REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości

Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości
Szwajcarskie fundusze pomogą poznać międzynarodowe standardy rachunkowości

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 grudnia 2009 r. w Ministerstwie Finansów przedstawiciele Ambasady Szwajcarii i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Banku Światowego podpisali umowy, które oficjalnie otworzyły nowy projekt w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej: Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym.

Projekt ten będzie realizowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy współpracy Banku Światowego. Do 2015 r. planuje się przeszkolenie ponad 6 tys. polskich specjalistów w tej dziedzinie.

REKLAMA

Na realizację projektu przeznaczono 10 mln franków szwajcarskich, które rozdysponuje Ministerstwo Finansów. Zakłada on upowszechnienie znajomości Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Celem jest zwłaszcza zapewnienie prawidłowego wdrożenia dorobku prawnego UE w tej dziedzinie oraz przeszkolenie osób za to odpowiedzialnych.

W ostatnich latach rozszerza się zakres stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. W związku z tym konieczne jest rozpropagowanie znajomości tych standardów w środowiskach, których te regulacje dotyczą. Chodzi tu przede wszystkim o księgowych, biegłych rewidentów oraz administrację publiczną.” - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Dzięki projektowi zwiększy się udział Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Johna Hegarty’ego, szefa Centrum ds. Reformy Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego, Polska pilnie wdraża unijne regulacje w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej, co sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, zacieśnieniu więzów łączących wspólny rynek europejski oraz zminimalizowaniu ryzyka kryzysu finansowego.
To największy projekt, w realizację którego zaangażowany jest Bank Światowy w regionie Europy i Azji Środkowej oraz pierwszy krok do zmiany sposobu zaangażowania Banku Światowego w Polsce, zgodnie z którym to nie Bank finansuje swoje projekty – dodał John Hegarty.

Ambasador Szwajcarii w Polsce Bénédict de Cerjat zaznaczył, że projekt stanowi część wsparcia finansowego przyznanego przez Szwajcarię 12 państwom, które wstąpiły do Unii Europejskiej po 2004 r., oraz wyraził przekonanie, że pomoże on Polsce w dostosowaniu ram rachunkowości i rewizji finansowej do standardów międzynarodowych, co jest kluczowe z punktu widzenia długoterminowego sukcesu polskiej gospodarki.

Polecamy: Kto może legalnie świadczyć usługi księgowe

Prowadzone w tym obszarze działania Banku Światowego, oparte o środki szwajcarskie zmierzać będą do:
- prawidłowego wdrożenia wymogów prawa wspólnotowego w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej;
- zapewnienia pełnego wdrażania prawa wspólnotowego w praktyce;
- zapewnienia odpowiedzialnym za to osobom właściwych szkoleń.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Przyczyni się to z pewnością do zwiększonego udziału Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.

Polecamy; Krajowe Standardy Rachunkowości

To bardzo ważny projekt dla Polski i dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego” – powiedział Adam Zdziebło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – „przeznaczono na niego 10 mln franków szwajcarskich z puli 489 mln w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki temu projektowi sektor sprawozdawczości finansowej otrzyma wsparcie poprzez możliwość realizacji kompleksowego programu zarówno krajowych jak i międzynarodowych szkoleń, z których polskie podmioty będą mogły skorzystać”.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

REKLAMA

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

REKLAMA

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

REKLAMA