REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy, Oświadczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 1 do 20 września 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS powraca. Można go pobierać od 1 do 20 września 2020 r., ale tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka. Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W przypadku zamknięcia żłobka ze względu na zagrożenie epidemiczne jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Wypłacany będzie za okres od 1 do 20 września.

Czy można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy po 26 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 lipca br. nie przysługuje? Czy jeśli pracownik nadal ma problem z opieką, bo przedszkole jest zamknięte, może skorzystać z tego zasiłku w ramach przysługujących 60 dni?

Jak liczyć 6 miesięcy pracy cudzoziemca na oświadczeniu?

Obcokrajowiec wykonujący w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może robić to maksymalnie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak liczyć 6 miesięcy pracy na oświadczeniu?

REKLAMA

Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można wnioskować do ZUS o zasiłek opiekuńczy przyznawany na ogólnych zasadach. Kiedy przysługuje? W jakim wymiarze?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy – druk Z-15A, Z-15B i dodatkowe dokumenty

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z ZUS składa się na druku Z-15A lub Z-15B. Pierwszy dotyczy przypadku opieki nad dzieckiem, a drugi opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. przysługuje w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Można również wnioskować o zasiłek w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Jakie są zasady udzielania zasiłku opiekuńczego w 2020 r.? Ile wynosi jego wysokość? Jak złożyć wniosek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego.

REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS przysługuje także po 12 lipca. Zostaje ponownie przedłużony - będzie obowiązywał w wakacje, póki co do 26 lipca 2020 r. Zasiłek ten wprowadzono w związku z opieką nad dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak przedłużony - do 26 lipca

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że przesłużenia zasiłku nie będzie - o kolejne dwa tygodnie zostało wydłużone świadczenie opiekuńcze. Zasiłek przysługuje m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS został przedłużony do 12 lipca 2020 r. mocą rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie przedłużony. Tym razem do 12 lipca 2020 r. Zasiłek wydłużono mocą rozporządzenia Rady Ministrów.

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego COVID-19

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w związku z zamknięciem przedszkoli po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 – przewodnik po zmianach

Od 27 maja 2020 r. Sejm pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Oto najważniejsze zmiany prawne zawarte w kolejnym pakiecie antykryzysowym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeśli nie przepracował ani jednego dnia a pobierał zasiłek opiekuńczy

Pracownik zatrudniony w naszej firmie, który ma określone stałe miesięczne wynagrodzenie, miał zaplanowane w 04.2020 r. dni pracy od poniedziałku do piątku. Na wszystkie dni robocze w tym miesiącu złożył wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (wyłączając oczywiście święto: 13.04.2020 oraz weekendy, które to były dla pracownika dniami wolnymi). Czy oprócz zasiłku przysługującego mu za 21 dni musimy temu pracownikowi wypłacić również wynagrodzenie zasadnicze za dni wolne?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony w czasie epidemii koronawirusa zostaje ponownie przedłużony. Będzie można z niego skorzystać także po 24 maja. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje taką możliwość do 14 czerwca 2020 r.

Wniosek o emeryturę ze specjalnym oświadczeniem

Wniosek o emeryturę, rentę i inne świadczenia z ZUS można składać w terminie późniejszym - do 30 dni od upływu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Aby emerytura była wypłacona z wyrównaniem od dnia, od którego ubezpieczony spełniał warunki do emerytury, należy złożyć w tym celu specjalne oświadczenie.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS do 24 maja 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolnika/domownika również ulega przedłużeniu do 24 maja 2020 r. Przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. W jakich przypadkach przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a wygaśnięcie umowy o pracę

Pan pobiera zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 8. roku życia. 30 kwietnia 2020 r upływał jego ostatni dzień pracy, gdyż pracodawca wypowiedział mu umowę. Czy nadal będzie miał prawo do zasiłku na dziecko?

Czy pozostanie dziecka w domu od 6 maja pozbawia zasiłku opiekuńczego?

Przedszkola i żłobki zostają otwarte od środy 6 maja 2020 r. Czy jeśli rodzice nie zdecydują się na wysłanie dziecka do placówki, przepadnie im dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Większość rodziców chce jeszcze zostawić dzieci w domu.

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – projektowane zmiany

Do Sejmu trafiła tzw. tarcza 3.0. Rozwiązania proponowane tą ustawą nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego jedynie sygnalizujemy, że wkrótce zostanie uchwalona kolejna wersja tarczy antykryzysowej. Przedstawiamy kilka wybranych zagadnień projektu, które mogą być istotne dla firm. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawimy po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja a zasiłek opiekuńczy

Od 6 maja 2020 r. będzie możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli. Rodzicom, którzy nie będą jednak mogli posłać dziecka do placówki będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Od 4 maja otwarte centra handlowe, a od 6 maja - przedszkola i żłobki

Od 4 maja będą otwarte centra handlowe, jednak z limitem osób i bez spożywania posiłków. Od 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola będą mogły je otworzyć. Możliwe będzie ograniczenie ilości dzieci w grupach. Co jeszcze zmieni się po majówce?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja 2020 r. - komu przysługuje, dokumenty, termin wypłaty

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja 2020 r. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia o zasiłek występują bezpośrednio do swojego pracodawcy. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wniosek składają w ZUS.

