszym roku pracy?

Jak zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Okres Świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja by zaplanować urlop wypoczynkowy. Dzięki korzystnemu układowi kalendarza na 2014 rok wykorzystując tylko 8 dni urlopu można zyskać aż 18 dni wolnych. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Coraz rzadziej rodzice ubiegają się o urlop wychowawczy. Przyczyną tego jest najczęściej zbyt długi okres, w którym nie mają styczności z pracą oraz trudności związane z późniejszym powrotem do pracy. Rozwiązaniem dla nich jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy. Sprawdź, jak napisać wniosek o obniżenie wymiaru godzin pracy i czy przysługuje Ci wówczas ochrona przed zwolnieniem.

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września jest - co do zasady - niezgodne z przepisami prawa pracy. Odpowiedzialności pracodawcy z tytułu naruszenia prawa do wypoczynku nie wyłącza nawet wyraźny i umotywowany wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego po 30 września.

Dłuższa przerwa w pracy zawodowej (career break)

Career break to kilkumiesięczny odpoczynek od pracy, który pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej.

Pierwsza praca a urlop

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Ile trwa urlop wypoczynkowy w przypadku podjęcia pierwszej pracy i na jakich zasadach jest naliczany?

REKLAMA