reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Korzystam z biura rachunkowego > Jak stosować Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Jak stosować Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości stanowi uchwałę Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Regulacje w nim zawarte znajdują zastosowanie do wskazanych w nim podmiotów i są obligatoryjne dla jego sygnatariuszy.

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości został uchwalony 23 czerwca 2007 roku i dotyczy spraw ściśle związanych z zasadami wykonywania zawodów, w których podstawą działania są umiejętności z zakresu szeroko pojętej rachunkowości. Dokument ten zobowiązuje każdego członka Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do przestrzegania nakazów i zakazów w nim określonych, ale również stanowi wyznacznik tego jak wykonywane powinny być czynności z zakresu rachunkowości przez podmioty nienależące do SKwP, w tym biura rachunkowe.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

KZEwR obejmuje zbiór zasad etycznych, które są właściwe dla wykonywania zawodu w dziedzinie rachunkowości. Jego sporządzenie wiąże się z działaniem na tworzenia wizerunku zawodu w dziedzinie rachunkowości jako zawodu zaufania publicznego oraz w celu zachowanie wysokiego statusu społecznego podmiotów prowadzących działalność rachunkową.

Do popularyzacji postanowień zawartych w KZEwR powołana została Komisja Etyki. Wśród jej kompetencji znajduje się również dokonywanie oceny przestrzegania regulacji przez sygnatariuszy KZEwR oraz działanie na rzecz braku występowania zdarzeń albo zachowań niezgodnych z zasadami etycznymi.

Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka

Komisja Etyki działa w oparciu o zasadę otwartości uczestnictwa, aby zapewnić odpowiednią reprezentacje sygnatariuszy.

Do podstawowych zasad określonych przez kodeks należą zasada kompetencji zawodowych, zasada wysokiej jakości pracy, zasada niezależności zawodowej, zasada odpowiedzialności za przygotowywane i prezentowane informacje z zakresu rachunkowości, zasada właściwego postępowania w relacjach z osobami, jednostkami i instytucjami powiązanymi z nią zawodowo, zasada właściwego postępowania w przypadkach sporu i sprzeczności interesów, zasada właściwego postępowania w szczególnych sytuacjach jednostki prowadzącej rachunkowość, zasada zachowania tajemnicy zawodowej oraz zasada właściwego oferowania usług z dziedziny rachunkowości.

Polecamy: serwis Mała firma

Naruszenie opisywanych norm przez podmioty zobowiązane do ich przestrzegania skutkuje podjęciem postępowań przez Sądy Koleżeńskie oraz samą Komisję Etyki. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z usług biur rachunkowych będących sygnatariuszami mają możliwość rozwiązywania sporów przy wykorzystaniu wymienionych wyżej organów oraz przez odwoływanie się do zasad w nim uwzględnionych.

KZEwR stanowi również normy będące wskazówkami jak czynności z zakresu rachunkowości powinny być wykonywane dla sądów powszechnych.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama