reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Korzystam z biura rachunkowego > Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika

Odpowiedzialność biura rachunkowego i podatnika

Najistotniejszą kwestią dotyczącą odpowiedzialności biura rachunkowego i podatnika jest to, że przed organami podatkowymi i ZUS za powstałe błędy odpowiedzialność ponosi podatnik bądź płatnik podatków i składek. Biuro rachunkowe rozliczające tego podatnika lub płatnika może co najwyżej ponieść cywilną odpowiedzialność odszkodowawczą.

Ewentualne kary i zaległości zarówno ZUS, jak i urząd skarbowy egzekwuje bezpośrednio od podatnika. Będąc w takiej sytuacji – popełnionego błędu – możesz jedynie, w postępowaniu cywilnym dochodzić poniesionych strat od biura rachunkowego.

Biuro rachunkowe ponosi bowiem odpowiedzialność jedynie za ewentualne szkody, jakie może ponieść podatnik na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego. Pamiętaj więc, że niezależnie od tego z jak renomowanym biurem podpiszesz umowę za swoje podatki odpowiadasz tylko i wyłącznie Ty sam.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Dlatego też wybór odpowiedniego biura rachunkowego jest taki ważny. Aby ograniczyć ryzyko do minimum pamiętaj aby sprawdzić czy wybrane przez Ciebie biuro ma ubezpieczenie i to dobrze jeśli będzie ono wyższe niż wymagane minimum – daje to pewną gwarancję, że właściciel przywiązuje wagę do bezpieczeństwa swoich klientów.

Zainteresuj się czy wybrane przez Ciebie biuro popełniło już błędy i jakie, nie jest tak że nikt ich nie popełnia ale ważne jest jakie było jego zachowanie po tym fakcie. A ten co twierdzi, że nigdy żadnych błędów nie popełnił raczej powinien wzbudzić Twoją czujność.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego

Współpracując już z biurem rachunkowym pamiętaj aby pilnować dokumentacji współpracy, takie postępowanie z Twojej strony na pewno będzie pomocne w razie zaistnienia konieczności dochodzenia odszkodowania ale także będzie mobilizujące dla osoby współpracującej z Tobą – bądź wymagającym klientem.

Zwróć też koniecznie uwagę aby w podpisywanej umowie o obsłudze Twojej firmy przez biuro rachunkowe znalazł się zapis mówiący, że biuro ponosi odpowiedzialność za własne błędy co najmniej do wysokości ubezpieczenia. Jeżeli w zawieranej umowie jasno zostanie określony zakres świadczonych usług przez biuro rachunkowe i warunki ich świadczenia, na pewno pozwoli to już na początku uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Pamiętaj też, że nawet jeśli w umowie znajdzie się zapis, iż biuro rachunkowe będzie odpowiadało za powstałe zaległości podatkowe przed organami podatkowymi, to w praktyce nie ma to żadnego znaczenia i nie odniesie żadnego skutku.

Zawarcie umowy o wyłączeniu odpowiedzialności za podatki nie jest dla organu podatkowego jakąkolwiek podstawą do dochodzenia zaległości od innej osoby niż podatnik. Jasno tą kwestię rozstrzyga Ordynacja podatkowa w art. 26, stwierdza on, że za podatki całym swoim majątkiem odpowiada podatnik.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama