reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Korzystam z biura rachunkowego > Czy warto sprawdzać księgowego?

Czy warto sprawdzać księgowego?

Wydawać by się mogło, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym o prowadzenie ksiąg rachunkowych zdejmuje z przedsiębiorcy troskę o ich rzetelność. Zetknięcie się z rzeczywistością prawną, a konkretnie z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, okazuje się brutalne, gdyż:

„Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości (…) zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. (…)”

Przepis ten precyzyjnie wskazuje, do kogo będą kierowane roszczenia prawnopodatkowe urzędu skarbowego, dotyczące roszczeń o zapłatę zaległości podatkowych wraz z odsetkami.

50 ściąg księgowego z aktualizacją online - multipakiet: książka, serwis online

W tej sytuacji ważne jest, by skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego, mogącego pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Należy pamiętać jednak, że nawet przy wyborze uznanych fachowców, własny nadzór nad ich działalnością wydaje się być konieczny.

Artykuł 77 ustawy o rachunkowości, który przewiduje odpowiedzialność karną (z przyczyn w tym przepisie wymienionych) nie rozwiązuje ewentualnych roszczeń majątkowych na linii przedsiębiorca - księgowy.

Polecamy: Księgowość – prowadzić samodzielnie, czy zlecić biuru?

Kalkulatory

Biuletyn Głównego Księgowego - wersja internetowa

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jeśli to księgowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to w grę wejdzie odpowiedzialność materialna, ale tylko szkoda wyrządzona z winy umyślnej jest rekompensowana przez pracownika w pełnej wysokości, w pozostałych przypadkach jest ona ograniczona. Natomiast w przypadku korzystania z usług zewnętrznego biura rachunkowego odszkodowania można żądać na drodze sądowej, co w praktyce jest trudne i czasochłonne. Co więcej, w umowach o świadczenie usług w zakresie rachunkowości bardzo często pojawiają się zapisy wyłączające wszelką odpowiedzialność biur rachunkowych.

Warto również wiedzieć, że biura rachunkowe objęte są obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Suma gwarancyjna zależy od przedmiotu działalności, w każdym razie nie przekracza 15 tysięcy euro (przy prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwie podatkowym), co jak widać także nie wydaje się zabezpieczać w pełni interesów usługobiorców. Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (wewnętrzni księgowi) nie stanowi tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe

Podsumowując, wszystkie przepisy rodzące odpowiedzialność księgowych, w pośredni sposób zmuszają przedsiębiorców do przywiązywania większej uwagi prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez wewnętrznych księgowych czy też przy korzystaniu z usług biur rachunkowych. Doskonale wydaje się tu pasować maksyma, że przezorny… zawsze ubezpieczony.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama
reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama