reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Korzystam z biura rachunkowego > Jak stosować Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Jak stosować Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości stanowi uchwałę Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Regulacje w nim zawarte znajdują zastosowanie do wskazanych w nim podmiotów i są obligatoryjne dla jego sygnatariuszy.

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości został uchwalony 23 czerwca 2007 roku i dotyczy spraw ściśle związanych z zasadami wykonywania zawodów, w których podstawą działania są umiejętności z zakresu szeroko pojętej rachunkowości. Dokument ten zobowiązuje każdego członka Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do przestrzegania nakazów i zakazów w nim określonych, ale również stanowi wyznacznik tego jak wykonywane powinny być czynności z zakresu rachunkowości przez podmioty nienależące do SKwP, w tym biura rachunkowe.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

KZEwR obejmuje zbiór zasad etycznych, które są właściwe dla wykonywania zawodu w dziedzinie rachunkowości. Jego sporządzenie wiąże się z działaniem na tworzenia wizerunku zawodu w dziedzinie rachunkowości jako zawodu zaufania publicznego oraz w celu zachowanie wysokiego statusu społecznego podmiotów prowadzących działalność rachunkową.

Do popularyzacji postanowień zawartych w KZEwR powołana została Komisja Etyki. Wśród jej kompetencji znajduje się również dokonywanie oceny przestrzegania regulacji przez sygnatariuszy KZEwR oraz działanie na rzecz braku występowania zdarzeń albo zachowań niezgodnych z zasadami etycznymi.

Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka

Komisja Etyki działa w oparciu o zasadę otwartości uczestnictwa, aby zapewnić odpowiednią reprezentacje sygnatariuszy.

Do podstawowych zasad określonych przez kodeks należą zasada kompetencji zawodowych, zasada wysokiej jakości pracy, zasada niezależności zawodowej, zasada odpowiedzialności za przygotowywane i prezentowane informacje z zakresu rachunkowości, zasada właściwego postępowania w relacjach z osobami, jednostkami i instytucjami powiązanymi z nią zawodowo, zasada właściwego postępowania w przypadkach sporu i sprzeczności interesów, zasada właściwego postępowania w szczególnych sytuacjach jednostki prowadzącej rachunkowość, zasada zachowania tajemnicy zawodowej oraz zasada właściwego oferowania usług z dziedziny rachunkowości.

Polecamy: serwis Mała firma

Naruszenie opisywanych norm przez podmioty zobowiązane do ich przestrzegania skutkuje podjęciem postępowań przez Sądy Koleżeńskie oraz samą Komisję Etyki. Dzięki temu przedsiębiorcy korzystający z usług biur rachunkowych będących sygnatariuszami mają możliwość rozwiązywania sporów przy wykorzystaniu wymienionych wyżej organów oraz przez odwoływanie się do zasad w nim uwzględnionych.

KZEwR stanowi również normy będące wskazówkami jak czynności z zakresu rachunkowości powinny być wykonywane dla sądów powszechnych.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama