REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, Biuro rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość?

Księgowość prowadzona we własnym zakresie czy biuro rachunkowe? Ekspert podpowiada przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą, które rozwiązanie wybrać.

Wzory procedur dla biur rachunkowych

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (w szczególności biura rachunkowe) mają obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o podejrzanych transakcjach swoich klientów.

Czas to pieniądz, czyli jak oszczędzać czas w biurze rachunkowym

Postęp technologii sprawia, że możemy coraz więcej czynności wykonać w krótszym czasie. Komputer z dobrym procesorem czy telefon z rozbudowanym systemem, który pozwala prowadzić firmę w każdej części świata, zwiększyły naszą wydajność w pracy i w życiu. Jednak postęp technologiczny nie zmienia naszych przyzwyczajeń, a wzrost wydajności wcale nie sprawił, że mamy więcej czasu na różne rzeczy. Dlaczego tak się dzieje i jak można to zmienić? Jak oszczędzać czas w biurze rachunkowym?

Czy warto sprawdzać księgowego?

Wydawać by się mogło, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym o prowadzenie ksiąg rachunkowych zdejmuje z przedsiębiorcy troskę o ich rzetelność. Zetknięcie się z rzeczywistością prawną, a konkretnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, okazuje się brutalne, gdyż:

REKLAMA

Na co uważać przy wyborze biura rachunkowego

Przed wyborem biura rachunkowego należy sprawdzić jego rzetelność i dokładność. Rozliczanie finansów przedsiębiorstwa warto powierzyć księgowym, którzy poprowadzą księgowość firmy według aktualnych przepisów.

Czy księgowy prowadzący biuro rachunkowe musi odbyć praktyki, ubiegając się o tytuł doradcy podatkowego

Od siedmiu lat prowadzę biuro rachunkowe na podstawie świadectwa kwalifikacyjnego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydanego przez Ministra Finansów. Obecnie chciałabym się ubiegać o licencję doradcy podatkowego. Czy w moim przypadku konieczna jest dwuletnia praktyka zawodowa w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej lub urzędzie kontroli skarbowej oraz u doradcy podatkowego?

Jakie wymogi musi spełniać przedsiębiorca planujący otwarcie biura rachunkowego

Chciałbym otworzyć biuro rachunkowe? Posiadam doświadczenie w prowadzeniu ksiąg rachunkowych jako pracownik w dziale księgowości. Chciałbym jednak postawić na samodzielny biznes. Jakie powinienem spełniać wymogi?

Jak stosować Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości stanowi uchwałę Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Regulacje w nim zawarte znajdują zastosowanie do wskazanych w nim podmiotów i są obligatoryjne dla jego sygnatariuszy.

REKLAMA

Czym są spowodowane błędy biur rachunkowych

Biura rachunkowe są instytucją, której przedsiębiorcy mogą przekazać odpowiedzialność za prowadzenie księgowości swojej firmy. Zaletą jest też niższy koszt w porównaniu z księgową na etacie. Jednak należy się liczyć z problemami do których mogą doprowadzić błędy popełniane przez biura rachunkowe.

CDN OPT!MA Biuro Rachunkowe (testowa)

Aplikacja jest przeznaczona do zarządzania kancelarią biura rachunkowego i doradcy podatkowego na rynku małych i średnich przedsiębiorstw.

Certyfikat księgowy bez egzaminu

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w kwestii uzyskania certyfikatu księgowego, Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepisy przejściowe wprowadzające graniczną datę 30 czerwca 2010 r. dla osób ubiegających się o wydanie certyfikatu księgowego bez egzaminu zostały uchylone jeszcze w 2008 r. Aktualnie nie obowiązuje (i nie planuje się jego wprowadzenia) żaden przepis przewidujący ograniczenia czasowe w uzyskiwaniu certyfikatu księgowego bez egzaminu.

Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości

W dniu 11 grudnia 2009 r. w Ministerstwie Finansów przedstawiciele Ambasady Szwajcarii i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Banku Światowego podpisali umowy, które oficjalnie otworzyły nowy projekt w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej: Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym.

Instrukcja obsługi klienta biura rachunkowego

Nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowe relacje i komunikacja z klientem są jednym z filarów powodzenia każdej działalności. Nie inaczej jest w przypadku biura rachunkowego. Zatem jak wyglądać powinny te prawidłowe relacje.

Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu

Można oczywiście samemu prowadzić księgowość swojej firmy. W trochę większych podmiotach często sensowne jest zatrudnienie księgowej na miejscu. Jednak prowadzenie księgowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe ma kilka co najmniej zalet.

Jak uzyskać duplikat certyfikatu księgowego

Co trzeba zrobić jeżeli zgubimy lub w inny sposób utracimy certyfikat księgowego. Przede wszystkim nie popadajmy w panikę. Można przecież uzyskać duplikat certyfikatu.

Jak przebiega egzamin na certyfikat księgowy

Ostatni egzamin na certyfikat księgowy zostanie przeprowadzony w październiku 2014 r.

Czym jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Definicję pojęcia "usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych" znajdziemy w ustawie o rachunkowości w art. 76a. Kto może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Jakie są warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Zakres egzaminu na certyfikat księgowego

Osoby chcące uzyskać certyfikat księgowy MF mają jeszcze jedną szansę. Ostatni egzamin w tym zakresie odbędzie się w październiku 2014 r. Zasady przeprowadzenia egzaminu na certyfikat księgowego i jego zakres określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jak kalkulować ceny usług księgowych

Cena usługi jest zazwyczaj istotnym elementem oferty. To bardzo ogólne stwierdzenie jest prawdziwe w stosunku do wszystkich rodzajów usług materialnych i niematerialnych. Jest również prawdziwe w stosunku do oferty usług księgowych i usług doradztwa podatkowego.

Ubezpieczenie biura rachunkowego

Prowadząc biuro rachunkowe, czyli prowadząc działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg, masz obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - OC za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia zależy od zakresu wykonywanych przez biuro czynności.

Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika

Najistotniejszą kwestią dotyczącą odpowiedzialności biura rachunkowego i podatnika jest to, że przed organami podatkowymi i ZUS za powstałe błędy odpowiedzialność ponosi podatnik bądź płatnik podatków i składek. Biuro rachunkowe rozliczające tego podatnika lub płatnika może co najwyżej ponieść cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą.

Zakładanie biura rachunkowego - pierwsze kroki

Skomplikowane procedury podatkowe powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej i chętniej powierzają prowadzenie swoich rozliczeń z fiskusem fachowcom. Taka sytuacja stwarza realne szanse na powodzenie i sukces finansowy dla kogoś kto takiej działalności chciałby się podjąć, czyli prowadzić np. biuro rachunkowe.

Obowiązki ubezpieczeniowe biur rachunkowych i doradców podatkowych

W jakim zakresie powinna ubezpieczyć się osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych oraz doradztwa podatkowego? Jaki jest koszt związany z tego rodzaju ubezpieczeniem?

REKLAMA