Przedłużenie zasiłku opiekuńczego z KRUS do 3 maja 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy dla rolnika czy domownika z KRUS został przedłużony do dnia 3 maja 2020 r. Kto może skorzystać z zasiłku?

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka do wypłaty zasiłku macierzyńskiego - wzór

ZUS udostępnił Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka / dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Pobierz wzór w formacie doc.

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza bądź niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego, gdy przyczyną jest epidemia koronawirusa (COVID-19). Aby otrzymać zasiłek, należy prawidłowo wypełnić oświadczenie. Kto może ubiegać się o zasiłek i do kiedy? W jakim terminie następuje wypłata?

Nowe oświadczenie do zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa (zamknięcie placówki, niania, opiekun dzienny)

ZUS przedstawia nowy wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Za ile maksymalnie dni można go otrzymać?

Najczęstsze błędy we wnioskach i oświadczeniach składanych do ZUS (tarcza antykryzysowa)

ZUS podaje najczęstsze błędy, które zdarzają się we wnioskach i oświadczeniach przedsiębiorców składanych w ramach tarczy antykryzysowej. Należą do nich: brak podpisu, niepoprawnie wpisane wynagrodzenie, błędny numer konta, zamieszczanie niepotrzebnych informacji. Błędem jest również wysyłanie dokumentów na adres e-mail placówek ZUS. Wnioski o pomoc z tarczy należy złożyć spokojnie i poprawnie, w przeciwnym razie można nie otrzymać świadczenia.

Wydłużenie zasiłku opiekuńczego w KRUS do 26 kwietnia 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki przysługuje również ubezpieczonym rolnikom (także domownikom). Termin pobierania zasiłku wydłużono do 26 kwietnia 2020 r. Co zrobić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z KRUS?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem z KRUS

Ubezpieczeni w KRUS również mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Taka konieczność wynika z zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół ze względu na epidemię koronawirusa (COVID-19). Aby uzyskać zasiłek, należy złożyć do KRUS Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia 2020 r.

Koronawirus spowodował konieczność zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. W związku z tym wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców sprawujących w tym czasie osobistą opiekę nad dziećmi. Początkowo liczył 14 dni. Jedna z ostatnich zmian w zasiłku dotyczy wydłużenia okresu jego pobierania do 26 kwietnia 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS - wniosek

Ubezpieczonemu w KRUS rodzicowi, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, przysługuje zasiłek opiekuńczy za każdy dzień opieki, przez okres nie dłuższy niż 14 dni. Ubieganie się o świadczenie wymaga złożenia wniosku do KRUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa wydłużony - zmiany

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy nie pracują z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia ze względu na zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków. Przyczyną tego zamknięcia jest epidemia koronawirusa. Na koniec marca 2020 r. wprowadzono zmiany polegające m.in. na wydłużeniu liczby dni, za które przysługuje zasiłek.

Rozwiązania dla rolnictwa zawarte w tarczy antykryzysowej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało zestawienie rozwiązań zawartych w przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej, które dotyczą rolników i ich domowników. Wprowadzone środki pomocowe obejmują również prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników.

Można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne dni

Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę na kolejne dni. Oświadczenie należy złożyć tak jak poprzednio.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca 2020 r.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie z 11 marca 2020 r . w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - do dnia 10 kwietnia 2020 r. został wydłużony termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których uczęszczają dzieci.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - wniosek do ZUS online

Rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19. W jakich przypadkach wniosek o zasiłek można wysłać do ZUS online?

Oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie - jak wypełnić wniosek (ZAS-58) przez PUE ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za pośrednictwem portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Jak zrobić to krok po kroku?

Zasiłek opiekuńczy (z powodu COVID-19) dla rodziców dzieci do 12 roku życia

Minister Rozwoju poinformowała o zmianie specustawy ws. koronawirusa, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 12 r. życia. Obecnie limit wieku dziecka wynosi 8 lat. (Aktualizacja: Minister rozwoju wycofała się z tego zapisu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na razie tylko dla rodziców dzieci do 8 lat).

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

Specustawa dotycząca koronawirusa przyznaje rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubiku dziecięcego. Należy w tym celu wypełnić stosowne oświadczenie.

ZUS: specjalna infolinia dotycząca zasiłków opiekuńczych, chorobowych

ZUS poinformował o uruchomieniu specjalnych linii tematycznych w związku z uzyskaniem zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek oświatowych czy poddania się kwarantannie.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 (koronawirusa)

ZUS stworzył wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 (koronawirusa) żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wypełnienie tego dokumentu jest niezbędne w celu otrzymania zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 - wzór oświadczenia pracownika, od kiedy, komu przysługuje

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły - należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Pobierz wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Do kiedy zasiłek przysługuje?

REKLAMA